Plugins - - en to ja_JP translation catalogue (2013 entries)

en: Self-hosted and privacy-friendly WordPress statistics.
ja_JP: 自己ホスト型でプライバシーに配慮した WordPress 統計。

en: If you have purchased from teamupdraft.com please follow our instructions on how to install UpdraftPlus Premium
ja_JP: teamupdraft.com から購入された場合は、UpdraftPlus Premium のインストール方法に関する指示に従ってください

note: translators: 1: Trial duration, 2: Price
en: %1$s month %2$s trial
ja_JP: %1$s 月 %2$s トライアル

en: your TeamUpdraft.com account
ja_JP: TeamUpdraft.com アカウント

note: translators: 1: Fatal error class, 2: Error message.
en: A PHP fatal error (%1$s) has occurred: %2$s
ja_JP: PHP の致命的なエラー (%1$s) が発生しました: %2$s

note: translators: 1: Exception class, 2: Exception message.
en: A PHP exception (%1$s) has occurred: %2$s
ja_JP: PHP例外 (%1$s) が発生しました: %2$s

en: Site information updated successfully
ja_JP: サイト情報が正常に更新されました

en: Invalid email address format
ja_JP: 無効なメールアドレス形式

en: Successful with warnings
ja_JP: 警告付きで成功

en: Unsuccessful due to number of errors
ja_JP: エラーの数が多いため失敗しました

en: Unsuccessful
ja_JP: 失敗

en: Aborted
ja_JP: 中止

en: Successful
ja_JP: 成功

en: N/A
ja_JP: 該当なし

en: Table prefix:
ja_JP: テーブルの接頭辞:

en: More great plugins by TeamUpdraft
ja_JP: TeamUpdraft によるその他の素晴らしいプラグイン

note: translators: 1: Remote storage method, 2: Required module name translators: 1: Module name, 2: Required module name
en: UpdraftPlus's %1$s module <strong>requires</strong> %2$s.
ja_JP: UpdraftPlus の %1$s モジュールには %2$s が<strong>必要です</strong>。

note: translators: 1: HTML <a> and <strong> opening tag 2: HTML </a> and </strong> closing tag
en: Or to setup regular backups and remote storage, go to %1$s settings %2$s
ja_JP: 定期的なバックアップとリモートストレージを設定するには、%1$s 設定 %2$s に移動してください

en: To make a simple backup to your server, press this button.
ja_JP: サーバーに簡単なバックアップを作成するには、このボタンを押します。

en: Required data URI is either missing or invalid.
ja_JP: 必要なデータ URI が見つからないか無効です。

en: Unable to set uploaded file as site icon.
ja_JP: アップロードしたファイルをサイトアイコンに設定できません。

en: Couldn't verify the actual MIME type of the given site icon image data.
ja_JP: 指定されたサイトアイコンの画像データの実際の MIME タイプを確認できませんでした。

en: You do not have the necessary permissions to upload files.
ja_JP: ファイルをアップロードするために必要な権限がありません。

en: Goes to the teamupdraft.com checkout page
ja_JP: teamupdraft.com の購入手続きページに移動します

note: translators: 1: remote storage method, 2: required PHP version
en: This remote storage method (%1$s) requires PHP %2$s or later.
ja_JP: このリモート保存方法 (%1$s) には PHP %2$s 以上が必要です。

note: translators: %s: Invalid custom endpoint
en: Failure: Custom endpoint "%s" is not in the desired format "%s".
ja_JP: 失敗: カスタムエンドポイント "%s" は期待される形式 "%s" になっていません。

note: translators: %s: Desired endpoint format.
en: Custom endpoint should be in the following format "%s".
ja_JP: カスタムエンドポイントは "%s" という形式になっていなければなりません。

note: translators: %s: Desired endpoint format.
en: Please enter the endpoint in the format "%s".
ja_JP: エンドポイントを "%s" という形式で入力してください。

note: translators: %s: Non-translated string 'DreamObjects'.
en: Invalid custom %s endpoint.
ja_JP: 無効な %s カスタムエンドポイントです。

en: I consent to teamupdraft.com account terms and policies
ja_JP: teamupdraft.com のアカウント規約とポリシーに同意します

en: Once you have them, return here to connect to your account.
ja_JP: アカウントを取得したら、ここに戻ってアカウントに接続してください。

en: To clone your site, you need %s.
ja_JP: サイトの複製を作成するには、%s が必要です。

en: UpdraftPlus Premium can perform a direct site-to-site migration.
ja_JP: UpdraftPlus Premium は、サイト間の直接移行を実行できます。

note: translators: %s: The reset password link
en: reset your password
ja_JP: パスワードをリセット

note: translators: %s: The reset password link
en: Try again, or %s before connecting again.
ja_JP: もう一度試すか、%s してから再度接続してください。

en: Some users were asked to reset their passwords as part of a recent website migration.
ja_JP: 一部のユーザーは、最近のサイト移行の一環として、パスワードの再設定を求められました。

en: Your email is valid, but your password wasn't recognised.
ja_JP: メールアドレスは有効ですが、パスワードが認識されませんでした。

en: Documentation
ja_JP: ドキュメント

en: Blogs
ja_JP: ブログ

en: Check this to delete any superfluous backup files from your server after the backup run finishes (i.e. Whilst this option is unchecked, files sent to remote storage will also remain stored locally, and no locally stored files will be deleted in response to any retention rules).
ja_JP: バックアップ実行の終了後にサーバーから不要なバックアップ ファイルを削除するには、これにチェックを入れます (つまり、このオプションがオフになっている間は、リモート ストレージに送信されたファイルもローカルに保存されたままになり、ローカルに保存されたファイルは保持ルールに従って削除されません)。

en: back up non-WP tables and external databases
ja_JP: WP 以外のテーブルと外部データベースをバックアップする

en: You can also %s.
ja_JP: %s もできます。

en: Encrypt the database
ja_JP: データベースの暗号化

en: %s with UpdraftPlus Premium.
ja_JP: UpdraftPlus Premium を使用した %s。

note: translators: %1$s: translated link text 'backup more files', %2$s: product link text 'UpdraftPlus Premium'
en: backup more files
ja_JP: より多くのファイルをバックアップ

note: translators: %1$s: translated link text 'backup more files', %2$s: product link text 'UpdraftPlus Premium'
en: You can %1$s e.g. customisations made to WordPress core, wp-config.php or custom directories outside of the normal WordPress structure with %2$s.
ja_JP: %2$s を使用すると、WordPress コア、wp-config.php、または通常の WordPress 構造外のカスタム ディレクトリに対して行われたカスタマイズなどを %1$s できます。

note: translators: %1$s: translated link text 'backup more files', %2$s: product link text 'UpdraftPlus Premium'
en: The above includes all WordPress file directories, except for WordPress core which you can download afresh from WordPress.org.
ja_JP: 上記には、WordPress.org から新たにダウンロードできる WordPress コアを除くすべての WordPress ファイルディレクトリが含まれます。

note: translators: $1$s: translatable text ,%2$s: translatable text, %3$s: translatable text,%4$s: UpdraftPlus Premium product name
en: automatically delete backups as they age
ja_JP: 古くなったバックアップを自動的に削除する

note: translators: $1$s: translatable text ,%2$s: translatable text, %3$s: translatable text,%4$s: UpdraftPlus Premium product name
en: incremental backups
ja_JP: 増分バックアップ

note: translators: $1$s: translatable text ,%2$s: translatable text, %3$s: translatable text,%4$s: UpdraftPlus Premium product name
en: To %1$s (e.g. if your server is busy in the day and you want to run overnight), to take %2$s, or to %3$s, use %4$s
ja_JP: %1$s へ (例えば、サーバーが日中混雑していて夜間に実行したい場合)、%2$s を取る、または %3$s へは、%4$s を使用します

en: For direct site-to-site migration, get %s.
ja_JP: サイト間の直接移行の場合は、%s を取得します。

note: translators: %1$s is opening <a> tag, %2$s is closing </a> tag, %3$s is the link text 'Updraftplus Premium'
en: To %1$slock access to UpdraftPlus settings%2$s with a password, upgrade to %3$s.
ja_JP: UpdraftPlus 設定へのアクセスをパスワードで %1$sロック%2$sするには、%3$s にアップグレードしてください。

en: After 1 month, your subscription will renew at a cost of $35 and every 12 months thereafter until you cancel.
ja_JP: 1か月後、サブスクリプションは35ドルで更新され、その後はキャンセルするまで12 か月ごとに更新されます。

en: Cancel at any time.
ja_JP: いつでもキャンセルできます。

en: <strong>About the '1 month $1 trial':</strong> Pay just $1 for the first month of an annual subscription.
ja_JP: <strong>「1か月1ドルのトライアル」について:</strong> 年間サブスクリプションの最初の1か月は、わずか1ドルをお支払いいただきます。

note: translators: 1: Anchor opening tag <a>, 2: UpdraftVault product name, 3: Anchor closing tag </a>
en: %1$s %2$s %3$s gives you encrypted storage integrated into UpdraftPlus so you don't need to set up third party storage systems.
ja_JP: %1$s %2$s %3$s では、UpdraftPlus に統合された暗号化ストレージが提供されるため、サードパーティのストレージシステムをセットアップする必要がありません。

note: translators: %s: Storage provider name
en: Read %s documentation here.
ja_JP: %s のドキュメントをここで読んでください。

note: translators: 1: Anchor opening tag <a>, 2: UpdraftVault product name, 3: Anchor closing tag </a>
en: %1$s %2$s %3$s gives you encrypted storage integrated into UpdraftPlus so you don’t need to set up third party storage systems.
ja_JP: %1$s %2$s %3$s では、UpdraftPlus に統合された暗号化ストレージが提供されるため、サードパーティのストレージシステムを設定する必要がありません。

en: If you want encryption (e.g. you are storing sensitive business data), then choose UpdraftPlus Premium.
ja_JP: 暗号化が必要な場合 (機密性の高いビジネスデータを保存している場合など) は、UpdraftPlus Premium を選択してください。

en: Email:
ja_JP: メール:

en: Back up via %s with %s.
ja_JP: %s を使用して %s 経由でバックアップします。

en: Back up to %s with %s.
ja_JP: %s で %s までバックアップします。

en: Hurry, offer ends 2 December.
ja_JP: お急ぎください。オファーは12月2日に終了します。

en: at checkout.
ja_JP: 購入手続き時に。

en: 20% off - Black Friday Sale
ja_JP: 20%オフ - ブラックフライデーセール

en: The 'All-In-One' Security plugin from TeamUpdraft.
ja_JP: TeamUpdraft の 'All-In-One' Security プラグイン。

en: Back up before updates
ja_JP: 更新前のバックアップ

en: Simple, safe, and hassle-free.
ja_JP: シンプル、安全、そして手間がかかりません。

en: With UpdraftPlus Premium, your site is backed up before every update.
ja_JP: UpdraftPlus Premium を使用すると、サイトは更新の前に必ずバックアップされます。

en: Automatically back up before updates
ja_JP: アップデート前に自動的にバックアップ

en: Follow TeamUpdraft
ja_JP: TeamUpdraft をフォロー

en: Translate
ja_JP: 翻訳

en: Go here for instructions
ja_JP: 手順はこちら

en: Want to improve UpdraftPlus for speakers of your language?
ja_JP: あなたの言語を話す人のために UpdraftPlus を改善したいですか ?

en: Can you translate?
ja_JP: 翻訳できますか ?

en: Migration
ja_JP: 移行

en: See premium features
ja_JP: プレミアム機能を見る

en: Encrypt the database, lock UpdraftPlus settings to other admins and anonymise backups.
ja_JP: データベースを暗号化し、UpdraftPlus の設定を他の管理者に対してロックし、バックアップを匿名化します。

en: Amazon S3 enhancement
ja_JP: Amazon S3の強化

en: Save money - back up to the infrequent storage class with Premium.
ja_JP: コストを節約 - Premium を使用して、使用頻度の低いストレージクラスにバックアップします。

en: Backing up to Amazon S3?
ja_JP: Amazon S3にバックアップしますか ?

en: Dropbox enhancement
ja_JP: Dropbox の強化

en: Backing up to Dropbox?
ja_JP: Dropbox にバックアップしますか ?

en: Google Drive enhancement
ja_JP: Google Drive の強化

en: Organise backups with subfolders.
ja_JP: サブフォルダーを使用してバックアップを整理します。

en: Backing up to Google Drive?
ja_JP: Google Drive にバックアップしますか ?

en: More about UpdraftVault
ja_JP: UpdraftVault の詳細

en: UpdraftVault is the secure and convenient place to store your backups.
ja_JP: UpdraftVault は、バックアップを保存するための安全で便利な場所です。

en: Store your backups with us
ja_JP: バックアップの保存

en: Premium Support
ja_JP: プレミアムサポート

en: Get direct support from the developers with Premium.
ja_JP: Premium では開発者から直接サポートを受けることができます。

en: Need help? We've got your back
ja_JP: 助けが必要ですか ? 私たちがお手伝いします

en: premium support
ja_JP: プレミアムサポート

en: clone or migrate your site with ease
ja_JP: 簡単にサイトを複製または移行できます

en: Backup incremental changes, instead of full backups (saving server resources), %s, get more remote storage locations, %s and more.
ja_JP: 完全バックアップの代わりに増分変更をバックアップし (サーバーリソースを節約)、%s、さらに多くのリモートストレージの場所を取得します (%s など)。

en: restore
ja_JP: 復元

en: migrate
ja_JP: 移行

en: %s, %s and %s with %s.
ja_JP: %s、%s、%s と %s。

en: Interested in knowing about your password security? Read about it here.
ja_JP: パスワードのセキュリティについて知りたいですか ? こちらをご覧ください。

en: Connect your TeamUpdraft.com account
ja_JP: TeamUpdraft.com アカウントに接続

en: Next run
ja_JP: 次の実行

en: Interval
ja_JP: インターバル

en: Hook name
ja_JP: フック名

en: Each schedule includes details like the hook name, the interval, and the next scheduled run time.
ja_JP: 各スケジュールには、フック名、インターバル、次の実行予定時間などの詳細が含まれています。

en: These cron jobs are responsible for automating various backup processes at specified intervals.
ja_JP: これらの cron ジョブは、指定された間隔で様々なバックアップ処理を自動化する役割を担っています。

en: Here, you can view the scheduled tasks set up by the UpdraftPlus plugin.
ja_JP: ここでは、UpdraftPlus プラグインによって設定されたスケジュールされたタスクを表示できます。

en: Cron events
ja_JP: Cron イベント

note: translators: 1: Number of hours, 2: Number of minutes
en: %1$d hours and %2$d minutes
ja_JP: %1$d時間%2$d分

note: translators: 1: Number of hours, 2: Number of minutes
en: %1$d hours and %2$d minutes ago
ja_JP: %1$d時間%2$d分前

note: translators: %s: Required UpdraftPlus version.
en: You should check that the remote site is online, not firewalled, bot verification setting is disabled, does not have security modules that may be blocking access, has UpdraftPlus version %s or later active and that the keys have been entered correctly.
ja_JP: リモートサイトがオンラインであること、ファイアウォールが設定されていないこと、ボット検証設定が無効になっていること、アクセスをブロックしている可能性のあるセキュリティモジュールがないこと、UpdraftPlus バージョン%s以降がアクティブであること、およびキーが正しく入力されていることを確認する必要があります。

en: We are unable to proceed with the process due to a bot verification requirement
ja_JP: ボット検証の要件により、プロセスを続行できません

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
ja_JP: このページにアクセスする権限がありません。

en: Features comparison
ja_JP: 機能比較

note: translators: %1$s - opening link tag to Rackspace Cloud console, %2$s - closing link tag, %3$s - opening link tag to instructions.
en: Get your API key from your %1$sRackspace Cloud console%2$s (%3$sread instructions here%2$s), then pick a container name to use for storage.
ja_JP: %1$sRackspace Cloud コンソール%2$s (%3$s手順はこちら%2$s) から API キーを取得し、ストレージに使用するコンテナ名を選択します。

en: To take advantage of the feature, please upgrade your PHP version to at least 5.3.
ja_JP: この機能を利用するには、PHP バージョンを少なくとも5.3にアップグレードしてください。

note: translators: %s: PHP version
en: This restoration can't use the search and replace feature as it's not suitable for the PHP version (%s) your server is running on.
ja_JP: この復元では、サーバー上で実行されている PHP バージョン (%s) に適していないため、検索と置換機能は使用できません。

en: If that is not yet set up, then you should set it up, or upgrade your PHP version to at least 5.3 in order to access the search and replace feature, allowing for the automatic replacement of non-HTTPS links.
ja_JP: まだ設定されていない場合は、設定するか、PHP バージョンを少なくとも5.3にアップグレードして検索と置換機能にアクセスし、非 HTTPS リンクの自動置換を可能にする必要があります。

en: Otherwise, you will want to upgrade your PHP version to at least 5.3 and take advantage of the search and replace feature.
ja_JP: それ以外の場合は、PHP バージョンを少なくとも5.3にアップグレードして、検索と置換機能を活用する必要があります。

en: This restoration can search and replace your database if you upgrade your PHP version to at least 5.3.
ja_JP: PHP バージョンを5.3以上にアップグレードすると、この復元によってデータベースを検索して置換することができます。

note: translators: %s: PHP version
en: However, the search and replace feature is not suitable for the PHP version (%s) your server is running on.
ja_JP: ただし、検索と置換機能は、サーバー上で実行されている PHP バージョン (%s) には適していません。

note: translators: %s: PHP version
en: This feature isn't suitable for PHP %s users.
ja_JP: この機能は PHP%sユーザーには適していません。

en: To take advantage of this feature, please upgrade your PHP version to at least 5.3.
ja_JP: この機能を利用するには、PHP バージョンを少なくとも5.3にアップグレードしてください。

note: translators: %s: PHP version
en: The search and replace feature isn't suitable for PHP %s users.
ja_JP: 検索と置換機能は PHP%sユーザーには適していません。

en: To see which remote storage locations are included in free and premium, please see here: %s
ja_JP: 無料版とプレミアム版に含まれるリモート ストレージの場所を確認するには、こちらを参照してください: %s

en: Return to %s configuration
ja_JP: %s 設定に戻る

en: Where are my %s backups stored?
ja_JP: %s バックアップはどこに保存されますか ?

en: To backup to %s, please upgrade to %s.
ja_JP: %s にバックアップするには、%s にアップグレードしてください。

en: You have selected storage options which are not part of your version of %s.
ja_JP: %s のバージョンに含まれないストレージオプションを選択しました。

en: Go here to complete your settings for %s.
ja_JP: %s の設定をこちらで完了してください。

note: Author of the plugin
en: TeamUpdraft, DavidAnderson
ja_JP: チームアップドラフト、DavidAnderson

en: %s for %s
ja_JP: %s 向け %s

en: Designed to optimize your store, enhance user experience  and increase revenue!
ja_JP: ストアを最適化し、ユーザーエクスペリエンスを向上させ、収益を増やすように設計されています。

en: Quality add-ons for WooCommerce.
ja_JP: WooCommerce 用の高品質アドオン。

en: You don’t need to be an SEO expert to use this plugin.
ja_JP: このプラグインを使うのに SEO の専門家である必要はありません。

en: Save time and boost SEO!
ja_JP: 時間を節約してSEOを強化しましょう !

en: Automate the building of internal links on your WordPress website.
ja_JP: WordPress サイトでの内部リンクの構築を自動化します。

en: Internal Link Juicer
ja_JP: 内部リンクジューサー

en:  Comprehensive, cost-effective, 5* rated and easy to use.
ja_JP:  包括的で費用対効果に優れ、5つ*の評価を受けており、使いやすい。

en: Secure your WordPress website with AIOS.
ja_JP: AIOS でWordPress サイトを保護します。

en: Still on the fence?
ja_JP: まだ柵の中ですか ?

en: Cache your site, clean the database and compress images.
ja_JP: サイトをキャッシュし、データベースをクリーンアップし、画像を圧縮します。

en: Speed up and optimize your WordPress website.
ja_JP: WordPress サイトの高速化と最適化。

en: more
ja_JP: もっと

en:  Upgrade for automatic backups before updates, incremental backups, more remote storage locations, premium support and
ja_JP:  アップグレードすると、更新前の自動バックアップ、増分バックアップ、リモートストレージの場所の増加、プレミアムサポートなどが可能になります

en: All 5* rated and actively installed on millions of WordPress websites:
ja_JP: すべて5つ星の評価を得ており、何百万もの WordPress サイトに積極的にインストールされています:

en: If you like UpdraftPlus, you'll love our other plugins.
ja_JP: UpdraftPlus が気に入ったら、他のプラグインも気に入っていただけるでしょう。

en: Protect your WordPress investment with premium features, or check out our other 5* rated  plugins below:
ja_JP: プレミアム機能で WordPress への投資を保護するか、以下の 5つ星評価の プラグインをご確認ください:

en: If you like UpdraftPlus, you'll love UpdraftPlus Premium!
ja_JP: UpdraftPlus が好きなら、UpdraftPlus プレミアムも気に入るはずです !

en: If installing, then proceed with caution by first doing a backup.
ja_JP: インストールする場合は、最初にバックアップを実行するなど、慎重に作業を進めてください。

en: This % does not provide information to allow determining whether the latest version is compatible with your WordPress or PHP installation.
ja_JP: この % では、最新バージョンが WordPress または PHP インストールと互換性があるかどうかを判断できる情報は提供されません。

en: Learn more
ja_JP: さらに詳しく

note: translators: %s: Discount code
en: Save 20%% with code %s
ja_JP: コード %s で 20%% 割引

note: translators: %s: Plugin/theme type
en: The latest update for this %s has not been tested with the WordPress version installed on the remote site and may have compatibility issues when used.
ja_JP: この %s の最新の更新は、リモートサイトにインストールされている WordPress のバージョンでテストされていないため、使用すると互換性の問題が発生する可能性があります。

en: The minimum PHP version supported by this %1$s is %2$s.
ja_JP: この%1$sでサポートされている最小のPHPバージョンは%2$sです。

en: The latest update for this %s is not compatible with the PHP version installed on the remote site.
ja_JP: この %s の最新の更新は、リモートサイトにインストールされている PHP バージョンと互換性がありません。

en: The minimum WordPress version supported by this %1$s is %2$s.
ja_JP: この%1$sでサポートされている WordPress の最小バージョンは%2$sです。

en: The latest update for this %s is not compatible with the WordPress version installed on the remote site.
ja_JP: この %s の最新の更新は、リモートサイトにインストールされている WordPress のバージョンと互換性がありません。

en: Please check the backup directory and ensure it is writable so that backups may continue.
ja_JP: バックアップを続行できるように、バックアップ ディレクトリをチェックして書き込み可能であることを確認してください。

en: UpdraftPlus is unable to perform backups as your backup directory is not writable or the disk space is full.
ja_JP: UpdraftPlus は、バックアップディレクトリが書き込み可能でないか、ディスク容量がいっぱいのため、バックアップを実行できません。

en: The command can only be executed by a network admin.
ja_JP: このコマンドはネットワーク管理者のみが実行できます。

en: The command is either not found or not allowed.
ja_JP: コマンドが見つからないか、許可されていません。

en: You are not allowed to run this command.
ja_JP: このコマンドを実行することは許可されていません。

en: No such command found.
ja_JP: そのようなコマンドは見つかりませんでした。

en: If refreshing the page does not help then perhaps you do not have sufficient privilege to manage WP-Optimize.
ja_JP: ページを更新しても問題が解決しない場合は、WP-Optimize を管理するための十分な権限がない可能性があります。

en: Security check failed; try refreshing the page.
ja_JP: セキュリティチェックに失敗しました。ページを更新してみてください。

en: Log file does not exist or could not be read.
ja_JP: ログファイルが存在しないか、読み取れませんでした。

en: WP_Optimize is not installed or active.
ja_JP: WP-Optimize がインストールされていないか、有効化されていません。

en: Demo in WP Playground
ja_JP: WP Playground でのデモ

en: Warnings encountered (note: this is for information; the backup has completed successfully)
ja_JP: 警告が発生しました (注: これは情報提供です。バックアップは正常に完了しました)

en: Confirm
ja_JP: 確認

en: Select existing folder
ja_JP: 既存のフォルダーを選択

en: Must-use plugins
ja_JP: 必須プラグイン

en: The attempt to copy to the clipboard failed.
ja_JP: クリップボードへのコピーに失敗。

en: The key was copied to the clipboard.
ja_JP: キーはクリップボードにコピーされました。

en: Follow this link to read about how to set browser permission
ja_JP: ブラウザーのパーミッションを設定する方法については、このリンクをクリックしてください

en: Your web browser prevented the copy operation.
ja_JP: Web ブラウザーがコピー操作を妨げました。

en: Copy to clipboard
ja_JP: クリップボードにコピー

en: none present
ja_JP: 存在しない

en: Enjoyed %s? Please leave us a %s rating on %s or %s
ja_JP: %s は楽しかったですか ? %s または %s について %s の評価を残してください

en: File size
ja_JP: ファイルサイズ

en: Read more about signature version
ja_JP: 署名バージョンの詳細を読む

en: Signature version
ja_JP: 署名バージョン

en: Most likely, WordPress malfunctioned when copying the plugin files.
ja_JP: おそらく、プラグインファイルをコピーするときに WordPress が誤動作した可能性があります。

en: You do not have UpdraftPlus completely installed - please de-install and install it again.
ja_JP: UpdraftPlus が完全にインストールされていません。アンインストールしてから、再度インストールしてください。

en: You should de-install and then re-install the plugin (your settings and data will be retained).
ja_JP: プラグインをアンインストールしてから再インストールする必要があります (設定とデータは保持されます)。

en: Most likely, WordPress did not correctly unpack the plugin when installing it.
ja_JP: おそらく、WordPress がプラグインのインストール時に正しく解凍しなかった可能性があります。

en: It's free to use or try up to 5 sites.
ja_JP: 5サイトまで無料で使用または試用できます。

en: If you have a few sites, it'll save hours.
ja_JP: サイトがいくつかあれば、何時間も節約できます。

en: See our documentation on how to carry out a normal migration here
ja_JP: 通常の移行を実行する方法については、こちらのドキュメントを参照してください

en: Temporary clones of WordPress subdomain multisite installations are not yet supported.
ja_JP: WordPress サブドメインマルチサイトインストールの一時的なクローンはまだサポートされていません。

en: UpdraftClone does the work.
ja_JP: UpdraftClone が機能します。

en: Press the buttons...
ja_JP: ボタンを押す ...

en: Rather than test things on your live site, you can UpdraftClone it, and then throw away your clone when done.
ja_JP: ライブサイトでテストするのではなく、UpdraftClone を作成し、完了したらクローンを破棄することができます。

en: A temporary clone is an instant copy of this website, running on our servers.
ja_JP: 一時クローンは、このサイトの即時コピーであり、当社のサーバー上で実行されます。

en: You either need to activate it within your browser, or to use a JavaScript-capable browser.
ja_JP: ブラウザー内で有効化するか、JavaScript 対応のブラウザーを使用する必要があります。

en: This admin interface uses JavaScript heavily.
ja_JP: この管理インターフェースでは JavaScript が多用されています。

en: UpdraftPlus free includes Dropbox, Google Drive, Amazon S3, Rackspace and more.
ja_JP: UpdraftPlus の無料版には、Dropbox、Google Drive、Amazon S3、Rackspace などが含まれます。

en: To avoid server-wide risks, always backup to remote cloud storage.
ja_JP: サーバー全体のリスクを回避するために、常にリモートのクラウドストレージにバックアップしてください。

en: After using it once, you'll have saved the purchase price compared to the time needed to copy a site by hand.
ja_JP: 一度使えば、手作業でサイトをコピーするのに必要な時間と比べて、購入代金を節約することができます。

en: Note that some cloud storage providers do not allow this (e.g. Dropbox), so with those providers this setting will have no effect.
ja_JP: 一部のクラウド ストレージ プロバイダー (Dropbox など) ではこれが許可されていないため、これらのプロバイダーではこの設定は効果がないことに注意してください。

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from using SSL for authentication and encrypted transport at all, where possible.
ja_JP: このオプションを選択すると、可能な限り、UpdraftPlus が認証および暗号化されたトランスポートに SSL を使用することがまったく停止されるため、セキュリティが低下します。

en: It means that UpdraftPlus will be using SSL only for encryption of traffic, and not for authentication.
ja_JP: これは、UpdraftPlus が認証ではなく、トラフィックの暗号化のみに SSL を使用することを意味します。

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from verifying the identity of encrypted sites that it connects to (e.g. Dropbox, Google Drive).
ja_JP: このオプションを選択すると、UpdraftPlus が接続先の暗号化サイト (Dropbox、Google Drive など) の身元確認を停止するため、セキュリティが低下します。

en: However, if you get an SSL error, then choosing this option (which causes UpdraftPlus to use your web server's collection instead) may help.
ja_JP: ただし、SSL エラーが発生した場合は、このオプションを選択すると解決する場合があります (これにより、UpdraftPlus は代わりに Web サーバーのコレクションを使用します)。

en: We keep these up to date.
ja_JP: これらは常に最新の状態に保たれています。

en: By default UpdraftPlus uses its own store of SSL certificates to verify the identity of remote sites (i.e. to make sure it is talking to the real Dropbox, Amazon S3, etc., and not an attacker).
ja_JP: デフォルトでは、UpdraftPlus は独自の SSL 証明書ストアを使用してリモート サイトの ID を検証します (つまり、攻撃者ではなく、実際の Dropbox、Amazon S3などと通信していることを確認します)。

en: It is relative to your content directory (which by default is called wp-content).
ja_JP: これはコンテンツディレクトリ (デフォルトでは wp-content と呼ばれます) に相対的なものです。

en: This directory must be writable by your web server.
ja_JP: このディレクトリは、Web サーバーから書き込み可能である必要があります。

en: This is where UpdraftPlus will write the zip files it creates initially.
ja_JP: ここは、UpdraftPlus が最初に作成する zip ファイルを書き込む場所です。

en: Be careful to leave some margin if your web-server has a hard size limit (e.g. the 2 GB / 2048 MB limit on some 32-bit servers/file systems).
ja_JP: Web サーバーに厳密なサイズ制限がある場合は、ある程度のマージンを残すように注意してください (例: 一部の 32 ビット サーバー/ファイル システムでは 2 GB / 2048 MB の制限)。

note: translators: %s: The default value of the backup split size
en: The default value is %s megabytes.
ja_JP: デフォルト値は%sメガバイトです。

en: UpdraftPlus will split up backup archives when they exceed this file size.
ja_JP: UpdraftPlus はこのファイルサイズを超えるとバックアップアーカイブを分割します。

en: This is not recommended (unless you plan to manually copy them to your computer), as losing the web-server would mean losing both your website and the backups in one event.
ja_JP: Web サーバーを失うと、一度にサイトとバックアップの両方が失われることになるため、これは推奨できません (コンピュータに手動でコピーする予定がない限り)。

en: If you choose no remote storage, then the backups remain on the web-server.
ja_JP: リモートストレージを選択しない場合、バックアップは Web サーバー上に残ります。

en: This can corrupt backups that you download from here.
ja_JP: これにより、ここからダウンロードしたバックアップが破損する可能性があります。

en: Your WordPress installation has a problem with outputting extra whitespace.
ja_JP: WordPress のインストールには、余分な空白が出力されるという問題があります。

en: You are recommended to turn safe_mode off, or to restore only one entity at a time
ja_JP: セーフモードをオフにするか、一度に1つのエンティティのみを復元することを推奨します

en: This makes time-outs much more likely.
ja_JP: そのため、タイムアウトの可能性が高くなります。

en: It cleans the database, compresses images and caches pages for ultimate speed.
ja_JP: データベースをクリーンアップし、画像を圧縮し、ページをキャッシュして究極の速度を実現します。

en: Makes your site fast and efficient.
ja_JP: サイトを高速かつ効率的にします。

en: You can also do this before deactivating/deinstalling UpdraftPlus if you wish.
ja_JP: 必要に応じて、UpdraftPlus を無効化 / アンインストールする前にこれを行うこともできます。

en: You will then need to enter all your settings again.
ja_JP: その後、すべての設定を再度入力する必要があります。

en: This tool will replace all your saved settings.
ja_JP: このツールは、保存されているすべての設定を置き換えます。

en: You can also import previously-exported settings.
ja_JP: 以前にエクスポートした設定をインポートすることもできます。

en: This tool will export what is currently in the settings tab.
ja_JP: このツールは、現在設定タブにある内容をエクスポートします。

note: translators: %s: "including any passwords" (wrapped in <strong> tags)
en: Here, you can export your UpdraftPlus settings (%s), either for using on another site, or to keep as a backup.
ja_JP: ここでは、UpdraftPlus 設定 (%s) をエクスポートして、別のサイトで使用したり、バックアップとして保存したりできます。

en: We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as you are restoring from a WordPress version with the same database structure (%s)
ja_JP: テーブルを空にするだけで復元を試みます; 同じデータベース構造 (%s) を持つ WordPress バージョンから復元する限り、この方法ではうまくいくはずです

en: Your database user does not have permission to drop tables.
ja_JP: データベースユーザーにはテーブルを削除する権限がありません。

en: We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as a) you are restoring from a WordPress version with the same database structure, and b) Your imported database does not contain any tables which are not already present on the importing site.
ja_JP: テーブルを空にするだけで復元を試みます; これは、a) 同じデータベース構造を持つ WordPress バージョンから復元し、b) インポートしたデータベースに、インポート元のサイトにまだ存在しないテーブルが含まれていない限り、機能するはずです。

en: Your database user does not have permission to create tables.
ja_JP: データベースユーザーにはテーブルを作成する権限がありません。

en: If these happen, then you will need to manually restore the file via phpMyAdmin or another method.
ja_JP: このような問題が発生した場合は、phpMyAdmin または別の方法を使用してファイルを手動で復元する必要があります。

en: Timeouts are much more likely.
ja_JP: タイムアウトが発生する可能性が非常に高い。

en: Warning: PHP safe_mode is active on your server.
ja_JP: 警告: PHP セーフモードはサーバー上で有効化されています。

en: Check your file permissions.
ja_JP: ファイルのパーミッションを確認してください。

en: Could not move the files into place.
ja_JP: ファイルを所定の位置に移動できませんでした。

en: Check your wp-content/upgrade folder.
ja_JP: wp-content/upgrade フォルダーを確認してください。

en: Could not move new files into place.
ja_JP: 新しいファイルを所定の位置に移動できませんでした。

en: It must be restored manually.
ja_JP: 手動で復元する必要があります。

en: UpdraftPlus is not able to directly restore this kind of entity.
ja_JP: UpdraftPlus はこのようなエンティティを直接復元することはできません。

en: If you had anything necessary in your WordPress directory then you will need to re-add it manually from the zip file.
ja_JP: WordPress ディレクトリに必要なものがあった場合は、zip ファイルから手動で再度追加する必要があります。

en: Skipping restoration of WordPress core when importing a single site into a multisite installation.
ja_JP: 単一サイトをマルチサイトインストールにインポートする際、WordPress コアの復元をスキップ。

en: Please try again.
ja_JP: もう一度お試しください。

en: An unknown error occurred while connecting to Vault.
ja_JP: Vault への接続中に不明なエラーが発生しました。

note: translators: 1: Remote storage name, 2: Required module name
en: Your web server's PHP installation does not include a <strong>required</strong> (for %1$s) module %2$s.
ja_JP: Web サーバーの PHP インストールに、<strong>必須</strong> (%1$s 用) モジュール %2$s が含まれていません。

en: If you do not wish this to happen, then you should renew as soon as possible.
ja_JP: このような事態を望まない場合は、できるだけ早く更新する必要があります。

en: In a few days' time, your stored data will be permanently removed.
ja_JP: 数日以内に、保存されたデータは完全に削除されます。

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription that has not been renewed, and the grace period has expired.
ja_JP: UpdraftPlus Vault サブスクリプションが更新されておらず、猶予期間が期限切れになっています。

en: Please renew as soon as possible!
ja_JP: できるだけ早く更新してください !

en: You are within the few days of grace period before it will be suspended, and you will lose your quota and access to data stored within it.
ja_JP: 数日間の猶予期間内に停止されると、クォータとそのクォータ内に保存されているデータへのアクセスが失われます。

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription with overdue payment.
ja_JP: UpdraftPlus Vault サブスクリプションをお支払い期限を過ぎています。

en: You should renew immediately to avoid losing the 12 months of free storage allowance that you get for being a current UpdraftPlus Premium customer.
ja_JP: 現在の UpdraftPlus プレミアム 顧客として得られる12か月の無料ストレージ枠を失わないようにするために、すぐに更新する必要があります。

en: Your UpdraftPlus Premium purchase is over a year ago.
ja_JP: UpdraftPlus プレミアムの購入は1年以上前です。

en: Please try again after a few minutes.
ja_JP: 数分後にもう一度お試しください。

en: An error occurred while fetching your Vault credentials.
ja_JP: Vault 認証情報を取得中にエラーが発生しました。

en: Please check your access credentials, and if those are correct then try another bucket name (as another %s user may already have taken your name).
ja_JP: アクセス資格情報を確認し、それらが正しい場合は、別のバケット名を試してください (別の %s ユーザーがすでにあなたの名前を使用している可能性があるため)。

en: Failure: We could not successfully access or create such a bucket.
ja_JP: 失敗: このようなバケットに正常にアクセスまたは作成できませんでした。

en: Error: Failed to download %s.
ja_JP: エラー: %s のダウンロードに失敗しました。

en: Check your permissions and credentials.
ja_JP: 権限とログイン情報を確認してください。

en: Error: Failed to access bucket %s.
ja_JP: エラー: バケット %s にアクセスできませんでした。

en: Get your access credentials from your OpenStack Swift provider, and then pick a container name to use for storage.
ja_JP: OpenStack Swift プロバイダーからアクセス認証情報を取得し、ストレージに使用するコンテナ名を選択します。

en: You will need to change your site's address (%s) before you can use %s for storage.
ja_JP: %s をストレージとして使用する前に、サイトのアドレス (%s) を変更する必要があります。

en: %s does not allow authorisation of sites hosted on direct IP addresses.
ja_JP: %s では、直接 IP アドレスでホストされるサイトの承認が許可されません。

en: The description below is sufficient for more expert users.
ja_JP: 以下の説明は、より専門的なユーザーにとっては十分なものです。

en: Finally, if that does not work, then use expert mode to wipe all your settings, create a new Google client ID/secret, and start again.
ja_JP: 最後に、それでも問題が解決しない場合は、エキスパート モードを使用してすべての設定を消去し、新しい Google クライアント ID/ シークレットを作成して、もう一度やり直してください。

en: Re-check it, then follow the link to authenticate again.
ja_JP: 再確認し、リンクをクリックして再度認証します。

en: This often means that you entered your client secret wrongly, or that you have not yet re-authenticated (below) since correcting it.
ja_JP: これは多くの場合、クライアントシークレットを間違って入力したか、修正してからまだ再認証 (以下) を行っていないことを意味します。

en: No refresh token was received from Google.
ja_JP: Google からリフレッシュトークンを受信しませんでした。

en: Turning off any debugging settings may also help).
ja_JP: デバッグ設定をオフにすることも役立つ場合があります)。

en: Please create a new Google Drive project and reconnect with UpdraftPlus.
ja_JP: 新しい Google ドライブ プロジェクトを作成し、UpdraftPlus に再接続してください。

en: The client has been deleted from the Google Drive API console.
ja_JP: Google Drive API コンソールからクライアントが削除されました。

note: translators: %s: Backup file size in MB
en: If so, you should switch to using a different remote storage method.
ja_JP: その場合は、別のリモートストレージ方法に切り替える必要があります。

note: translators: %s: Backup file size in MB
en: This backup archive is %s MB in size - the attempt to send this via email is likely to fail (few email servers allow attachments of this size).
ja_JP: このバックアップアーカイブのサイズは%sMB です。メールで送信しようとすると失敗する可能性があります (このサイズの添付ファイルを許可するメール サーバーはほとんどありません)。

en: Examples: mybucket, mybucket/mypath
ja_JP: 例: mybucket, mybucket/mypath

en: Enter only a bucket name or a bucket and path.
ja_JP: バケット名のみを入力するか、バケットとパスを入力します。

en: This bucket will be created for you if it does not already exist.
ja_JP: このバケットがまだ存在しない場合は、自動的に作成されます。

en: Get your access key and secret key from your <a href="%s">%s console</a>, then pick a (globally unique - all %s users) bucket name (letters and numbers) (and optionally a path) to use for storage.
ja_JP: アクセスキーとシークレットキーを<a href="%s">%s コンソール</a>から取得し、それからストレージに使用する (グローバルにユニークな - すべての %s ユーザー) バケット名 (文字と数字 ) (オプションでパスも) を選択してください。

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s).
ja_JP: サーバーの PHP インストールには、必要なモジュール (%s) が含まれていません。

en: This container will be created for you if it does not already exist.
ja_JP: このコンテナがまだ存在しない場合は、自動的に作成されます。

en: Get your API key <a href="%s" target="_blank">from your Rackspace Cloud console</a> (<a href="%s" target="_blank">read instructions here</a>), then pick a container name to use for storage.
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">Rackspace Cloud コンソールから API キーを取得します</a> (<a href="%s" target="_blank">手順はこちら</a>)をクリックし、ストレージに使用するコンテナー名を選択します。

en: UpdraftPlus's %s module <strong>requires</strong> %s.
ja_JP: UpdraftPlus の %s モジュールには %s が<strong>必要</strong>です。

note: translators: %s: Required module name
en: Your web server's PHP installation does not include a required module (%s).
ja_JP: Web サーバーの PHP インストールには必要なモジュール (%s) が含まれていません。

en: You are now all set to use UpdraftPlus!
ja_JP: これで、UpdraftPlus を使用する準備が完了しました。

en: If not, your backups remain on the same server as your site.
ja_JP: そうでない場合、バックアップはサイトと同じサーバーに残ります。

en: Now select a remote storage destination to protect against server-wide threats.
ja_JP: サーバー全体の脅威から保護するために、リモートストレージの保存先を選択します。

en: Or if you have any issues or questions please leave us a support message
ja_JP: または、問題や質問がある場合は、サポートメッセージを残してください

en: If you like us, please consider leaving a positive review to spread the word.
ja_JP: 私たちを気に入っていただけましたら、ポジティブなレビューを残して情報を広めることをご検討ください。

en: Hey - We noticed UpdraftPlus has kept your site safe for a while.
ja_JP: こんにちは - UpdraftPlus がサイトをしばらくの間安全に保ってくれていることに気付きました。

en: Includes find-and-replace tool for database references.
ja_JP: データベース参照用の検索と置換ツールが含まれています。

en: Copy your site to another domain directly.
ja_JP: サイトを別のドメインに直接コピーします。

note: translators: 1: Number of data archives, 2: Total size in MB
en: So far %1$s data archives totalling %2$s have been received
ja_JP: これまでに合計%2$sの %1$s データアーカイブが受信されました

en: The sending of the site data has begun.
ja_JP: サイトデータの送信を開始しました。

en: You can shut this clone down at the following link:
ja_JP: このクローンは次のリンクでシャットダウンできます:

note: translators: %s: Token cost
en: Each time your clone renews (weekly) it costs %s.
ja_JP: クローンが更新されるたびに (毎週)、%s の費用がかかります。

en: Please try again later.
ja_JP: 後ほどもう一度お試しください。

en: The server might be busy or you have lost your connection to the internet at the time of the request.
ja_JP: サーバーがビジー状態であるか、リクエスト時にインターネットへの接続が失われた可能性があります。

en: An error has occurred while processing your request.
ja_JP: リクエストの処理中にエラーが発生しました。

en: Please ask your webserver support how to upgrade your PHP and cURL library versions to use non-obsolete TLS versions.
ja_JP: 廃止されていない TLS バージョンを使用するように PHP および cURL ライブラリのバージョンをアップグレードする方法については、Web サーバーのサポートに問い合わせてください。

en: Your PHP installation failed a TLS v1.2 connection test, which is the minimum version required by Amazon.
ja_JP: PHP インストールは、Amazon が必要とする最小バージョンである TLS v1.2 接続テストに失敗しました。

en: Connecting to Amazon S3 failed.
ja_JP: Amazon S3への接続に失敗しました。

en: Time taken (seconds):
ja_JP: かかった時間 (秒):

en: SQL update commands run:
ja_JP: SQL 更新コマンドの実行:

en: Changes made:
ja_JP: 加えられた変更:

en: Rows examined:
ja_JP: 検査された行:

en: Tables examined:
ja_JP: 検査されたテーブル:

en: already done
ja_JP: すでに完了

en: skipped (not in list)
ja_JP: スキップ (リストにありません)

en: Could not get list of tables
ja_JP: テーブルのリストを取得できませんでした

note: translators: 1: Actual database home URL, 2: Expected home URL
en: Warning: the database's home URL (%1$s) is different to what we expected (%2$s)
ja_JP: 警告: データベースのホーム URL (%1$s) が予想したもの (%2$s) と異なります

note: translators: 1: Actual database site URL, 2: Expected site URL
en: Warning: the database's site URL (%1$s) is different to what we expected (%2$s)
ja_JP: 警告: データベースのサイト URL (%1$s) が予期したもの (%2$s) と異なります

note: translators: %s: Site URL
en: Nothing to do: the site URL is already: %s
ja_JP: 何もする必要はありません: サイト URL はすでに次のとおりです: %s

note: translators: 1: Parameter name, 2: Value
en: Error: unexpected empty parameter (%1$s, %2$s)
ja_JP: エラー: 予期しない空のパラメータ (%1$s、%2$s)

en: Database: search and replace site URL
ja_JP: データベース: サイト URL の検索と置換

note: translators: %s: Line number(s) in .htaccess file
en: Your .htaccess has an old site reference on line number %s. You should remove it manually. | Your .htaccess has an old site references on line numbers %s. You should remove them manually.
ja_JP[0]: .htaccess の行番号%sに古いサイト参照があります。手動で削除する必要があります。

en: Search and replace site location in the database (migrate)
ja_JP: データベース内のサイトの場所を検索して置換する (移行)

note: translators: %s: Current site URL
en: All references to the site location in the database will be replaced with your current site URL, which is: %s
ja_JP: データベース内のサイトの場所へのすべての参照は、現在のサイト URL に置き換えられます: %s

en: Database restoration options:
ja_JP: データベースの復元オプション:

en: Processed plugin:
ja_JP: 処理されたプラグイン:

en: you will want to use below search and replace site location in the database (migrate) to search/replace the site address.
ja_JP: 以下のデータベース内のサイトの場所の検索と置換 (移行) を使用して、サイトのアドレスを検索 / 置換します。

en: If that is not yet set up, then you should set it up, or use below search and replace so that the non-https links are automatically replaced.
ja_JP: まだ設定されていない場合は、設定するか、以下の検索と置換を使用して非 https リンクが自動的に置き換えられるようにする必要があります。

en: Otherwise, you will want to use below search and replace to search/replace the site address so that the site can be visited without https.
ja_JP: それ以外の場合は、https なしでサイトにアクセスできるように、以下の検索と置換を使用してサイト アドレスを検索 / 置換します。

note: translators: %s: Old site URL
en: This looks like a migration (the backup is from a site with a different address/URL, %s).
ja_JP: これは移行のようです (バックアップは異なるアドレス/URL %s のサイトからのものです)。

en: Go
ja_JP: 実行

en: Enter a comma-separated list; otherwise, leave blank for all tables.
ja_JP: カンマ区切りのリストを入力します。それ以外の場合は、すべてのテーブルを空白のままにします。

en: These tables only
ja_JP: これらのテーブルのみ

en: Rows per batch
ja_JP: バッチあたりの行数

en: A search/replace cannot be undone - are you sure you want to do this?
ja_JP: 検索 / 置換は元に戻すことができません - 本当に実行してもよいですか ?

en: This can easily destroy your site; so, use it with care!
ja_JP: これはサイトを簡単に破壊してしまうので、注意して使ってください !

en: Return to UpdraftPlus Configuration
ja_JP: UpdraftPlus の設定に戻る

en: search term
ja_JP: 検索キーワード

en: Replace with
ja_JP: これと置換

en: Search for
ja_JP: 検索

note: translators: %s: Plugin name or description
en: Disabled this plugin: %s: re-activate it manually when you are ready.
ja_JP: このプラグインは無効化しています: %s: 準備ができたら手動で再度有効化してください。

note: translators: %s: Authentication service name (e.g., Dropbox)
en: Turning off any debugging settings may also help.
ja_JP: デバッグ設定をオフにすることも役立つ場合があります。

note: translators: %s: Authentication service name (e.g., Dropbox)
en: Specifically, you are looking for the component that sends output (most likely PHP warnings/errors) before the page begins.
ja_JP: 具体的には、ページが開始される前に出力 (おそらく PHP の警告 / エラー) を送信するコンポーネントを探しています。

note: translators: %s: Authentication service name (e.g., Dropbox)
en: Try disabling your other plugins and switching to a default theme.
ja_JP: 他のプラグインを無効化して、デフォルトのテーマに切り替えてみてください。

note: translators: %s: Authentication service name (e.g., Dropbox)
en: The %s authentication could not go ahead, because something else on your site is breaking it.
ja_JP: サイト上の他の何かが認証を妨害しているため、%s 認証を続行できませんでした。

en: This is normally caused by file permissions.
ja_JP: これは通常、ファイルのパーミッションが原因です。

note: translators: %s: Directory path
en: Failed to open directory: %s.
ja_JP: ディレクトリを開けませんでした: %s。

en: If all is well, then now press Restore again to proceed.
ja_JP: すべて問題がなければ、もう一度「復元」を押して続行します。

en: Now press Restore again to proceed.
ja_JP: ここでもう一度「復元」を押して続行します。

en: You will need to cancel and correct any problems before retrying.
ja_JP: 再試行する前に、キャンセルして問題を修正する必要があります。

en: The backup archive files have been processed, but with some errors.
ja_JP: バックアップアーカイブファイルは処理されましたが、いくつかのエラーが発生しました。

en: Otherwise, cancel and correct any problems first.
ja_JP: それ以外の場合は、まずキャンセルして問題を修正してください。

en: If all is well, then press Restore to proceed.
ja_JP: すべて問題がなければ、「復元」を押して続行します。

en: The backup archive files have been processed, but with some warnings.
ja_JP: バックアップアーカイブファイルは処理されましたが、いくつかの警告が表示されました。

en: Now press Restore to proceed.
ja_JP: 次に、「復元」を押して続行。

en: The backup archive files have been successfully processed.
ja_JP: バックアップアーカイブファイルは正常に処理されました。

en: If you have a lot of data to import, and if the restore operation times out, then you will need to ask your web hosting company for ways to raise this limit (or attempt the restoration piece-by-piece).
ja_JP: インポートするデータが大量にあり、復元操作がタイムアウトした場合は、Web ホスティング会社にこの制限を引き上げる方法を問い合わせる (または、部分ごとに復元を試みる) 必要があります。

note: translators: %s: Maximum execution time in seconds
en: The PHP setup on this webserver allows only %s seconds for PHP to run, and does not allow this limit to be raised.
ja_JP: この Web サーバーの PHP セットアップでは、PHP の実行は%s秒のみ許可されており、この制限を引き上げることは許可されていません。

en: To perform any restoration using UpdraftPlus, you will need to obtain a copy of this file and place it inside UpdraftPlus's working folder
ja_JP: UpdraftPlus を使用して復元を実行するには、このファイルのコピーを取得し、UpdraftPlus の作業フォルダー内に配置する必要があります

note: translators: %s: Remote storage service name.
en: The remote storage method in use (%s) does not allow us to retrieve files.
ja_JP: 使用中のリモートストレージ方法 (%s) ではファイルを取得できません。

en: The backup archive for this file could not be found.
ja_JP: このファイルのバックアップアーカイブが見つかりません。

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ja_JP: 「キャンセル」で停止、「OK」で削除。

en: This action cannot be undone.
ja_JP: この操作は元に戻せません。

en: You are about to permanently delete the list of existing sites.
ja_JP: 既存のサイトのリストを永久に削除しようとしています。

en: It is deprecated, causes encryption to malfunction, and should be turned off.
ja_JP: これは非推奨であり、暗号化が誤動作する原因となるため、オフにする必要があります。

note: translators: %s: PHP setting causing an issue.
en: The setting %s is turned on in your PHP settings.
ja_JP: PHP 設定で設定 %s がオンになっています。

en: If you are sending from an external network, it is likely that a firewall will be blocking this.
ja_JP: 外部サイトネットワークから送信している場合、ファイアウォールがこれをブロックしている可能性があります。

note: translators: %s: The URL of the site that appears to be a local development website.
en: The site URL you are sending to (%s) looks like a local development website.
ja_JP: 送信先のサイト URL (%s) はローカル開発サイトのようです。

en: Intended for use by intercepting proxies used to control access to the network (e.g., "captive portals" used to require agreement to Terms of Service before granting full Internet access via a Wi-Fi hotspot).
ja_JP: ネットワークへのアクセスを制御するために使用されるプロキシをインターセプトすることによって使用することを目的としています (たとえば、Wi-Fi ホットスポット経由で完全なインターネットアクセスを許可する前にサービス規約への同意を要求するために使用される「キャプティブ ポータル」)。

en: The client needs to authenticate to gain network access
ja_JP: ネットワークにアクセスするにはクライアントを認証する必要があります

en: Network Authentication Required
ja_JP: ネットワーク認証が必要

en: Not Extended
ja_JP: 延長なし

en: The server detected an infinite loop while processing the request.
ja_JP: サーバーはリクエストの処理中に無限ループを検出しました。

en: Loop Detected
ja_JP: ループ検出

en: The server is unable to store the representation needed to complete the request.
ja_JP: サーバーは、リクエストを完了するために必要な表現を保存できません。

en: Insufficient Storage
ja_JP: ストレージ不足

en: Transparent content negotiation for the request results in a circular reference.
ja_JP: リクエストに対する透過的なコンテンツネゴシエーションにより、循環参照が発生します。

en: Variant Also Negotiates
ja_JP: バリアントもネゴシエートします

en: The server does not support the HTTP protocol version used in the request.
ja_JP: サーバーは、要求で使用された HTTP プロトコルのバージョンをサポートしていません。

en: HTTP Version Not Supported
ja_JP: HTTP バージョンはサポートされていません

en: Gateway Timeout
ja_JP: ゲートウエイタイムアウト

en: Generally, this is a temporary state.
ja_JP: 通常、これは一時的な状態です。

en: The server cannot handle the request (because it is overloaded or down for maintenance)
ja_JP: サーバーはリクエストを処理できません (過負荷またはメンテナンスのためダウンしているため)

en: Service Unavailable
ja_JP: サービスは利用できません

en: Usually this implies future availability (e.g., a new feature of a web-service API).
ja_JP: 通常、これは将来の可用性 (Web サービス API の新機能など) を意味します。

en: The server either does not recognize the request method, or it lacks the ability to fulfil the request
ja_JP: サーバーがリクエストメソッドを認識していないか、リクエストを実行する能力がありません

en: Not Implemented
ja_JP: まだ実装されていません

en: Internal Server Error
ja_JP: 内部サーバーエラー

en: A server operator has received a legal demand to deny access to a resource or to a set of resources that includes the requested resource.
ja_JP: サーバーオペレーターは、リソース、または要求されたリソースを含むリソースのセットへのアクセスを拒否する法的要求を受けました。

en: Unavailable For Legal Reasons
ja_JP: 法的理由により利用不可

en: The server is unwilling to process the request because either an individual header field, or all the header fields collectively, are too large.
ja_JP: 個々のヘッダーフィールド、またはすべてのヘッダーフィールドの集合体が大きすぎるため、サーバーはリクエストを処理しようとしません。

en: Request Header Fields Too Large
ja_JP: リクエストヘッダーフィールドが大きすぎる

en: Intended for use with rate-limiting schemes.
ja_JP: レート制限スキームでの使用を目的としています。

en: The user has sent too many requests in a given amount of time
ja_JP: ユーザーが一定時間内に送信したリクエストが多すぎます

en: Too Many Requests
ja_JP: リクエストが多すぎます

en: Intended to prevent the 'lost update' problem, where a client GETs a resource's state, modifies it, and PUTs it back to the server, when meanwhile a third party has modified the state on the server, leading to a conflict.
ja_JP: これは、クライアントがリソースの状態を取得して変更し、サーバーに PUT を戻すときに、サードパーティがサーバー上の状態を変更して競合が発生する「更新の喪失」問題を防ぐことを目的としています。

en: The origin server requires the request to be conditional
ja_JP: オリジンサーバーではリクエストが条件付きである必要があります

en: Precondition Required
ja_JP: 前提条件が必要

en: Upgrade Required
ja_JP: アップグレードが必要です

en: Too Early
ja_JP: 早すぎる

en: Failed Dependency
ja_JP: 失敗した依存関係

en: Locked
ja_JP: ロック

en: The request was well-formed but was unable to be followed due to semantic errors.
ja_JP: リクエストは適切に作成されていましたが、意味エラーのため実行できませんでした。

en: Unprocessable Entity
ja_JP: 処理できないエンティティ

en: Misdirected Request
ja_JP: 誤った宛先のリクエスト

en: The server cannot meet the requirements of the Expect request-header field.
ja_JP: サーバーは Expect リクエストヘッダーフィールドの要件を満たすことができません。

en: Expectation Failed
ja_JP: 期待は外れました

en: For example, if the client asked for a part of the file that lies beyond the end of the file.
ja_JP: 例えば、クライアントがファイルの末尾を超えた部分を要求した場合。

en: The client has asked for a portion of the file (byte serving), but the server cannot supply that portion
ja_JP: クライアントはファイルの一部 (バイトサービング) を要求しましたが、サーバーはその部分を提供できません

en: Range Not Satisfiable
ja_JP: 満足できない範囲

en: For example, the client uploads an image as image/svg+xml, but the server requires that images use a different format.
ja_JP: たとえば、クライアントは画像を image/svg+xml としてアップロードしますが、サーバーは画像が別の形式を使用することを要求します。

en: The request entity has a media type which the server or resource does not support
ja_JP: リクエストエンティティには、サーバーまたはリソースがサポートしていないメディアタイプがあります

en: Unsupported Media Type
ja_JP: サポートされていないメディアタイプ

en: Often the result of too much data being encoded as a query-string of a GET request, in which it should be converted to a POST request.
ja_JP: 多くの場合、GET リクエストのクエリ文字列としてエンコードされたデータが多すぎることが原因で、POST リクエストに変換する必要があります。

en: The URI provided was too long for the server to process
ja_JP: 提供された URI が長すぎてサーバーが処理できませんでした

en: URI Too Long
ja_JP: 長すぎる URI

en: Previously called "Request Entity Too Large".
ja_JP: 以前は「リクエスト エンティティが大きすぎます」と呼ばれていました。

en: The request is larger than the server is willing or able to process
ja_JP: リクエストがサーバーの処理能力を超えています

en: Payload Too Large
ja_JP: ペイロードが大きすぎます

en: Precondition Failed
ja_JP: 前提条件が失敗

en: Length Required
ja_JP: 必要な長さ

en: Conflict
ja_JP: コンフリクト

en: The client MAY repeat the request without modifications at any later time.
ja_JP: クライアントは、後で変更せずにリクエストを繰り返すことができます。

en: The server timed out waiting for the request
ja_JP: サーバーはリクエストの待機中にタイムアウトになりました

en: Request Timeout
ja_JP: リクエストタイムアウト

en: The client must first authenticate itself with the proxy.
ja_JP: クライアントはまずプロキシで自身を認証する必要があります。

en: Proxy Authentication Required
ja_JP: プロキシ認証が必要

en: Not Acceptable
ja_JP: 不可

en: Method Not Allowed
ja_JP: 許可されていないメソッド

en: Subsequent requests by the client are permissible.
ja_JP: クライアントによる後続のリクエストは許可されます。

en: The requested resource could not be found but may be available in the future
ja_JP: 要求されたリソースは見つかりませんでしたが、将来利用可能になる可能性があります

en: Not Found.
ja_JP: お探しのページが見つかりません。

en: This may be due to the user not having the necessary permissions for a resource or needing an account of some sort, or attempting a prohibited action (e.g. creating a duplicate record where only one is allowed).
ja_JP: これは、ユーザーがリソースに必要な権限を持っていない、または何らかのアカウントが必要である、または禁止されたアクション (1つだけが許可される重複レコードの作成など) を試みていることが原因である可能性があります。

en: The request contained valid data and was understood by the server, but the server is refusing action.
ja_JP: リクエストには有効なデータが含まれており、サーバーによって理解されましたが、サーバーはアクションを拒否しています。

en: Forbidden.
ja_JP: 禁止されています。

en: Unauthorized.
ja_JP: 認証されません。

en: Bad Request.
ja_JP: 不正なリクエスト。

en: Permanent Redirect.
ja_JP: 永続的なリダイレクト。

en: Temporary Redirect.
ja_JP: 一時的なリダイレクト。

en: Use Proxy.
ja_JP: プロキシを使用します。

en: Not Modified.
ja_JP: 修正されていません。

en: When received in response to a POST (or PUT/DELETE), the client should presume that the server has received the data and should issue a new GET request to the given URI
ja_JP: POST (または PUT/DELETE) への応答として受信した場合、クライアントはサーバーがデータを受信したと想定し、指定された URI に対して新しい GET リクエストを発行する必要があります

en: The response to the request can be found under another URI using the GET method.
ja_JP: リクエストへの応答は、GET メソッドを使用して別の URI で見つけることができます。

en: See Other.
ja_JP: その他をご覧ください。

en: Tells the client to look at (browse to) another URL.
ja_JP: クライアントに別の URL を参照 (閲覧) するように指示します。

en: Found (Previously "Moved temporarily").
ja_JP: 見つかりました (以前は「一時的に移動しました」)。

en: This and all future requests should be directed to the given URI.
ja_JP: このリクエストと今後のすべてのリクエストは、指定された URI に送信される必要があります。

en: Moved Permanently.
ja_JP: 永久に移動。

en: Multiple Choices.
ja_JP: 複数の選択肢。

en: You may have run out of disk space.
ja_JP: ディスク容量が不足している可能性があります。

en: Could not copy files.
ja_JP: ファイルをコピーできませんでした。

en: If the clone fails to boot, then the token will be released within an hour.
ja_JP: クローンが起動に失敗した場合、トークンは1時間以内に解放されます。

en: N.B. You will be charged one token once the clone is ready.
ja_JP: 注: クローンの準備が完了すると、1 つのトークンが課金されます。

en: The creation of your clone should now begin, and your WordPress username and password will be displayed below when ready.
ja_JP: クローンの作成が開始され、準備が完了すると WordPress のユーザー名とパスワードが下に表示されます。

en: No backup will be started.
ja_JP: バックアップは開始されません。

en: The amount of database tables scanned is near or over the php_max_input_vars value so some tables maybe truncated.
ja_JP: スキャンされたデータベース テーブルの量が php_max_input_vars 値に近いかそれを超えているため、一部のテーブルが切り捨てられる可能性があります。

en: This option will ensure all tables not found will be backed up.
ja_JP: このオプションにより、見つからなかったすべてのテーブルが確実にバックアップされます。

en: The database scan was taking too long and consequently the list of all tables in the database could not be completed.
ja_JP: データベースのスキャンに時間がかかりすぎたため、データベース内のすべてのテーブルのリストを完了できませんでした。

en: Only the first site of the network will be accessible.
ja_JP: ネットワークの最初のサイトのみにアクセスできます。

en: Your backup is of a WordPress multisite install; but this site is not.
ja_JP: バックアップは WordPress マルチサイトインストールのものです。しかし、このサイトはそうではありません。

en: There are no guarantees that WordPress can handle this.
ja_JP: WordPress がこれを処理できるという保証はありません。

en: You are importing from a newer version of WordPress (%s) into an older one (%s).
ja_JP: 新しいバージョンの WordPress (%s) から古いバージョン (%s) にインポートしています。

en: You need the Migrator add-on in order to make this work.
ja_JP: これを機能させるには、Migrator アドオンが必要です。

en: This backup set is from a different site (%s) - this is not a restoration, but a migration.
ja_JP: このバックアップセットは別のサイト (%s) からのものです - これは復元ではなく移行です。

en: As long as your web hosting allows http (i.e. non-SSL access) or will forward requests to https (which is almost always the case), this is no problem.
ja_JP: Web ホスティングが http (つまり、非 SSL アクセス) を許可するか、リクエストを https に転送する (ほとんどの場合、これが当てはまります) 限り、これは問題ありません。

en: This restoration will work if you still have an SSL certificate (i.e. can use https) to access the site.
ja_JP: この復元は、サイトにアクセスするための SSL 証明書がまだある (つまり https を使用できる) 場合に機能します。

en: This is not expected to be a problem for restoring the site, as long as visits to the former address still reach the site.
ja_JP: 以前のアドレスへの訪問が依然としてサイトに到達している限り、これはサイトの復元に問題になるとは予想されません。

en: The website address in the backup set (%s) is slightly different from that of the site now (%s).
ja_JP: バックアップセット内の サイトアドレス (%s) は、現在のサイト (%s) のアドレスと若干異なります。

en: The most likely cause is that you used the wrong key.
ja_JP: 最も考えられる原因は、間違ったキーを使用したことです。

en: The database file is encrypted.
ja_JP: データベースファイルは暗号化されています。

en: The database file is encrypted, but you have no encryption key entered.
ja_JP: データベースファイルは暗号化されていますが、暗号化キーが入力されていません。

en: Decryption failed.
ja_JP: 復号化に失敗。

en: Backup probably failed.
ja_JP: おそらくバックアップに失敗しました。

en: Could not save backup history because we have no backup array.
ja_JP: バックアップ配列がないため、バックアップ履歴を保存できませんでした。

en: The backup succeeded and is now complete
ja_JP: バックアップは成功し、完了しました

en: Backup aborted - check your UpdraftPlus settings.
ja_JP: バックアップは中止されました - UpdraftPlus の設定を確認してください。

en: Could not create files in the backup directory.
ja_JP: バックアップディレクトリにファイルを作成できませんでした。

en: Check back in a minute.
ja_JP: 1分後にもう一度確認してください。

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance.
ja_JP: 定期メンテナンスのため、一時的に利用できなくなります。

en: So, go to the "Plugins" page, de-activate and de-install UpdraftPlus, and then try again.
ja_JP: そのため、「プラグイン」ページに移動し、UpdraftPlus を非有効化してアンインストールしてから、もう一度試してください。

en: That is safe - all your settings and backups will be retained.
ja_JP: 安全です - すべての設定とバックアップは保持されます。

en: WordPress will only allow you to install your new version after first de-installing the existing one.
ja_JP: WordPress を新しいバージョンに更新するには、まず既存のバージョンをアンインストールする必要があります。

en: A version of UpdraftPlus is already installed.
ja_JP: UpdraftPlus のバージョンはすでにインストールされています。

en: Make sure you upload the correct file and that the zip file is a valid %s file (not corrupted) and try uploading the file again.
ja_JP: 正しいファイルをアップロードしていること、および zip ファイルが有効な %s ファイル (破損していない) であることを確認して、ファイルを再度アップロードしてみてください。

en: Unable to install %s.
ja_JP: %s をインストールできません。

en: WordPress version currently installed in your remote website is %s.
ja_JP: リモートサイトに現在インストールされている WordPress のバージョンは%sです。

en: Make sure that this %s is compatible with your remote WordPress version.
ja_JP: この %s がリモートの WordPress バージョンと互換性があることを確認してください。

en: Unable to activate %s successfully.
ja_JP: %s を正常に有効化できません。

en: For more information visit %2$s
ja_JP: 詳細については、%2$s をご覧ください

en: You can try again, or try using the alternative connection method if the problem persists.
ja_JP: 問題が解決しない場合は、再度接続をお試しいただくか、別の接続方法をお試しください。

en: A key was created, but the attempt to register it with %1$s was unsuccessful.
ja_JP: キーが作成されましたが、それを %1$s に登録しようとしましたが失敗しました。

en: There appears to be a problem disabling the intended theme from your network.
ja_JP: ネットワークから目的のテーマを無効化する際に問題が発生しているようです。

en: Please kindly check your permission and try again.
ja_JP: 権限を確認して、もう一度お試しください。

en: There appears to be a problem enabling the intended theme on your network.
ja_JP: ネットワーク上で目的のテーマを有効化する際に問題が発生しているようです。

en: There appears to be a problem activating or switching to the intended theme.
ja_JP: 目的のテーマの有効化や切り替えに問題があるようです。

en: Please confirm your credentials.
ja_JP: ログイン情報を確認してください。

en: Unable to connect to the filesystem.
ja_JP: ファイルシステムに接続できません。

en: Please check your permissions and try again.
ja_JP: パーミッションを確認して、もう一度お試しください。

en: There appears to be a problem deactivating the intended plugin.
ja_JP: 目的のプラグインを無効化する際に問題が発生しているようです。

en: Possible causes include that the link points to an invalid or inaccessible location.
ja_JP: 考えられる原因としては、リンクが無効な場所またはアクセスできない場所を指していることなどが挙げられます。

en: %s: unfollowable link - could not be followed to back up (readlink=%s).
ja_JP: %s: たどることのできないリンク - バックアップするためにたどることができませんでした (readlink=%s)。

en: Consult the log file for more information.
ja_JP: 詳しくはログファイルをご覧ください。

en: Could not create %s zip.
ja_JP: %s zip を作成できませんでした。

en: Thus, we recommend you choose a full backup when performing a manual backup and to use that option when creating a scheduled backup.
ja_JP: したがって、手動バックアップを実行する場合は完全バックアップを選択し、スケジュールされたバックアップを作成する場合はそのオプションを使用することを推奨します。

en: %s permits UpdraftPlus to perform only one backup per month.
ja_JP: %s は、UpdraftPlus が月に1回のみバックアップを実行できるようにします。

en: Please refresh the settings page and try again
ja_JP: 設定ページを更新して、もう一度お試しください

en: Your settings failed to save.
ja_JP: 設定の保存に失敗しました。

en: Please reload the settings page before trying to save settings.
ja_JP: 設定を保存する前に、設定ページをリロードしてください。

en: UpdraftPlus seems to have been updated to version (%s), which is different to the version running when this settings page was loaded.
ja_JP: UpdraftPlus はバージョン (%s) に更新されたようですが、この設定ページが読み込まれたときに実行されていたバージョンとは異なります。

en: Timestamp:
ja_JP: タイムスタンプ:

en: Restoration
ja_JP: 復元

en: Verifications
ja_JP: 検証

en: Do not close this page until it reports itself as having finished.
ja_JP: 完了したことが報告されるまで、このページを閉じないでください。

en: The restore operation has begun (%s).
ja_JP: 復元操作が開始されました (%s)。

en: If you see any errors to do with encryption, then look in the 'Expert Settings' for more help.
ja_JP: 暗号化に関するエラーが表示された場合は、「エキスパート設定」で詳細なヘルプを参照してください。

en: Good news: Your site's communications with %s can be encrypted.
ja_JP: グッドニュース: サイトと %s の通信は暗号化できます。

en: Please do not file any support requests; there is no alternative.
ja_JP: サポートリクエストは提出しないでください。代替手段はありません。

en: %s <strong>requires</strong> Curl+https.
ja_JP: %s には Curl+https が<strong>必要</strong>です。

en: Please contact your web hosting provider's support.
ja_JP: Web ホスティングサービスのサポートにお問い合わせください。

en: We cannot access %s without this support.
ja_JP: このサポートがなければ %s にアクセスできません。

en: Ask your web host to install Curl/SSL in order to gain the ability for encryption (via an add-on).
ja_JP: 暗号化機能を (アドオン経由で) 取得するには、Web ホスティングサービスに Curl/SSL をインストールするように依頼してください。

en: Communications with %s will be unencrypted.
ja_JP: %s との通信は暗号化されません。

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access.
ja_JP: Web サーバーの PHP/Curl インストールは https アクセスをサポートしていません。

en: Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
ja_JP: Web ホスティングサービスのサポートに連絡して、有効化するよう依頼してください。

en: Your web server's PHP installation does not included a <strong>required</strong> (for %s) module (%s).
ja_JP: Web サーバーの PHP インストールには、(%s に) <strong>必要な</strong>モジュール (%s) が含まれていません。

en: For entities at the top level, you can use a * at the start or end of the entry as a wildcard.
ja_JP: 最上位のエンティティの場合、その項目の先頭または末尾に * をワイルドカードとして使用できます。

en: If entering multiple files/directories, then separate them with commas.
ja_JP: 複数のファイル / ディレクトリを入力する場合は、カンマで区切ってください。

en: You should check with your hosting provider that this will not cause any problems
ja_JP: ホスティングサービスに問題がないことを確認してください

en: The folder was created, but we had to change its file permissions to 777 (world-writable) to be able to write to it.
ja_JP: フォルダーは作成されましたが、書き込みできるようにするには、そのファイルのアクセス許可を 777 (誰でも書き込み可能) に変更する必要がありました。

en: You may want to do this manually.
ja_JP: これを手動で行うこともできます。

en: Old folder removal failed for some reason.
ja_JP: 何らかの理由で古いフォルダーの削除に失敗しました。

en: Do not stop the backup simply because it seems to have remained in the same place for a while - that is normal.
ja_JP: バックアップがしばらく同じ場所に残っているように見えるからといって、バックアップを停止しないでください - これは正常なことです。

en: Note: the progress bar below is based on stages, NOT time.
ja_JP: 注: 以下の進行状況バーは、時間ではなくステージに基づいています。

en: You should press this button to delete them as soon as you have verified that the restoration worked.
ja_JP: 復元が機能したことを確認したらすぐにこのボタンを押して削除してください。

en: Your WordPress install has old folders from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old).
ja_JP: WordPress インストールには、復元 / 移行前の状態の古いフォルダーが含まれています (技術情報: これらのフォルダーには接尾辞 -old が付いています)。

en: This plugin may struggle with a memory limit of less than 64 Mb  - especially if you have very large files uploaded (though on the other hand, many sites will be successful with a 32Mb limit - your experience may vary).
ja_JP: このプラグインは、64MB 未満のメモリ制限で苦労する可能性があります。特に非常に大きなファイルがアップロードされている場合は問題が発生する可能性があります (ただし、多くのサイトは32MB の制限でも成功しますが、経験は異なる場合があります)。

en: UpdraftPlus attempted to raise it but was unsuccessful.
ja_JP: UpdraftPlus はそれを引き上げようとしましたが、失敗しました。

en: Your PHP memory limit (set by your web hosting company) is very low.
ja_JP: PHP メモリ制限 (Web ホスティング会社によって設定) が非常に低くなっています。

en: You should rename the directory to wp-content/plugins/updraftplus to fix this problem.
ja_JP: この問題を解決するには、ディレクトリの名前を wp-content/plugins/updraftplus に変更する必要があります。

en: The UpdraftPlus directory in wp-content/plugins has white-space in it; WordPress does not like this.
ja_JP: wp-content/plugins の UpdraftPlus ディレクトリには空白が含まれています; WordPress はこれを好みません。

en: We really appreciate your support!
ja_JP: 皆様のサポートに心より感謝申し上げます !

en: Perhaps you need to install an add-on?
ja_JP: おそらくアドオンをインストールする必要がありますか ?

en: This looks like a file created by UpdraftPlus, but this install does not know about this type of object: %s.
ja_JP: これは UpdraftPlus によって作成されたファイルのように見えますが、このインストールではこのタイプのオブジェクト: %s が認識されません。

en: Aborting this backup.
ja_JP: このバックアップを中止。

en: OK.
ja_JP: OK。

en: Therefore, please download the attachment from the original backup email and upload it using the "Upload backup files" facility in the "Existing Backups" tab.
ja_JP: したがって、元のバックアップメールから添付ファイルをダウンロードし、「既存のバックアップ」タブの「バックアップファイルのアップロード」機能を使用してアップロードしてください。

en: The email protocol does not allow a remote backup to be retrieved from an email that has been sent.
ja_JP: メールプロトコルでは、送信されたメールからリモートバックアップを取得することはできません。

en: For more information, please see: %s
ja_JP: 詳細はこちらをご覧ください: %s

en: You will need to migrate to the Global endpoint in your UpdraftPlus settings.
ja_JP: UpdraftPlus の設定でグローバルエンドポイントに移行する必要があります。

en: Due to the shutdown of the %1$s endpoint, support for %1$s will be ending soon.
ja_JP: %1$s エンドポイントのシャットダウンのため、%1$s のサポートはまもなく終了します。

en: However, we were not able to register this site with %1$s, as there are no available %1$s licences on the account.
ja_JP: ただし、アカウントに使用可能な %1$s ライセンスがないため、このサイトを %1$s に登録できませんでした。

en: Connection to your %s account was successful.
ja_JP: %s アカウントへの接続に成功しました。

en: %sPlease see this article for more information%s
ja_JP: %s 詳細については、この記事を参照してください %s

en: You will need to switch to a different end-point and migrate your data before that date.
ja_JP: その日付までに異なるエンドポイントに切り替えて、データを移行する必要があります。

en: The %s endpoint is scheduled to shut down on the 1st October 2018.
ja_JP: %s エンドポイントは、2018年10月1日にシャットダウンされる予定です。

en: Unless this is a development site, this means that the scheduler in your WordPress install is not working properly.
ja_JP: これが開発サイトでない限り、これは WordPress インストールのスケジューラーが正しく動作していないことを意味します。

en: WordPress has a number (%d) of scheduled tasks which are overdue.
ja_JP: WordPress には期限を過ぎたスケジュールされたタスクが多数 (%d) あります。

en: Please try to make sure that the notice you are seeing is from UpdraftPlus before you raise a support request.
ja_JP: サポートリクエストを行う前に、表示されている通知が UpdraftPlus からのものであることを確認してください。

en: You may see debugging notices on this page not just from UpdraftPlus, but from any other plugin installed.
ja_JP: このページには、UpdraftPlus だけでなく、インストールされている他のプラグインからのデバッグ通知が表示される場合があります。

en: UpdraftPlus's debug mode is on.
ja_JP: UpdraftPlus のデバッグモードがオンになっています。

en: To get faster backups, ask your web hosting provider how to turn on the PHP zip module on your hosting.
ja_JP: より高速なバックアップを取得するには、ホスティングで PHP zip モジュールを有効にする方法を Web ホスティングサービスに問い合わせてください。

en: Consequently, UpdraftPlus will use a built-in zip module (PclZip); this is significantly slower.
ja_JP: したがって、UpdraftPlus は組み込みの zip モジュール (PclZip) を使用します; これは大幅に遅くなります。

en: Neither the PHP zip module nor a zip executable are available on your webserver.
ja_JP: PHP zip モジュールも zip 実行可能ファイルも Web サーバーでは使用できません。

en: It may work for you, but if it does not, then please be aware that no support is available until you upgrade WordPress.
ja_JP: うまくいくかもしれませんが、うまくいかない場合は、WordPress をアップグレードするまでサポートは受けられないことに注意してください。

en: UpdraftPlus does not officially support versions of WordPress before %s.
ja_JP: UpdraftPlus は %s 以前の WordPress のバージョンを公式にサポートしていません。

en: Contact your the operator of your server (e.g. your web hosting company) to resolve this issue.
ja_JP: この問題を解決するには、サーバーのオペレーター (Web ホスティング会社など) に問い合わせてください。

en: UpdraftPlus could well run out of space.
ja_JP: UpdraftPlus では容量が足りなくなる可能性があります。

en: You have less than %s of free disk space on the disk which UpdraftPlus is configured to use to create backups.
ja_JP: UpdraftPlus がバックアップの作成に使用するように構成されているディスク上の空きディスク容量が %s 未満です。

en: No backups can run (even &quot;Backup Now&quot;) unless either you have set up a facility to call the scheduler manually, or until it is enabled.
ja_JP: スケジューラを手動で呼び出す機能を設定するか、スケジューラが有効化されるまで、バックアップは (「今すぐバックアップ」であっても) 実行できません。

en: The scheduler is disabled in your WordPress install, via the DISABLE_WP_CRON setting.
ja_JP: WordPress インストールでは、DISABLE_WP_CRON 設定によってスケジューラーが無効化されています。

en: See the browser console log for more information.
ja_JP: 詳細については、ブラウザのーコンソールログを参照してください。

en: If you proceed with the restoration then some of the restore options will be lost and you may get unexpected results.
ja_JP: 復元を続行すると、一部の復元オプションが失われ、予期しない結果が生じる可能性があります。

en: This could mean that your .htaccess file has incorrect contents, is missing, or that your webserver is missing an equivalent mechanism.
ja_JP: これは、.htaccess ファイルの内容が正しくないか、ファイルが欠落しているか、Web サーバーに同等のメカニズムが欠落していることを意味する可能性があります。

en: Attempts by the browser to access some pages have returned a "not found (404)" error.
ja_JP: ブラウザーで一部のページにアクセスしようとしたところ、「見つかりません (404)」というエラーが返されました。

en: Continuing to connect to account.
ja_JP: アカウントへの接続を続けます。

en: No UpdraftCentral licences were available.
ja_JP: 利用可能な UpdraftCentral ライセンスはありませんでした。

en: You may have a security module on your webserver blocking the restoration operation.
ja_JP: Web サーバー上のセキュリティ モジュールが復元操作をブロックしている可能性があります。

en: HTML was detected in the response.
ja_JP: 応答で HTML が検出されました。

en: Once the clone has finished deploying it, you will receive an email.
ja_JP: クローンの展開が完了すると、メールが届きます。

en: The clone has been provisioned, and its data has been sent to it.
ja_JP: クローンがプロビジョニングされ、そのデータがクローンに送信されました。

en: This may fail if you have components that are incompatible with earlier versions.
ja_JP: 以前のバージョンと互換性のないコンポーネントがある場合、これは失敗する可能性があります。

en: Warning: you have selected a lower version than your currently installed version.
ja_JP: 警告: 現在インストールされているバージョンよりも低いバージョンを選択しました。

en: Adding site to UpdraftCentral Cloud.
ja_JP: UpdraftCentral クラウドにサイトを追加します。

en: Key created.
ja_JP: キーを作成。

en: Requesting UpdraftCentral Key.
ja_JP: UpdraftCentral キーをリクエストしています。

en: Connected.
ja_JP: 接続されました。

en: It would be best to download the zip to your computer.
ja_JP: zip をコンピューターにダウンロードすることがベストでしょう。

en: This could be caused by a timeout.
ja_JP: これはタイムアウトが原因かもしれません。

en: Unable to download file.
ja_JP: ファイルをダウンロードできません。

en: Please check the following:
ja_JP: 以下の点を確認してください:

en: The file failed to upload.
ja_JP: ファイルのアップロードに失敗しました。

en: Please choose a valid UpdraftPlus export file.
ja_JP: 有効な UpdraftPlus エクスポートファイルを選択してください。

en: Error: The chosen file is corrupt.
ja_JP: エラー: 選択したファイルは壊れています。

en: Please select at least one, and then try again.
ja_JP: 少なくとも1つ選択して、再試行してください。

en: You did not select any components to restore.
ja_JP: 復元するコンポーネントを選択していません。

en: Do not close your browser until it reports itself as having finished.
ja_JP: ブラウザー自体が終了したと報告するまで、ブラウザーを閉じないでください。

en: The restore operation has begun.
ja_JP: 復元操作が開始されました。

en: Reducing your database size with WP-Optimize helps to maintain a fast, efficient, and user-friendly website.
ja_JP: WP-Optimize でデータベースサイズを削減すると、高速で効率的、そしてユーザーフレンドリーな サイトを維持するのに役立ちます。

en: Follow this link to install the WP-Optimize plugin.
ja_JP: このリンクに従って、WP-Optimize プラグインをインストールします。

en: Follow this link to activate the WP-Optimize plugin.
ja_JP: WP-Optimize プラグインを有効化するには、このリンクに従ってください。

en: WP-Optimize is installed but currently inactive.
ja_JP: WP-Optimize はインストールされていますが、現在は無効化しています。

en: UpdraftPlus plugin slug:
ja_JP: UpdraftPlus プラグインのスラッグ:

en: Account holder's name
ja_JP: アカウント保有者の名前

en: Your Dropbox App Secret
ja_JP: お使いの Dropbox アプリのシークレット

en: Your Dropbox App Key
ja_JP: お使いの Dropbox アプリのキー

en: This database backup has the following non-core WordPress database tables excluded: %s
ja_JP: このデータベースバックアップには、次の非コア WordPress データベーステーブルが除外されています: %s

en: Therefore, please reload the page.
ja_JP: そのため、ページを再読み込みしてください。

en: This is usually caused by your dashboard page having been open a long time, and the included security tokens having since expired.
ja_JP: これは通常、ダッシュボードのページを開いてから時間が経過し、含まれるセキュリティトークンの有効期限が切れたために起こります。

en: Sorry, you do not have enough privilege to execute the requested action.
ja_JP: 要求されたアクションを実行するための権限がありません。

en: Database size
ja_JP: データベース容量

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Index size
ja_JP: インデックスサイズ

en: Data size
ja_JP: データサイズ

en: Records
ja_JP: レコード

en: Table name
ja_JP: テーブル名

en: Refresh
ja_JP: 更新

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Total Size
ja_JP: 合計サイズ

en: Search for table
ja_JP: テーブルを検索

note: translators: Deleted long text.
en: This content was deleted in order to anonymize it.
ja_JP: このコンテンツは匿名化するために削除されました。

note: translators: Deleted text.
en: [deleted]
ja_JP: [削除済み]

en: Old folders successfully removed.
ja_JP: 古いフォルダーを正常に削除しました。

en: Remove old folders
ja_JP: 古いフォルダーを削除

en: Delete old folders
ja_JP: 古いフォルダーを削除

note: translators: %s: File along with full path.
en: The expected file %s is missing from your UpdraftPlus installation.
ja_JP: 予期されたファイル %s が UpdraftPlus インストールにありません。

en: Keeps your WordPress site up to date and bug free.
ja_JP: WordPress サイトを最新の状態に保ち、バグを防ぎます。

en: Highly efficient way to manage, optimize, update and backup multiple websites from one place.
ja_JP: 複数のサイトを1か所で管理、最適化、更新、バックアップする非常に効率的な方法です。

en: A comprehensive and easy to use security plugin and site scanning service.
ja_JP: 包括的で使いやすいセキュリティ プラグインとサイトスキャンサービス。

en: (You are already authenticated).
ja_JP: (すでに認証されています)。

en: You are not authenticated with %s
ja_JP: %s で認証されていません

en: You are not authenticated with %s (whilst deleting)
ja_JP: %s で認証されていません (削除中)

en: You are not authenticated with Dropbox
ja_JP: Dropbox で認証されていません

en: For more detailed instructions, follow this link.
ja_JP: 詳しい手順については、このリンクに従ってください。

en: Create Azure credentials in your Azure developer console.
ja_JP: Azure 開発者コンソールで Azure 認証情報を作成します。

en: Future releases of UpdraftPlus will require a more recent PHP version to use these features; we recommend that you speak to your web hosting company about updating to version %s or higher.
ja_JP: UpdraftPlus の将来のリリースでは、これらの機能を使用するには、より新しい PHP バージョンが必要になります。バージョン%s以降への更新については、Web ホスティング会社に相談することを推奨します。

en: Your site is running on PHP version %s and has feature(s) currently enabled (%s) which are deprecated upon this PHP version.
ja_JP: サイトは PHP バージョン%sで実行されており、現在有効化されている機能 (%s) がこの PHP バージョンでは非推奨になっています。

en: your web hosting account is full; please see: %s
ja_JP: Web ホスティングアカウントがいっぱいです。参照してください: %s

en: The database backup has failed
ja_JP: データベースのバックアップに失敗しました

en: This file is not an UpdraftPlus backup archive (such files are .zip or .gz files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).
ja_JP: このファイルは UpdraftPlus バックアップアーカイブではありません (このようなファイルは: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz) のような名前を持つ .zip または .gz ファイルです)。

en: though part of the returned information was not as expected - whether this indicates a real problem cannot be determined
ja_JP: 返された情報の一部は期待どおりではありませんでしたが、これが実際の問題を示しているかどうかは判断できません

en: Deselect All
ja_JP: すべて選択解除

en: Authentication URI
ja_JP: 認証 URI

en: (including management of backups and updates)
ja_JP: (バックアップと更新の管理を含む)

en: (including management of WP-Optimize)
ja_JP: (WP-Optimize の管理を含む)

en: UpdraftCentral enables control of your WordPress sites %s from a central dashboard.
ja_JP: UpdraftCentral を使用すると、中央ダッシュボードから WordPress サイト %s を制御できます。

en: A password protected post can not be set to sticky.
ja_JP: パスワード保護された投稿を先頭固定表示に設定することはできません。

en: A sticky post can not be password protected.
ja_JP: 先頭固定表示投稿はパスワード保護できません。

en: A post can not be sticky and have a password.
ja_JP: 投稿を、先頭固定表示かつパスワード保護ありにすることはできません。

en: To be able to backup the routines, you must be the user named as the routine DEFINER(s), have the SHOW_ROUTINE privilege (for MySQL 8.0.20+ users), have the SELECT privilege at the global level, or have the CREATE ROUTINE, ALTER ROUTINE, or EXECUTE privilege granted at a scope that includes the routines.
ja_JP: ルーチンをバックアップできるようにするには、ルーチン DEFINER(s) として指定されたユーザーである必要があること、SHOW_ROUTINE特権 (MySQL 8.0.20以降のユーザー用)、グローバル レベルでの SELECT 権限、またはルーチンが含まれる範囲で付与された CREATE ROUTINE、ALTER ROUTINE、またはEXECUTE 権限を持っている必要があります。

en: Your WordPress database user doesn't have sufficient privileges to read these stored routines.
ja_JP: WordPress データベースユーザーには、これらの保存されたルーチンを読み取るための十分な権限がありません。

en: Dumping routines:
ja_JP: ダンプのルーチン:

[ctx: Uploader: Drop your backup files - or - Select Files]
en: or
ja_JP: または

en: Drop your backup files
ja_JP: ここへバックアップ用ファイルをドロップ

en: Your PHP version: %s.
ja_JP: 現在の PHP バージョン: %s。

en: UpdraftPlus was unable to find any tables when scanning the database backup; it maybe corrupt.
ja_JP: UpdraftPlus はデータベースのバックアップをスキャンするときにテーブルを見つけることができませんでした。破損している可能性があります。

en: Database maximum packet size:
ja_JP: データベースの最大パケットサイズ:

en: Further extensions to the request are required for the server to fulfil it.
ja_JP: サーバーがリクエストを実行するには、リクエストをさらに拡張する必要があります。

en: The server was acting as a gateway or proxy and did not receive a timely response from the upstream server.
ja_JP: サーバーはゲートウェイまたはプロキシとして機能していましたが、上流サーバーからタイムリーな応答を受信しませんでした。

en: The server was acting as a gateway or proxy and received an invalid response from the upstream server.
ja_JP: サーバーはゲートウェイまたはプロキシとして機能していましたが、上流サーバーから無効な応答を受け取りました。

en: A generic error message, given when an unexpected condition was encountered and no more specific message is suitable.
ja_JP: 予期しない状況が発生し、これ以上具体的なメッセージが適切ではない場合に表示される一般的なエラーメッセージ。

en: The client should switch to a different protocol such as TLS/1.3, given in the Upgrade header field.
ja_JP: クライアントは、Upgrade ヘッダーフィールドで指定された、TLS/1.3などの別のプロトコルに切り替える必要があります。

en: Indicates that the server is unwilling to risk processing a request that might be replayed.
ja_JP: サーバーが再生される可能性のあるリクエストを処理するリスクを冒したくないことを示しています。

en: The request failed because it depended on another request and that request failed (e.g., a PROPPATCH).
ja_JP: リクエストが失敗した理由は、別のリクエストに依存しており、そのリクエストが失敗したためです (例、PROPPATCH)。

en: The resource that is being accessed is locked.
ja_JP: アクセス中のリソースはロックされています。

en: The request was directed at a server that is not able to produce a response (for example because of connection reuse).
ja_JP: リクエストは、応答を生成できないサーバーに送信されました (接続の再利用などのため)。

en: The server does not meet one of the preconditions that the requester put on the request header fields.
ja_JP: サーバーは、リクエスタがリクエストヘッダーフィールドに設定した前提条件の1つを満たしていません。

en: The request did not specify the length of its content, which is required by the requested resource.
ja_JP: リクエストでは、リクエストされたリソースに必要なコンテンツの長さが指定されていませんでした。

en: Indicates that the resource requested is no longer available and will not be available again.
ja_JP: 要求されたリソースがもう利用できず、今後も利用できないことを示します。

en: Indicates that the request could not be processed because of conflict in the current state of the resource, such as an edit conflict between multiple simultaneous updates.
ja_JP: 複数の同時更新間の編集競合など、リソースの現在の状態が競合しているため、リクエストを処理できなかったことを示します。

en: The requested resource is capable of generating only content not acceptable according to the Accept headers sent in the request.
ja_JP: リクエストされたリソースは、リクエストで送信された Accept ヘッダーに従って受け入れられないコンテンツのみを生成できます。

en: A request method is not supported for the requested resource; for example, a GET request on a form that requires data to be presented via POST, or a PUT request on a read-only resource.
ja_JP: リクエストメソッドはリクエストされたリソースでサポートされていません。たとえば、データの提出がPOST経由で行われるフォームへのGETリクエスト、または読み取り専用リソースへのPUTリクエストなどが該当します。

en: Authentication is required and has failed or has not yet been provided.
ja_JP: 認証が必要ですが、失敗したか、まだ提供されていません。

en: The server cannot or will not process the request due to an apparent client error (e.g., malformed request syntax, size too large, invalid request message framing, or deceptive request routing).
ja_JP: 明らかなクライアントエラー (不正なリクエスト構文、大きすぎるサイズ、無効なリクエストメッセージフレーム構成、または不正なリクエストルーティングなど) のため、サーバーはリクエストを処理できないか、処理しません。

en: In this case, the request should be repeated with another URI; however, future requests should still use the original URI.
ja_JP: この場合、別の URI を使用してリクエストを繰り返す必要があります。ただし、今後のリクエストでは引き続き元の URI を使用する必要があります。

en: The requested resource is available only through a proxy, the address for which is provided in the response.
ja_JP: リクエストされたリソースはプロキシ経由でのみ利用可能であり、プロキシのアドレスは応答で提供されます。

en: Indicates that the resource has not been modified since the version specified by the request headers If-Modified-Since or If-None-Match.
ja_JP: リクエストヘッダー If-Modified-Since または If-None-Match で指定されたバージョン以降、リソースが変更されていないことを示します。

en: Indicates multiple options for the resource from which the client may choose (via agent-driven content negotiation).
ja_JP: リソースの選択肢が複数あり、クライアントが選択できるようになっていることを示します (エージェントによるコンテンツネゴシエーションを通じて)。

en: You have no local backups to send.
ja_JP: 送信するローカルバックアップがありません。

en: Backup:
ja_JP: バックアップ:

en: Theme
ja_JP: テーマ

en: Plugin
ja_JP: プラグイン

en: back
ja_JP: 戻る

en: Searching for backups...
ja_JP: バックアップを検索中...

en: Send a new backup
ja_JP: 新規バックアップを送信

en: Send existing backup
ja_JP: 既存のバックアップを送信

en: Send a backup to another site
ja_JP: 別のサイトにバックアップを送信

en: You can send an existing local backup to the remote site or create a new backup
ja_JP: 既存のローカルバックアップをリモートサイトに送信するか、新しいバックアップを作成することができます

en: Sign in with %s
ja_JP: %sでログイン

en: file %d of %d
ja_JP: ファイル%dの%d

en: (after %ss)
ja_JP: (%s秒後)

en: next resumption: %d
ja_JP: 次回再開: %d

en: Install debugging plugins:
ja_JP: デバッグプラグインをインストール:

note: translators: %s: Operation name
en: Failed: we did not understand the result returned by the %s operation.
ja_JP: 失敗: %s 操作によって返された結果を理解できませんでした。

en: search and replace
ja_JP: 検索と置換

note: translators: %s: Operation name
en: Failed: the %s operation was not able to start.
ja_JP: 失敗: %s 操作を開始できませんでした。

en: Old ABSPATH:
ja_JP: 旧 ABSPATH:

note: translators: 1: Table name, 2: Row number requiring manual change.
en: "%1$s" has no primary key, manual change needed on row %2$s.
ja_JP: "%1$s" には主キーがないので、%2$s行めで手動で変更する必要があります。

note: translators: %d: Number of rows.
en: rows: %d
ja_JP: 行数: %d

en: Search and replacing table:
ja_JP: 検索と置換テーブル:

en: The theme you wish to disable from your network is either not installed or has been removed recently.
ja_JP: サイトネットワークから無効化したいテーマは、インストールされていないか、最近削除されています。

en: The theme you wish to enable on your network is either not installed or has been removed recently.
ja_JP: ネットワークで有効化したいテーマがインストールされていないか、最近削除されました。

en: The theme you wish to activate is either not installed or has been removed recently.
ja_JP: 有効化したいテーマがインストールされていないか、最近削除されました。

en: The plugin you wish to deactivate is currently not active or is already deactivated.
ja_JP: 無効化したいプラグインは現在アクティブでないか、すでに無効化されています。

en: The plugin you wish to activate is either not installed or has been removed recently.
ja_JP: 有効化したいプラグインがインストールされていないか、最近削除されました。

en: UpdraftPlus notice
ja_JP: UpdraftPlus 通知

en: Please check out UpdraftPlus Premium.
ja_JP: UpdraftPlus プレミアムをご覧ください。

en: For more reporting features, use the Premium version
ja_JP: さらに多くのレポート機能が必要な場合は、プレミアムバージョンを使用してください

en: WordPress Multisite is supported, with extra features, by UpdraftPlus Premium.
ja_JP: WordPress マルチサイトは、UpdraftPlus プレミアムによって追加機能と共にサポートされています。

en: For more options, use Premium
ja_JP: より多くのオプションについては、プレミアムを使用してください

en: If you backup several sites into the same Dropbox and want to organize with sub-folders, then %scheck out Premium%s
ja_JP: 複数のサイトを同じ Dropbox にバックアップし、サブフォルダで整理したい場合は、%s プレミアムをチェックしてください %s

en: View log
ja_JP: ログを表示

en: You can view the log by pressing the 'View log' button.
ja_JP: 「ログを表示」ボタンを押すとログが表示されます。

en: more info
ja_JP: 詳細

en: Premium / Pro Support
ja_JP: プレミアム / プロサポート

en: When email storage method is enabled, and an email address is entered, also send the backup
ja_JP: メール保存方法が有効化されていてメールアドレスが入力されている場合は、バックアップも送信します

en: already uploaded
ja_JP: すでにアップロード済み

en: Anonymise personal data in your database backups.
ja_JP: データベースバックアップ内の個人データを匿名化します。

en: Anonymisation functions
ja_JP: 匿名化機能

en: Failure: No endpoint details were given.
ja_JP: 失敗: エンドポイントの詳細がありません。

en: Exit full-screen
ja_JP: 全画面表示を終了

en: Full-screen
ja_JP: 全画面表示

en: The number of restore options that will be sent exceeds the configured maximum in your PHP configuration (max_input_vars).
ja_JP: 送信される復元オプションの数が、ご利用の PHP 構成で設定でされている最大値 (max_input_vars) を超えています。

en: Virtual-host style
ja_JP: バーチャルホストスタイル

en: Path style
ja_JP: パスのスタイル

en: (Read more)
ja_JP: (続きを読む)

en: Read more about bucket access style
ja_JP: バケットアクセススタイルについてもっと読む

en: Bucket access style
ja_JP: バケットアクセススタイル

en: Security check.
ja_JP: セキュリティチェック。

en: two unsuccessful attempts were made to include it, and it will now be omitted from the backup
ja_JP: これを含めるために2回失敗しましたが、バックアップから除外されます

en: a second attempt is being made (upon further failure it will be skipped)
ja_JP: 2回目の試行が行われます (さらに失敗するとスキップされます)

en: (the asterisk character matches zero or more characters)
ja_JP: (アスタリスク記号は0個以上の文字と一致します)

en: Please enter part of the file name
ja_JP: ファイル名の一部を入力してください

en: Please select a folder in which the files/directories you would like to exclude are located
ja_JP: 除外したいファイル/ディレクトリが置かれているフォルダーを選択してください

en: UpdraftClone image:
ja_JP: UpdraftClone 画像:

en: Add exclusion rule
ja_JP: 除外ルールを追加

en: at the end of their names
ja_JP: 名前の最後に

en: anywhere in their names
ja_JP: 名前のどこかに

en: at the beginning of their names
ja_JP: 名前の最初に

en: these characters
ja_JP: これらの文字

en: All files/directories containing
ja_JP: を含むすべてのファイル / ディレクトリ

en: Select the folder in which the files or sub-directories you would like to exclude are located
ja_JP: 除外したいファイルまたはサブディレクトリがあるフォルダーを選択します

en: All files/directories containing the given characters in their names
ja_JP: 名前に指定された文字を含むすべてのファイル / ディレクトリ

en: Files/Directories containing the given characters in their names
ja_JP: 名前に指定された文字を含むファイル / ディレクトリ

en: Never
ja_JP: なし

en: Maybe later
ja_JP: 後で確認

en: Ok, you deserve it
ja_JP: 了解です。その価値があります

en: Thank you so much!
ja_JP: どうもありがとうございます !

en: here
ja_JP: こちら

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中…

en: The following remote storage (%s) have only been partially configured, if you are having problems you can try to manually authorise at the UpdraftPlus settings page.
ja_JP: 次のリモートストレージ (%s) は部分的にしか構成されていません。問題が発生した場合は、UpdraftPlus 設定ページで手動で認証を試みることができます。

en: The following remote storage (%s) have only been partially configured, manual authorization is not supported with this remote storage, please try again and if the problem persists contact support.
ja_JP: 次のリモート ストレージ (%s) は部分的にのみ構成されています。このリモート ストレージでは手動認証はサポートされていません。もう一度お試しください。問題が解決しない場合は、サポートにお問い合わせください。

en: Complete manual authentication
ja_JP: 完全な手動認証

note: translators: %s: Description
en: %s authentication code:
ja_JP: %s 認証コード:

en: To complete manual authentication, at the orange UpdraftPlus authentication screen select the "Having problems authenticating?" link, then copy and paste the code given here.
ja_JP: 手動認証を完了するには、オレンジ色の UpdraftPlus 認証画面で「認証に問題がありますか ?」を選択します。そしてリンクをクリックし、ここに示されているコードをコピーして貼り付けます。

note: translators: %s: Description
en: If you are having problems authenticating with %s you can manually authorize here.
ja_JP: %s での認証に問題がある場合は、ここで手動で認証できます。

note: translators: %s: Description
en: %s authentication:
ja_JP: %s 認証:

en: Missing instance id:
ja_JP: インスタンス ID がありません:

en: Missing authentication data:
ja_JP: 認証データが欠落しています:

en: Manual authentication is not available for this remote storage method
ja_JP: このリモートストレージ方法では手動認証は利用できません

en: This may prevent the restore procedure from being able to proceed.
ja_JP: これにより、復元手順を続行できなくなる可能性があります。

en: Warning: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
ja_JP: 警告: ページの読み込みが完了した後もこれらの単語が読める場合は、サイトに JavaScript または jQuery の問題があります。

en: Therefore, affected tables on the current site which already exist will not be replaced by default, to avoid corrupting them (you can review this in the list of tables below).
ja_JP: したがって、すでに存在する現在のサイト上の影響を受けるテーブルは、デフォルトで置き換えられません。これによって、それらを壊すのを避けることができます (以下のテーブルのリストで確認できます)。

en: Therefore it is advised that you take a fresh backup on the source site, using a later version.
ja_JP: したがって、新しいバージョンを使用して、ソース サイトで新しいバックアップを作成することを推奨します。

en: This backup was created on a previous UpdraftPlus version (%s) which did not correctly backup tables with composite primary keys (such as the term_relationships table, which records tags and product attributes).
ja_JP: このバックアップは、複合主キーを持つテーブル (タグと製品属性を記録する term_relationships テーブルなど) を正しくバックアップしなかった以前の UpdraftPlus バージョン (%s) で作成されました。

en: Or, if they are in remote storage, you can connect that remote storage (in the "Settings" tab), save your settings, and use the "Rescan remote storage" link.
ja_JP: または、リモートストレージにある場合は、そのリモートストレージに接続し (「設定」タブ内)、設定を保存し、「リモート ストレージの再スキャン」リンクを使用できます。

en: If you have an existing backup that you wish to upload and restore from, then please use the "Upload backup files" link above.
ja_JP: アップロードして復元したい既存のバックアップがある場合は、上の「バックアップファイルのアップロード」リンクを使用してください。

en: is not
ja_JP: 一致しない

en: is
ja_JP: 一致

en: Day of the month
ja_JP: 月の任意の日

en: Day of the week
ja_JP: 曜日

en: if all of the following conditions are matched:
ja_JP: 次の条件がすべて一致する場合:

en: if any of the following conditions are matched:
ja_JP: 次の条件のいずれかが一致する場合:

en: on every backup
ja_JP: すべてのバックアップで

en: This backup is of a site with an empty table prefix, which WordPress does not officially support; the results may be unreliable.
ja_JP: このバックアップは、WordPress が公式にサポートしていない空のテーブル接頭辞を持つサイトのものです; 結果は信頼できない可能性があります。

en: The download link is broken or the backup file is no longer available
ja_JP: ダウンロードリンクが壊れているか、バックアップファイルが利用できなくなっています

en: The download link is broken, you may have clicked the link from untrusted source
ja_JP: ダウンロードリンクが壊れています。信頼できないソースからのリンクをクリックした可能性があります

en: Due to the restriction, some settings can be automatically adjusted, disabled or not available.
ja_JP: 制限により、一部の設定は自動的に調整されたり、無効化されたり、使用できなくなったりすることがあります。

en: Your website is hosted with %s (%s).
ja_JP: このサイトは %s (%s) でホストされています。

en: Your hosting provider only allows you to take one incremental backup per day.
ja_JP: お使いのホスティングプロバイダーでは、1日に1回の増分バックアップしか取得できません。

en: Your hosting provider only allows you to take one backup per month.
ja_JP: お使いのホスティングプロバイダーでは、毎月1回のバックアップ取得のみが許可されています。

en: You have reached the monthly limit for the number of backups you can create at this time.
ja_JP: 現時点で作成できるバックアップ数の月間制限に達しました。

note: translators: %s: Hosting provider name
en: Please contact your hosting company (%s) if you require further support.
ja_JP: さらにサポートが必要な場合は、ホスティング会社 (%s) にお問い合わせください。

en:  Your hosting provider only allows you to take one incremental backup per day.
ja_JP:  お使いのホスティングプロバイダーでは、1日に1回の増分バックアップしか取得できません。

en: You have reached the daily limit for the number of incremental backups you can create at this time.
ja_JP: この時点で作成できる増分バックアップの数は、1日あたりの上限に達しています。

en: Current SQL mode:
ja_JP: 現在の SQL モード:

en: Failed to backup database table:
ja_JP: データベーステーブルのバックアップに失敗しました:

en: Failed to open directory for reading:
ja_JP: 読み取り用のディレクトリを開けませんでした:

en: Your email backup and a report will be sent to
ja_JP: メールバックアップとレポートはこちらに送信されます

en: Warning: You have no clone tokens remaining and either no subscriptions or no subscription that will renew before the clone expiry date.
ja_JP: 警告: クローントークンが残っていないため、サブスクリプションがないか、クローンの有効期限前に更新されるサブスクリプションがありません。

note: translators: %s: Stored routine name
en: Restoring stored routine: %s
ja_JP: 保存されたルーチンを復元しています: %s

en: Warning: if you continue, you will add all backups stored in the configured remote storage directory (whichever site they were created by).
ja_JP: 警告: 続行すると、構成されたリモート ストレージ ディレクトリ (どのサイトで作成されたものでも) に保存されているすべてのバックアップが追加されます。

en: Include all tables not listed below
ja_JP: 以下にリストされていないすべてのテーブルを含める

en: UpdraftPlus on %s
ja_JP: %s 上の UpdraftPlus

en: The list of existing sites has been removed
ja_JP: 既存サイトのリストを削除しました

en: There was an error while trying to remove the list of existing sites.
ja_JP: 既存サイト一覧を削除しようとした際にエラーが発生しました。

en: Clear list of existing sites
ja_JP: 既存サイトのリストをクリア

en: Add a site
ja_JP: サイトの追加

en: The following remote storage options are configured.
ja_JP: 以下のリモートストレージオプションが設定されています。

en: No remote storage locations with valid options found.
ja_JP: 有効なオプションを持つリモートストレージの場所が見つかりません。

en: You have chosen to send this backup to remote storage, but no remote storage locations have been selected
ja_JP: このバックアップをリモートストレージに送信しようとしましたが、リモートストレージの場所が選択されていません

en: Skipping table %s: user has chosen not to restore this table
ja_JP: テーブル %s をスキップします: ユーザーはこのテーブルを復元しないことを選択しました

en: An error occurred while attempting to set a new value to the MySQL global log_bin_trust_function_creators variable %s
ja_JP: MySQL globallog_bin_trust_function_creators 変数 %s に新しい値を設定しようとした際にエラーが発生しました

en: An error occurred while attempting to retrieve the MySQL global log_bin_trust_function_creators variable %s
ja_JP: MySQL globallog_bin_trust_function_creators 変数 %s を取得しようとした際にエラーが発生しました

en: Please check the error log for more details
ja_JP: 詳細については、エラーログを確認してください

en: Missing pages:
ja_JP: 存在しないページ:

en: Existing backups
ja_JP: 既存のバックアップ

note: translators: 1: Last database error, 2: Last executed SQL query.
en: An error occurred while attempting to retrieve the routine SQL/DDL statement (%1$s %2$s)
ja_JP: ルーチン SQL/DDL ステートメント (%1$s %2$s) を取得中にエラーが発生しました

note: translators: 1: Last database error, 2: Additional error details.
en: An error occurred while attempting to retrieve routine status (%1$s %2$s)
ja_JP: ルーチンステータス (%1$s %2$s) を取得しようとした際にエラーが発生しました

note: translators: 1: Last database error, 2: SQL create function statement.
en: An error occurred while attempting to check the support of stored routines creation (%1$s %2$s)
ja_JP: ストアドルーチン作成のサポートを確認しようとした際にエラーが発生しました (%1$s %2$s)

en: If you do not want to restore all your database tables, then choose some to exclude here.
ja_JP: すべてのデータベーステーブルを復元したくない場合は、ここで除外するテーブルを選択してください。

en: You should only proceed if you have checked and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc are compatible with the new %s version.
ja_JP: プラグイン / テーマ / その他が新しい%sバージョンと互換性があることを確認し、自信がある (または危険を冒すつもりがある) 場合にのみ続行してください。

en: This is older than the server which you are now restoring onto (version %s).
ja_JP: これは、復元先のサーバー (バージョン%s) より古いものです。

en: Under Maintenance
ja_JP: メンテナンス中です

en: Show all backups...
ja_JP: すべてのバックアップを表示…

en: Show more backups...
ja_JP: さらにバックアップを表示…

en: Expected parameter(s) missing.
ja_JP: あるべき変数が存在しません。

en: Default template
ja_JP: デフォルトテンプレート

note: translators: %d: Number of tokens
en: %d token | %d tokens
ja_JP[0]: %d個のトークン

en: The Database connection has been closed and cannot be reopened.
ja_JP: データベース接続は閉じられており、再度開くことはできません。

en: Clone package
ja_JP: パッケージ複製

en: Unattached
ja_JP: 未添付

en: Selected media has been deleted successfully.
ja_JP: 選択したメディアを削除しました。

en: Failed to delete selected media.
ja_JP: 選択したメディアを削除できませんでした。

en: Media has been detached from post.
ja_JP: メディアと投稿の添付関係を解除しました。

en: Failed to detach media.
ja_JP: メディアの添付解除に失敗しました。

en: Media has been attached to post.
ja_JP: 投稿にメディアが添付されています。

en: Failed to attach media.
ja_JP: メディアの添付に失敗しました。

en: Use ctrl / cmd + press to select several items, or ctrl / cmd + shift + press to select all in between
ja_JP: Control / Command を押しながら複数の項目を選択するか、または Control / Command + Shift を押して間にあるすべての項目を選択できます。

note: translators: %s: human-readable time difference
en: %s from now
ja_JP: 今から%s

en: You have not selected a restore path for your chosen backups
ja_JP: 選択したバックアップの復元パスが選択されていません

en: Follow this link for help
ja_JP: ヘルプが必要な場合はこのリンクへ

note: translators: %s: Storage provider name
en: Connect to your %s
ja_JP: %s に接続

note: translators: %s: Website name
en: Please enter your %s password
ja_JP: %s パスワードを入力してください

note: translators: %s: Website name
en: Please enter your %s email address
ja_JP: %s のメールアドレスを入力してください

note: translators: %s: Storage provider name
en: Back to other %s options
ja_JP: 他の %s オプションに戻る

note: translators: %s: Subscription size
en: Start %s Subscription
ja_JP: %s サブスクリプションを開始

note: translators: %s: Trial size
en: Start %s Trial
ja_JP: %s 試用版をスタート

note: translators: %s: Subscription size
en: Start a %s UpdraftVault Subscription
ja_JP: %s UpdraftVault サブスクリプションを開始

note: translators: %s: Storage provider name
en: Read more about %s here.
ja_JP: %s の詳細については、こちらをご覧ください。

note: translators: %s: Storage provider name
en: Connect to your %s account
ja_JP: %s アカウントに接続

en: Goes to teamupdraft.com checkout page
ja_JP: teamupdraft.com の購入手続きページへ移動

note: translators: %s: UpdraftPlus product name
en: Get %s here
ja_JP: %s をここで取得

en: Deselect all backups
ja_JP: すべてのバックアップの選択を解除

en: Select all backups
ja_JP: バックアップをすべて選択

en: Delete selected backups
ja_JP: 選択したバックアップを削除

en: Retain this many scheduled database backups
ja_JP: 予約からのデータベースバックアップを保存しておく数

en: Retain this many scheduled file backups
ja_JP: 予約からのファイルバックアップを保存しておく数

note: translators: %s: Backup entity
en: Add an exclusion rule for %s
ja_JP: %s に対する除外ルールを追加

en: Skipping table %s: already restored on a prior run; next table to restore: %s
ja_JP: テーブル %s をスキップ: 前の実行ですでに復元されています。復元する次のテーブル: %s

en: Could not delete old path.
ja_JP: 古いパスを削除できませんでした。

en: Activity log
ja_JP: アクティビティログ

en: Cleaning
ja_JP: クリーニング

en: Verifying
ja_JP: 認証中

en: Restoration progress:
ja_JP: 復元の進行状況:

en: Restore error:
ja_JP: 復元エラー:

en: Attempts by the browser to contact the website failed.
ja_JP: ブラウザーによるサイトへの接続試行に失敗しました。

en: Preparing backup files
ja_JP: バックアップファイルを準備中

en: Downloading backup files if needed
ja_JP: 必要に応じてバックアップ ファイルをダウンロード

en: Begun
ja_JP: 開始済み

en: Finished
ja_JP: 完了

en: Restoring %s1 files out of %s2
ja_JP: %s2件中%s1件のファイルを復元中

note: translators: %d: Seconds until resumption
en: no recent activity; will offer resumption after: %d seconds
ja_JP: 最近のアクティビティはありません。%d秒後に再開します

note: translators: %d: Seconds ago
en: last activity: %d seconds ago
ja_JP: 最近のアクティビティ: %d秒前

en: Component selection
ja_JP: コンポーネントの選択

en: Choose the components to restore:
ja_JP: 復元するコンポーネントを選択:

en: UpdraftPlus Restoration
ja_JP: UpdraftPlus 復元

en: Unable to connect to the filesystem
ja_JP: ファイルシステムに接続できませんでした

en: Found and replaced existing table foreign key constraints as the table prefix has changed.
ja_JP: テーブルの接頭辞が変わったため、既存のテーブル外部キー制約を見つけて置き換えました。

en: An empty WordPress install
ja_JP: 空の WordPress インストール

en: credentials
ja_JP: 認証情報

en: This current site
ja_JP: この現在のサイト

en: Clone:
ja_JP: 複製:

en: (%d archive(s) in set, total %s).
ja_JP: (セット内に%d個のアーカイブ、合計%s)。

en: Try it - 1 month for $1!
ja_JP: お試しください。1ヶ月1ドルです。

en: Otherwise, you can try UpdraftVault for 1 month for only $1!
ja_JP: それ以外の場合は、1ヶ月間1ドルで UpdraftVault を試すことができます。

en: If you have a valid Premium license, you get 1GB of storage included.
ja_JP: 有効なプレミアムライセンスをお持ちの場合は、1GB のストレージが含まれます。

en: Try UpdraftVault for 1 month for only $1!
ja_JP: 1ヶ月1ドルで UpdraftVault を試してみてください。

note: translators: %s: site URL with trailing slash
en: Clone of %s
ja_JP: %s の複製

en: Dismiss notice
ja_JP: 通知を非表示

en: dismiss notice
ja_JP: 通知を非表示

en: go here to learn more
ja_JP: 詳しくはこちらへ

en: You can test upgrading your site on an instant copy using UpdraftClone credits
ja_JP: UpdraftClone のクレジットを使用して、インスタントコピーでサイトのアップグレードをテストすることができます。

en: You can test running your site on a different PHP (or WordPress) version using UpdraftClone credits.
ja_JP: UpdraftClone クレジットを使用して、異なる PHP (または WordPress) バージョンでのサイトの実行をテストできます。

en: Start Subscription
ja_JP: サブスクリプションを開始

en: Start Trial
ja_JP: トライアルを開始

en: with the option of
ja_JP: オプションとして

en: The directory does not exist, and the attempt to create it failed
ja_JP: ディレクトリが存在しないため、作成できませんでした

en: You have requested saving to remote storage (%s), but without entering any settings for that storage.
ja_JP: リモートストレージ (%s) への保存をリクエストしましたが、そのストレージの設定を入力していません。

en: Learn more about UpdraftCentral
ja_JP: UpdraftCentral の詳細を読む

en: Add this website to UpdraftCentral (remote, centralised control) - free for up to 5 sites.
ja_JP: このサイトを UpdraftCentral (リモート、集中管理) に追加します - 最大 5 サイトまで無料です。

en: Verifying one-time password...
ja_JP: ワンタイムパスワードを認証中…

en: Login successful; reloading information.
ja_JP: ログインに成功しました。情報を再読み込みしています。

en: Error: Failed to initialise
ja_JP: エラー: 初期化に失敗しました

en: Already got space?
ja_JP: すでにスペースをお持ちの場合。

en: Need to get space?
ja_JP: スペースが必要ですか ?

en: error - failed to upload file
ja_JP: エラー - ファイルのアップロードに失敗しました

en: error - failed to re-assemble chunks
ja_JP: エラー - チャンクの再アセンブリに失敗しました

en: Error: Failed to upload
ja_JP: エラー: アップロード失敗

en: error - failed to create and access the container
ja_JP: エラー - コンテナーの作成とアクセスに失敗しました

en: authentication failed
ja_JP: 認証の失敗

en: Error: Failed to open local file
ja_JP: エラー: ローカルファイルを開けませんでした

en: upload failed
ja_JP: アップロード失敗

en: login failure
ja_JP: ログイン失敗

en: The higher the value, the more server resources are required to create the archive.
ja_JP: 値が大きいほど、アーカイブの作成に必要なサーバーリソースが多くなります。

en: Incomplete
ja_JP: 未完成

en: The backup is being aborted for a repeated failure to progress.
ja_JP: 進行しない失敗が繰り返されたため、バックアップを中止しています。

en: Allows you to only backup changes to your files (such as a new image) that have been made to your site since the last backup.
ja_JP: 最後のバックアップ以降にサイトに加えられたファイルへの変更 (新しい画像など) のみをバックアップできます。

en: Follow this link to the installation instructions (particularly step 1).
ja_JP: インストール手順 (特に手順1) へ進むこちらのリンクに従ってください。

en: You successfully purchased UpdraftPremium.
ja_JP: UpdraftPremium の購入が完了しました。

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old).
ja_JP: WordPress のインストールには、復元/移行前の状態から古いディレクトリがあります (技術的な情報: これらのディレクトリには -old という接尾辞がつきます)。

note: translators: 1: Current file number, 2: Total number of files
en: Unzip progress: %1$d out of %2$d files
ja_JP: 解凍の進行状況: %1$dファイル (%2$dファイル中)

en: No suitable backup set (that already contains a full backup of all the requested file component types) was found, to add increments to.
ja_JP: 増分を追加するための適切なバックアップセット (リクエストされたすべてのファイルコンポーネントタイプの完全なバックアップがすでに含まれているもの) が見つかりませんでした。

en: File backup options
ja_JP: ファイルバックアップ設定

en: This backup set contains incremental backups of your files; please select the time you wish to restore your files to
ja_JP: このバックアップセットには、ファイルの増分バックアップが含まれています。ファイルを復元したい時間を選択してください

en: Could not copy file.
ja_JP: ファイルをコピーできませんでした。

en: Could not extract file from archive.
ja_JP: アーカイブからファイルを展開できません。

en: Could not create directory.
ja_JP: ディレクトリを作成できませんでした。

en: Could not retrieve file from archive.
ja_JP: アーカイブからファイルを取得できません。

en: Incompatible Archive.
ja_JP: 互換性のないアーカイブ。

en: Could not access filesystem.
ja_JP: ファイルシステムにアクセスできませんでした。

en: Incremental backups
ja_JP: 増分バックアップ

en: Perform a backup
ja_JP: バックアップを実行

en: Add changed files (incremental backup) ...
ja_JP: 変更されたファイルを追加する (増分バックアップ)

en: Find out more about incremental backups here.
ja_JP: 増分バックアップの詳細はこちらをご覧ください。

note: translators: %s: "UpdraftPlus Premiums" as the product name that has incremental backups feature
en: Incremental backups are a feature of %s (upgrade by following this link).
ja_JP: 増分バックアップは %s の機能です (アップグレードするにはこのリンクをたどってください)。

en: Take an incremental backup
ja_JP: 増分バックアップを実行

en: Take a new backup
ja_JP: 新規バックアップを取得

en: Restore files from
ja_JP: ファイルの復元元

en: %s logo
ja_JP: %s のロゴ

en: Clone region:
ja_JP: 複製領域:

en: Read more about Easy Updates Manager
ja_JP: Easy Updates Manager の詳細について読む

en: You can find out more about UpdraftClone keys here.
ja_JP: UpdraftClone keys についての詳細はこちらをご覧ください。

en: Or, use an UpdraftClone key
ja_JP: または、UpdraftClone キーを使用

en: Ask WordPress to automatically update UpdraftPlus when it finds an available update.
ja_JP: WordPress が利用可能な更新を見つけたら、自動的に UpdraftPlus をアップデートするようにします。

en: Automatic updates
ja_JP: 自動アップデート

en: Confirm change
ja_JP: 変更を確認

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Add an exclusion rule
ja_JP: 除外ルールを追加

en: Type a file prefix
ja_JP: ファイル接頭辞をお試しください

en: All files beginning with these characters
ja_JP: これらの文字で始まるすべてのファイル

en: Type an extension like zip
ja_JP: zip のような拡張子を入力

en: Select a file/folder which you would like to exclude
ja_JP: 除外したいファイルまたはフォルダーを選択

en: All files beginning with given characters
ja_JP: 指定された文字で始まるすべてのファイル

en: All files with this extension
ja_JP: この拡張子のすべてのファイル

en: File/directory
ja_JP: ファイル/ディレクトリ

en: Select a way to exclude files or directories from the backup
ja_JP: バックアップからファイルまたはディレクトリを除外する方法を選択します

en: Exclude files/directories
ja_JP: ファイル/ディレクトリを除外

en: Found SET NAMES %s, but changing to %s as suggested by WPDB::determine_charset().
ja_JP: SET NAMES %s が見つかりましたが、WPDB::determine_charset() の提案に従って %s に変更します。

en: Your database user does not have permission to drop tables
ja_JP: データベースのユーザーがテーブルをドロップする権限を持っていません

en: To read FAQs/documentation about UpdraftClone, go here.
ja_JP: UpdraftClone に関する FAQ/ドキュメントはこちらをご覧ください。

note: translators: %s: Link to TeamUpdraft account
en: You can check the progress here or in %s
ja_JP: ここまたは%sで進行状況を確認できます

en: Your UpdraftClone is still setting up.
ja_JP: UpdraftClone はまだ設定中です。

note: translators: %s: Number of remaining archives
en: %s archives remain
ja_JP: 残り%s件のアーカイブ

en: The site data has all been received, and its import has begun.
ja_JP: サイトデータはすべて受信され、インポートが開始されました。

en: WordPress installed; now awaiting the site data to be sent.
ja_JP: WordPress インストール済み。現在、サイトデータの送信を待機しています。

en: Clone ready
ja_JP: 複製準備完了

en: Site data has been deployed
ja_JP: サイトデータをデプロイしました

en: Deploying site data
ja_JP: サイトデータをデプロイ中

en: Site data received
ja_JP: サイトデータを受信しました

en: Receiving site data
ja_JP: サイトデータを受信中

en: WordPress installed
ja_JP: WordPress インストール済み

en: Your clone has started, network information is not yet available but will be displayed here and at your teamupdraft.com account once it is ready.
ja_JP: 複製を開始しました。ネットワーク情報はまだ利用できませんが、準備が整うとここに表示され、teamupdraft.com アカウントにも表示されます。

en: Exclude these from
ja_JP: 以下から除外:

en: Ask WordPress to update UpdraftPlus automatically when an update is available
ja_JP: アップデートが利用可能になったときに UpdraftPlus を自動的にアップデートするように WordPress に依頼する

en: UpdraftClone key is required.
ja_JP: UpdraftClone キーが必要です。

en: The exclusion rule which you are trying to add already exists
ja_JP: 追加しようとしている除外ルールはすでに存在しています

en: Please enter a valid file name prefix
ja_JP: 有効なファイル名の接頭辞を入力してください

en: Please enter characters that begin the filename which you would like to exclude
ja_JP: 除外したいファイル名の先頭の文字を入力してください

en: Please enter a valid file extension
ja_JP: 有効なファイル拡張子を入力してください

en: Please enter a file extension, like zip
ja_JP: zip のように、ファイル拡張子を入力してください

en: Please select a file/folder which you would like to exclude
ja_JP: 除外したいファイル / フォルダを選択してください

en: Are you sure you want to remove this exclusion rule?
ja_JP: 本当にこの除外ルールを削除してよいですか ?

en: The preparation of the clone data has been aborted.
ja_JP: 複製データの作成を中止しました。

en: log results to console
ja_JP: 結果をコンソールに記録

en: I accept the UpdraftClone terms and conditions
ja_JP: UpdraftClone の利用規約に同意します

en: To create a temporary clone you need credit in your account.
ja_JP: 一時的な複製を作成するには、アカウントにクレジットが必要です。

en: If you want, test upgrading to a different PHP or WP version.
ja_JP: 必要に応じて、異なる PHP や WP のバージョンへのアップグレードをテストできます。

en: Flexible
ja_JP: 柔軟

en: Takes just the time needed to create a backup and send it.
ja_JP: バックアップを作成して送信するのに必要な時間だけで済みます。

en: Fast
ja_JP: 高速

en: One VPS (Virtual Private Server) per clone, shared with nobody.
ja_JP: 複製ごとに1つの VPS (仮想専用サーバー)、非共有。

en: Secure
ja_JP: 安全

en: Runs on capacity from a leading cloud computing provider.
ja_JP: 大手クラウドコンピューティングプロバイダー上で実行。

en: Reliable
ja_JP: 信頼できる

en: Easy
ja_JP: 簡単

en: You can buy UpdraftClone tokens from our shop, here.
ja_JP: UpdraftClone トークンはこちらのショップで購入できます。

en: Read FAQs here.
ja_JP: こちらでよくある質問をお読みください。

en: Create a temporary clone on our servers (UpdraftClone)
ja_JP: 一時的な複製を UpdraftClone サーバー上に作成

en: Migrate (create a copy of a site on hosting you control)
ja_JP: 移行 (自分でコントロールしているホスティング上のサイトにコピーを作成)

en: Select All
ja_JP: すべて選択

en: Reset tour
ja_JP: ツアーをリセット

en: Press this button to take a tour of the plugin.
ja_JP: このボタンを押して、プラグインのツアーを開始します。

en: failed to upload file to %s (see log file for more)
ja_JP: %s へのファイルアップロード失敗 (詳細はログファイルを参照)

en: error: %s (see log file for more)
ja_JP: エラー: %s (詳細はログを参照)

en: Closing 1st October 2018
ja_JP: 2018年10月1日締め切り

en: Take Tour
ja_JP: ツアーを開始

en: Log in here to enable all the features you have access to.
ja_JP: アクセスできるすべての機能を有効化するには、ここでログインしてください。

en: Connect to updraftplus.com
ja_JP: Updraftplus.com へ接続

[ctx: Translators: UpdraftVault is a product name and should not be translated.]
en: To get started with UpdraftVault, select one of the options below:
ja_JP: UpdraftVault を開始するには、次のいずれかのオプションを選択してください。

en: Finish
ja_JP: 完了

en: UpdraftPlus Premium has many more exciting features!
ja_JP: UpdraftPlus プレミアムにはさらに便利な機能がたくさん詰まっています。

en: UpdraftPlus Premium and addons
ja_JP: UpdraftPlus プレミアムとアドオン

en: Thank you for taking the tour.
ja_JP: ツアーへのご参加ありがとうございます。

en: Do you have a few more WordPress sites you want to backup? If yes you can save hours by controlling all your backups in one place from UpdraftCentral.
ja_JP: バックアップしたい WordPress サイトが他にもいくつかありますか ? もしそうなら、UpdraftCentral からすべてのバックアップを1か所で制御することで時間を節約できます。

en: Control all your backups in one place
ja_JP: すべてのバックアップを一箇所でコントロール

en: Congratulations, your settings have successfully been saved.
ja_JP: おめでとうございます。設定を保存しました。

en: Press here to save your settings.
ja_JP: 設定を保存するにはここをクリック。

en: Save
ja_JP: 保存

en: Look through the other settings here, making any changes you’d like.
ja_JP: ここで他の設定を確認し、必要な変更を加えてください。

en: More settings
ja_JP: 追加設定

en: Find out more here.
ja_JP: 詳しくはこちらをご覧ください。

en: UpdraftVault is our remote storage which works seamlessly with UpdraftPlus.
ja_JP: UpdraftVault は、UpdraftPlus とシームレスに連携するリモートストレージです。

en: Try UpdraftVault!
ja_JP: UpdraftVault をお試しください。

en: Choose the schedule that you want your backups to run on.
ja_JP: バックアップを実行したいスケジュールを選択してください。

en: Choose your backup schedule
ja_JP: 独自バックアップスケジュールを作成

en: Congratulations! Your first backup is running.
ja_JP: おめでとうございます。最初のバックアップを作成中です。

en: Go to settings
ja_JP: 設定画面に移動

[ctx: Translators: %s is a bold tag.]
en: But to avoid server-wide threats backup regularly to remote cloud storage in %s settings %s
ja_JP: ただし、サーバー全体の脅威を回避するには、%s 設定 %s でリモートクラウドストレージに定期的にバックアップしてください

en: Press here to run a manual backup.
ja_JP: 手動バックアップを実行するにはここをクリックします。

en: Creating your first backup
ja_JP: 最初のバックアップを作成

en: Select what you want to backup
ja_JP: バックアップする内容を選択

en: Manual backup options
ja_JP: 手動バックアップ設定

en: Your first backup
ja_JP: 最初のバックアップ

en: Press here to start!
ja_JP: スタートするにはここをクリック。

en: the world’s most trusted backup plugin!
ja_JP: 世界で最も信頼できるバックアッププラグイン !

en: Welcome to UpdraftPlus
ja_JP: UpdraftPlus へようこそ

en: UpdraftPlus settings
ja_JP: UpdraftPlus 設定

en: End tour
ja_JP: ツアーを終了

en: Skip this step
ja_JP: このステップをスキップ

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Manage your clones
ja_JP: 複製を管理

en: Your clone will renew on:
ja_JP: 複製はこの日に更新されます:

en: Unable to get renew date
ja_JP: 更新日を取得できませんでした

en: Dashboard:
ja_JP: ダッシュボード:

en: Front page:
ja_JP: フロントページ:

en: Your clone has started and will be available at the following URLs once it is ready.
ja_JP: 複製の作成が開始され、準備が整い次第、以下の URL で利用できるようになります。

en: manage
ja_JP: 管理

en: Current clones
ja_JP: 現在の複製

en: You can buy more temporary clone tokens here.
ja_JP: ここで一時複製用トークンをさらに購入できます。

en: Your clone will now deploy this data to re-create your site.
ja_JP: 複製がこのデータをデプロイし、サイトを再作成します。

en: Forbid non-administrators to login to WordPress on your clone
ja_JP: クローン上で管理者以外が WordPress にログインできないようにします

en: The backup was aborted
ja_JP: ユーザーがバックアップを中止しました

en: WooCommerce plugins
ja_JP: WooCommerce プラグイン

en: Premium / Find out more
ja_JP: プレミアム版 / 詳細

en: Other great plugins
ja_JP: 他の便利なプラグイン

note: translators: %s: Remote storage name
en: Remote storage: %s
ja_JP: リモートストレージ: %s

en: Failed: We were not able to place a file in that directory - please check your credentials.
ja_JP: 失敗: そのディレクトリにファイルを配置できませんでした - 認証情報を確認してください。

en: Failed to download
ja_JP: ダウンロードに失敗

en: Failed to download %s
ja_JP: %s のダウンロードに失敗

en: This storage method does not allow downloading
ja_JP: この保存方法では、ダウンロードを許可できません

en: failed to list files
ja_JP: ファイルの一覧表示に失敗

en: Failed to upload %s
ja_JP: %s のアップロードに失敗

en: You can find your temporary clone information in your updraftplus.com account here.
ja_JP: 一時複製の情報は、 updraftplus.com アカウントで確認できます。

en: Choose a default for each table
ja_JP: 各テーブルのデフォルトを選択

en: Sending files to remote site
ja_JP: リモートサイトへのファイルの送信

en: Clone server being provisioned and booted (can take several minutes)
ja_JP: 複製サーバーのプロビジョニングとブート中 (数分かかる場合があります)

en: Backup / Restore
ja_JP: バックアップ / 復元

en: Backup
ja_JP: バックアップ

en: More information here.
ja_JP: こちらに詳しい情報があります。

en: Requested character set (%s) is not present - changing to %s.
ja_JP: リクエストされた文字セット (%s) は存在しません。%s に変更しています。

en: Allow only administrators to log in
ja_JP: 管理者のみのログインを許可する

en: You can forbid non-admins logins to this cloned site by checking the checkbox below
ja_JP: 以下のチェックボックスにチェックを入れることで、この複製サイトへの非管理者のログインを禁止することができます。

en: UpdraftPlus temporary clone user login settings:
ja_JP: UpdraftPlus 一次複製ユーザーログイン設定:

en: Welcome to your UpdraftClone (temporary clone)
ja_JP: UpdraftClone へようこそ (一次複製)

en: Refresh connection
ja_JP: 接続を更新

en: Existing keys
ja_JP: 既存のキー

en: No keys to allow remote sites to send backup data here have yet been created.
ja_JP: リモートサイトがバックアップデータを送信できるようにするキーがまだ作成されていません。

en: No receiving sites have yet been added.
ja_JP: 受信サイトはまだ追加されていません。

en: It is for sending backups to the following site:
ja_JP: 以下のサイトへバックアップを送信するために使われます:

en: The key was successfully added.
ja_JP: キーを追加しました。

en: The entered key does not belong to a remote site (it belongs to this one).
ja_JP: 入力されたキーはリモートサイトに属していません (このサイトに属しています)。

en: The entered key was corrupt - please try again.
ja_JP: 入力したキーが壊れています - 再度入力してください。

en: The entered key was the wrong length - please try again.
ja_JP: 入力したキーの文字数が正しくありません。再度入力してください。

note: translators: %s: Key.
en: key
ja_JP: キー

en: You must copy and paste this key on the sending site now - it cannot be shown again.
ja_JP: このキーを送信サイトにコピーして貼り付ける必要があります。再表示することはできません。

en: A key with this name already exists; you must use a unique name.
ja_JP: 同じ名前のキーがすでに存在しています。別の名前をつけてください。

en: Also send this backup to the active remote storage locations
ja_JP: このバックアップを有効なリモートストレージにも送信する

en: For longer help, including screenshots, follow this link.
ja_JP: スクリーンショットを含む長い説明には、このリンクへアクセスします。

en: If sending directly from site to site does not work for you, then there are three other methods - please try one of these instead.
ja_JP: サイトからサイトへの直接送信ができない場合は、3つの解決法があります。そのうちの一つを試してみてください。

en: site not found
ja_JP: サイトは見つかりません

en: Backup data will be sent to:
ja_JP: バックアップデータの送信先:

en: The creation of your data for creating the clone should now begin.
ja_JP: クローンを作成するためのデータの作成が開始されます。

en: Only allow this backup to be deleted manually (i.e. keep it even if retention limits are hit).
ja_JP: このバックアップは手動削除のみを許可 (保持期限が過ぎても残す)。

en: Migrate / Clone
ja_JP: 移行 / 複製

en: Every hour
ja_JP: 毎時間

en: Processing
ja_JP: 処理中

en: Connect to UpdraftCentral Cloud
ja_JP: UpdraftCentral クラウドに接続

en: Login or register with this email address
ja_JP: メールアドレスでログインまたは登録

en: If not, then choose your details and a new account will be registered.
ja_JP: そうでない場合は、詳細を選択すると、新しいアカウントが登録されます。

en: If you already have an updraftplus.com account, then enter the details below.
ja_JP: すでに updraftplus.com アカウントをお持ちの場合は、以下に詳細を入力してください。

en: Add this website to your UpdraftCentral Cloud dashboard at teamupdraft.com.
ja_JP: このサイトを teamupdraft.com. の UpdraftCentral Cloud ダッシュボードに追加します。

en: Login or register for UpdraftCentral Cloud
ja_JP: UpdraftCentral Cloud のログインまたは登録

en: Go here to connect it.
ja_JP: 接続するにはここへ移動します。

en: Or if you prefer to self-host, then you can get the self-hosted version here.
ja_JP: ご自分でホスティングしたい場合は、ここでセルフホスト版を入手できます。

en: Connect this site to UpdraftCentral Cloud
ja_JP: このサイトを UpdraftCentral Cloud に接続

en: Backup, update and manage all your WordPress sites from one dashboard
ja_JP: 1つのダッシュボードからすべての WordPress サイトをバックアップ、更新、管理

en: this privacy policy
ja_JP: このプライバシーポリシー

en: Please read %s for use of our %s authorization app (none of your backup data is sent to us).
ja_JP: %s をご覧ください: %s 認証アプリの使用について (バックアップデータは送信されません)。

note: translators: %s: The name of the missing encryption module.
en: Without it, encryption will be a lot slower.
ja_JP: それがないと、暗号化はかなり遅くなります。

note: translators: %s: The name of the missing encryption module.
en: Your web-server does not have the %s module installed.
ja_JP: この Web サーバーには %s モジュールがインストールされていません。

en: Create clone
ja_JP: 複製の作成

en: Available temporary clone tokens:
ja_JP: 使用可能な一時複製のトークン:

en: (current version)
ja_JP: (現在のバージョン)

en: The file %s has a "byte order mark" (BOM) at its beginning. | The files %s have a "byte order mark" (BOM) at their beginning.
ja_JP[0]: ファイル %s の先頭に「バイトオーダーマーク (BOM)」があります。

en: press here
ja_JP: ここをクリック

en: One Time Password (check your OTP app to get this password)
ja_JP: ワンタイムパスワード (OTP アプリでこのパスワードを取得してください)

en: Forgotten your details?
ja_JP: 詳細を忘れましたか ?

en: Not yet got an account (it's free)? Go get one!
ja_JP: まだ (無料) アカウントを持っていなければ、作成しましょう。

en: For future control of all your UpdraftCentral connections, go to the "Advanced Tools" tab.
ja_JP: 今後すべての UpdraftCentral 接続をコントロールするには、「詳細ツール」タブに移動します。

en: You can also close this wizard.
ja_JP: このウィザードを閉じることもできます。

en: You need to read and accept the UpdraftCentral Cloud data and privacy policies before you can proceed.
ja_JP: 続行する前に、UpdraftCentral Cloud のデータとプライバシーポリシーを読んで同意する必要があります。

en: Please wait while you are redirected to UpdraftCentral Cloud.
ja_JP: UpdraftCentral Cloud にリダイレクトされるまでお待ちください。

en: Please wait while the system generates and registers an encryption key for your website with UpdraftCentral Cloud.
ja_JP: UpdraftCentral Cloud を使用してサイトの暗号化キーを生成・登録するまでお待ちください。

en: Perhaps you would want to login instead.
ja_JP: おそらく、代わりにログインする必要があります。

en: Trouble connecting? Try using an alternative method in the advanced security options.
ja_JP: 接続できない場合は、詳細セキュリティ設定で別の方法を試してください。

en: An email is required and needs to be in a valid format.
ja_JP: メールアドレスが必要で、有効な形式である必要があります。

en: Both email and password fields are required.
ja_JP: メールとパスワードの両方のフィールドが入力必須です。

en: Registration successful.
ja_JP: 登録成功。

note: translators: %s: Name of the service to be opened in a new window.
en: Please follow this link to open %s in a new window.
ja_JP: %s を新しいウィンドウで開くには、このリンクをたどってください。

en: Login successful.
ja_JP: ログイン成功。

en: Select the remote storage destinations you want to upload this backup set to
ja_JP: このバックアップセットをアップロードするリモートストレージの保存先を選択します

en: Upload backup
ja_JP: バックアップをアップロード

en: After pressing this button, you can select where to upload your backup from a list of your currently saved remote storage locations
ja_JP: このボタンを押すと、現在保存されているリモートストレージの場所のリストからバックアップをアップロードする場所を選択できます

en: Please specify the Microsoft OneDrive folder name, not the URL.
ja_JP: URL ではなく、Microsoft OneDrive のフォルダー名を指定してください。

en: (already uploaded)
ja_JP: (アップロード済み)

en: You must select at least one remote storage destination to upload this backup set to.
ja_JP: このバックアップセットのアップロード先のリモートストレージ先を少なくとも1つ選択する必要があります。

en: Local backup upload has started; please check the log file to see the upload progress
ja_JP: ローカルバックアップのアップロードを開始しました。アップロードの進行状況を確認するには、ログファイルを確認してください

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Are you sure you want to dismiss all UpdraftPlus news forever?
ja_JP: 今後もすべての UpdraftPlus のニュースを非表示にしますか ?

en: Dismiss all UpdraftPlus news
ja_JP: UpdraftPlus ニュースをすべて非表示

en: UpdraftPlus News
ja_JP: UpdraftPlus ニュース

en: WP-CLI commands to take, list and delete backups.
ja_JP: バックアップを取得、リストアップ、削除する WP-CLI コマンド。

en: WP-CLI support
ja_JP: WP-CLI サポート

en: Only email the database backup
ja_JP: データベースバックアップをメールで送信するのみ

en: Thank you for installing UpdraftPlus!
ja_JP: UpdraftPlus をインストールしていただきありがとうございます !

en: This functionality has been disabled by the site administrator.
ja_JP: この機能はサイト管理者によって無効化されています。

en: Failed to read from the working directory.
ja_JP: 作業ディレクトリからの読み込みに失敗しました。

en: Failed to find a manifest file in the backup.
ja_JP: バックアップにマニフェストファイルが見つかりませんでした。

en: Failed to read the manifest file from backup.
ja_JP: バックアップからマニフェストファイルを読み取れませんでした。

en: (Nothing has been logged yet)
ja_JP: (まだ何も記録されていません)

en: Ensure you are logged into the correct account before continuing.
ja_JP: 続行する前に、正しいアカウントにログインしていることを確認してください。

en: Remote storage method and instance id are required for authentication.
ja_JP: 認証には、リモートストレージメソッドとインスタンス ID が必要です。

en: authentication error
ja_JP: 認証エラー

en: Currently disabled
ja_JP: 現在無効

en: Currently enabled
ja_JP: 現在有効

en: You are currently using the free version of UpdraftPlus.
ja_JP: 現在、UpdraftPlus の無料版をご利用中です。

en: Get it here
ja_JP: こちらで入手

en: remote site
ja_JP: リモートサイト

en: Requested table collation (%1$s) is not present - changing to %2$s. | Requested table collations (%1$s) are not present - changing to %2$s.
ja_JP[0]: 要求されたテーブル照合順序 (%1$s) が存在しません - %2$s に変更されます。

en: Your chosen replacement collation
ja_JP: 選択した置換照合順序

en: You can choose another suitable collation instead and continue with the restoration (at your own risk).
ja_JP: 代わりに別の適切な照合を選択し、(自己責任において) 復元を続行できます。

en: The database server that this WordPress site is running on doesn't support the collation (%s) used in the database which you are trying to import. | The database server that this WordPress site is running on doesn't support multiple collations (%s) used in the database which you are trying to import.
ja_JP[0]: この WordPress サイトが実行されているデータベースサーバーは、インポートしようとしているデータベースで使用されている照合順序 (%s) をサポートしていません。

en: URL for the site of your UpdraftCentral dashboard
ja_JP: サイトの UpdraftCentral ダッシュボードの URL

en: Enter the URL where your self-hosted install of UpdraftCentral is located:
ja_JP: UpdraftCentral のセルフホスト型インストールが配置されている URL を入力します:

en: A website where you have installed %s
ja_JP: %s をインストールしたサイト

en: Self-hosted dashboard
ja_JP: インストール版のダッシュボード

en: At your UpdraftCentral dashboard you should press the "Add Site" button then paste the key in the input box.
ja_JP: UpdraftCentral ダッシュボードで、「サイトの追加」ボタンを押して、入力ボックスにキーを貼り付ける必要があります。

note: translators: 1: Requested character set, 2: Fallback character set.
en: Requested character set (%1$s) is not present - changing to %2$s.
ja_JP: 要求されたテーブル文字セット (%1$s) は存在しません - %2$s に変更されます。

en: Your chosen character set to use instead:
ja_JP: 代わりに使用するために選択した文字セット:

en: You can choose another suitable character set instead and continue with the restoration at your own risk.
ja_JP: 代わりに別の適切な文字セットを選択し、自己責任において復元を続行できます。

en: The database server that this WordPress site is running on doesn't support the character set (%s) which you are trying to import. | The database server that this WordPress site is running on doesn't support the character sets (%s) which you are trying to import.
ja_JP[0]: この WordPress サイトが実行されているデータベースサーバーは、インポートしようとしている文字セット (%s) をサポートしていません。

en: This backup set is of this site, but at the time of the backup you were using %s, whereas the site now uses %s.
ja_JP: このバックアップセットはこのサイトのものですが、バックアップ時には%sを使用していましたが、現在サイトでは%sを使用しています。

en: Create another key
ja_JP: 別のキーを作る

en: UpdraftCentral dashboard connection details
ja_JP: UpdraftCentral ダッシュボード接続詳細

en: Next
ja_JP: 次へ

en: an account
ja_JP: アカウント

en: i.e. if you have %s there
ja_JP: 例: そこに%sがある場合

en: Connect this site to an UpdraftCentral dashboard found at...
ja_JP: このサイトをこちらの UpdraftCentral ダッシュボードに接続…

en: Manage existing keys (%d)...
ja_JP: 既存のキーを管理 (%d)...

en: There are no UpdraftCentral dashboards that can currently control this site.
ja_JP: 現在、このサイトをコントロールできる UpdraftCentral ダッシュボードはありません。

en: You can now control this site via your UpdraftCentral dashboard at %s.
ja_JP: %s の UpdraftCentral ダッシュボードからこのサイトを制御できるようになりました。

en: Detailed instructions for this can be found at %s
ja_JP: この詳細手順は %s にあります

en: You now need to copy the key below and enter it at your %s.
ja_JP: 以下のキーをコピーして %s に入力してください。

en: UpdraftCentral key created successfully
ja_JP: UpdraftCentral キーを作成しました

en: Please enter a valid URL e.g http://example.com
ja_JP: 有効な URL を入力してください (例: http://example.com)

en: Please enter the URL where your UpdraftCentral dashboard is hosted.
ja_JP: UpdraftCentral ダッシュボードがホストされている URL を入力してください。

en: To de-authorize UpdraftPlus (all sites) from accessing your Google Drive, follow this link to your Google account settings.
ja_JP: UpdraftPlus (すべてのサイト) の Google ドライブへのアクセスを許可しないようにするには、このリンクをクリックして Google アカウントの設定にアクセスしてください。

note: translators: %s: Description
en: Follow this link to remove these settings for %s.
ja_JP: %s のこれらの設定を削除するには、このリンクをご利用ください。

en: A PHP fatal error (%s) has occurred: %s
ja_JP: PHP fatal error (%s) が発生 : %s

en: A PHP exception (%s) has occurred: %s
ja_JP: PHP の例外 (%s) が発生 : %s

en: archive
ja_JP: アーカイブ

en: WordPress Core
ja_JP: WordPress コア

en: Extra database
ja_JP: 他のデータベース

en: Press here to download or browse
ja_JP: ダウンロードまたは閲覧するにはここをクリック

en: Error: invalid path
ja_JP: エラー: 無効なパス

en: An error occurred when fetching storage module options:
ja_JP: ストレージモジュールのオプションを取得中にエラーが発生しました:

en: Loading log file
ja_JP: ログファイルの読み込み中

en: Search
ja_JP: 検索

en: Select a file to view information about it
ja_JP: 情報を表示するファイルを選択

en: Browsing zip file
ja_JP: zip ファイルの参照

en: With UpdraftPlus Premium, you can directly download individual files from here.
ja_JP: UpdraftPlus プレミアムでは、ここから直接各ファイルをダウンロードすることができます。

en: Browse contents
ja_JP: コンテンツを参照

en: Skipped tables:
ja_JP: スキップしたテーブル:

en: With UpdraftPlus Premium, you can choose to backup non-WordPress tables, backup only specified tables, and backup other databases too.
ja_JP: UpdraftPlus プレミアム、WordPress以外のテーブルのバックアップ、指定したテーブルのみのバックアップ、ほかのデータベースもバックアップ可能です。

en: All WordPress tables will be backed up.
ja_JP: すべての WordPress テーブルがバックアップされます。

en: Further information may be found in the browser JavaScript console, and the server PHP error logs.
ja_JP: 更に詳しい情報は、ブラウザーの JavaScript コンソールや、サーバーにある、PHP のエラーログの中に見つかるかもしれません。

en: That you are attempting to upload a zip file previously created by UpdraftPlus.
ja_JP: 以前 UpdraftPlus によって作成された zip ファイルをアップロードしようとしています。

en: The available memory on the server.
ja_JP: サーバー上の使用可能なメモリー。

en: Any settings in your .htaccess or web.config file that affects the maximum upload or post size.
ja_JP: アップロードまたは投稿の最大サイズに影響する設定ファイル。

en: HTTP code:
ja_JP: HTTP コード:

en: You have chosen to backup a database, but no tables have been selected
ja_JP: データベースをバックアップすることを選択しましたが、テーブルは選択されていません

en: Find out more
ja_JP: さらに詳しく

en: UpdraftPlus has its own embedded storage option, providing a zero-hassle way to download, store and manage all your backups from one place.
ja_JP: UpdraftPlus には独自の組み込みストレージオプションがあり、すべてのバックアップを 1か所から簡単にダウンロード、保存、管理する方法を提供します。

en: Lock access to UpdraftPlus via a password so you choose which admin users can access backups.
ja_JP: パスワードを使って UpdraftPlus へのアクセスをロックし、バックアップにアクセスできる管理ユーザーを選択できます。

en: Some backup plugins can't restore a backup, so Premium allows you to restore backups from other plugins.
ja_JP: 一部のバックアッププラグインでバックアップを復元できないことがありますが、プレミアム版では他のバックアッププラグインのバックアップから復元できるようになっています。

en: Importer
ja_JP: インポーター

en: Tidy things up for clients and remove all adverts for our other products.
ja_JP: クライアント向けに表示をすっきりとさせるため、私たちの他製品のすべての広告を削除します。

en: No ads
ja_JP: 広告なし

en: Sophisticated reporting and emailing capabilities.
ja_JP: 高度なレポート作成とメール送信機能。

en: Encrypt your sensitive databases (e.g. customer information or passwords); Backup external databases too.
ja_JP: 機密性の高いデータベース (例、顧客情報やパスワード)を暗号化してください; 外部データベースもバックアップしてください。

en: More database options
ja_JP: その他のデータベース設定

en: Set exact times to create or delete backups.
ja_JP: バックアップを作成または削除する正確な時刻を設定します。

en: Backup time and scheduling
ja_JP: バックアップ時刻と予約

en: Backup WordPress multisites (i.e, networks), securely.
ja_JP: WordPress マルチサイト (ネットワーク) を安全にバックアップ。

en: Network / multisite
ja_JP: ネットワーク / マルチサイト

en: Network and multisite
ja_JP: ネットワークとマルチサイト

en: Backup WordPress core and non-WP files and databases.
ja_JP: WordPress のコアと、WordPress 以外のファイル、データベースをバックアップ

en: Automatically backs up your website before any updates to plugins, themes and WordPress core.
ja_JP: プラグイン、テーマ、WordPress コアを更新する前に、サイトを自動的にバックアップします。

en: Pre-update backups
ja_JP: バックアップを事前に更新

en: Provides expert help and support from the developers whenever you need it.
ja_JP: 必要なときはいつでも、開発者から専門的なヘルプとサポートを提供します。

en: Fast, personal support
ja_JP: 迅速な、パーソナル・サポート

en: UpdraftPlus Migrator clones your WordPress site and moves it to a new domain directly and simply.
ja_JP: UpdraftPlus Migrator は、WordPressサイトを複製し、直接かつ簡単に新しいドメインに移動します。

en: Cloning and migration
ja_JP: 複製と移行

en: Migrator
ja_JP: 移行ツール

en: Get enhanced versions of the free remote storage options (Dropbox, Google Drive & S3) and even more remote storage options like OneDrive, SFTP, Azure, WebDAV, Backblaze and more with UpdraftPlus Premium.
ja_JP: UpdraftPlus プレミアムでは、無料のリモート ストレージ オプション (Dropbox、Google Drive、S3) の拡張バージョンと、OneDrive、SFTP、Azure、WebDAV、Backblaze などのさらに多くのリモートストレージオプションを入手できます。

en: Additional and enhanced remote storage locations
ja_JP: 追加および拡張リモートストレージの場所

en: Additional storage
ja_JP: 追加容量

en: Backup to remote storage locations
ja_JP: リモートストレージにバックアップ

en: Remote storage
ja_JP: リモートストレージ

en: Upgrade now
ja_JP: 今すぐアップグレード

en: Installed
ja_JP: インストール済み

en: UpdraftPlus Tour
ja_JP: UpdraftPlus ツアー

en: Free
ja_JP: 無料

en: Recommended: optimize your database with WP-Optimize.
ja_JP: おすすめ: WP-Optimize でデータベースの最適化。

en: Read more
ja_JP: 続きを読む

en: After you've backed up your database, we recommend you install our WP-Optimize plugin to streamline it for better website performance.
ja_JP: データベースのバックアップ後は、サイトのパフォーマンス改善のために WP-Optimize プラグインのインストールをおすすめします。

en: Spam
ja_JP: スパム

en: Trash
ja_JP: ゴミ箱

en: Hold or Unapprove
ja_JP: 保留または不承認

en: Approve
ja_JP: 承認

en: Pings
ja_JP: トラックバック/ピンバック

en: Comments
ja_JP: コメント

en: notice image
ja_JP: 通知画像

en: Go there
ja_JP: こちらへ

en: Sign up
ja_JP: 登録

en: Get Premium
ja_JP: プレミアム版を入手

en: Get UpdraftCentral
ja_JP: UpdraftCentral を入手

en: Control all your WordPress installations from one place using UpdraftCentral remote site management!
ja_JP: UpdraftCentral によるサイトのリモート管理で、すべての WordPress インストールを1か所から管理しましょう !

en: Do you use UpdraftPlus on multiple sites?
ja_JP: 複数のサイトで UpdraftPlus を使用していますか ?

en: UpdraftCentral is a highly efficient way to manage, update and backup multiple websites from one place.
ja_JP: UpdraftCentral は複数のウェブサイトを一元的に管理、更新、バックアップするための非常に効率的な方法です。

en: Introducing UpdraftCentral
ja_JP: UpdraftCentral のご案内

en: Easily migrate or clone your site in minutes
ja_JP: 数分で簡単にサイトを移行または複製

en: Secure your backups
ja_JP: バックアップを保護

en: UpdraftVault storage
ja_JP: UpdraftVault ストレージ

en: Apache modules
ja_JP: Apache モジュール

en: Backup of: %s
ja_JP: バックアップ: %s

en: If not, you will need to either remove data from this table, or contact your hosting company to request more resources.
ja_JP: そうでない場合、このテーブルからデータを削除するか、ホスティング業者にリソースの増加を問い合わせる必要があります。

en: You have selected a remote storage option which has an authorization step to complete:
ja_JP: 完了するための承認手順があるリモートストレージオプションを選択しました:

en: Remote storage authentication
ja_JP: リモートストレージの認証

en: Remote files deleted:
ja_JP: 削除されたリモートファイル:

en: Local files deleted:
ja_JP: 削除されたローカルファイル:

note: translators: 1: Description or remote storage name (e.g. Google Drive, OneDrive, etc.), 2: Description or remote storage name
en: Follow this link to authorize access to your %1$s account (you will not be able to backup to %2$s without it).
ja_JP: このリンクから、%1$s アカウントへのアクセスを許可してください (そうしないと %2$s にバックアップできません)。

en: remote files deleted
ja_JP: リモートファイルを削除しました

en: template not found
ja_JP: テンプレートが見つかりません

en: Processing table (%s)
ja_JP: テーブルの処理中 (%s)

en: %s de-authentication
ja_JP: %s の認証取り消し

en: You must add the following as the authorised redirect URI in your Dropbox console (under "API Settings") when asked
ja_JP: 尋ねられたときには、Dropbox コンソールの認証済みリダイレクト URI として次のように追加する必要があります (「API 設定」の下)。

en: Lock access to the UpdraftPlus settings page
ja_JP: UpdraftPlus 設定ページへのアクセスを制限します

en: Site size
ja_JP: サイトのサイズ

en: Search / replace database
ja_JP: データベースの検索 / 置換

en: Lock settings
ja_JP: ロックの設定

en: Site information
ja_JP: サイト情報

en: Complete
ja_JP: 完了

note: translators: %s: The name of the missing add-on.
en: %s add-on not found
ja_JP: %s アドオンが見つかりません

en: Import settings
ja_JP: インポート設定

en: Export settings
ja_JP: エクスポート設定

en: including any passwords
ja_JP: パスワードを含む

en: Export / import settings
ja_JP: エクスポート / インポート設定

en: or to restore manually
ja_JP: または手動で復元

en: To fix this problem go here.
ja_JP: この問題を解決するにはここをクリックします。

en: OptimizePress 2.0 encodes its contents, so search/replace does not work.
ja_JP: OptimizePress 2.0 は、コンテンツをエンコードしているため、検索/置換ができません。

en: Do you want to carry out the import?
ja_JP: インポートを実行しますか ?

en: Which was exported on:
ja_JP: エクスポートされたもの:

en: This will import data from:
ja_JP: 以下からインポートされるデータ:

en: Importing...
ja_JP: インポート中...

en: You have not yet selected a file to import.
ja_JP: インポートするファイルをまだ選択していません。

en: Your export file will be of your displayed settings, not your saved ones.
ja_JP: エクスポートファイルは、保存された設定ではなく、表示された設定のものになります。

en: your PHP install lacks the openssl module; as a result, this can take minutes; if nothing has happened by then, then you should either try a smaller key size, or ask your web hosting company how to enable this PHP module on your setup.
ja_JP: ご利用中の PHP インストールに openssl モジュールがないため、この処理に数分かかることがあります。その後何も起こらない場合は、キーサイズを小さくするか、ホスティング会社に問い合わせて、この PHP モジュールを有効にする方法を教えてもらってください。

en: The AWS access key looks to be wrong (valid %s access keys begin with "AK")
ja_JP: AWS アクセスキーが間違っているように見えます (有効な %s アクセスキーは "AK" で始まります)

note: translators: %s: Remote storage
en: Backup using %s?
ja_JP: %s を使ってバックアップしますか ?

en: No settings were found - please go to the Settings tab and check your settings
ja_JP: 設定がありません - 設定タブからご確認ください

en: This is useful if the dashboard webserver cannot be contacted with incoming traffic by this website (for example, this is the case if this website is hosted on the public Internet, but the UpdraftCentral dashboard is on localhost, or on an Intranet, or if this website has an outgoing firewall), or if the dashboard website does not have a SSL certificate.
ja_JP: これは、(たとえば、このサイトがパブリックインターネットでホストされている場合、しかし、UpdraftCentral のダッシュボードが localhost であるか、イントラネットにある場合、またはこのサイトに出力ファイアウォールがある場合、またはダッシュボードのサイトに SSL 証明書がない場合など)で、このサイトが受信トラフィックでダッシュボードサーバーに連絡できない場合に便利です。

en: More information...
ja_JP: 詳細情報…

en: Use the alternative method for making a connection with the dashboard.
ja_JP: ダッシュボードに接続するための代替手段を使用します。

en: Failed to open directory (check the file permissions and ownership): %s
ja_JP: ディレクトリを開くのに失敗 (権限と所有者をご確認ください): %s

en: slower, strongest
ja_JP: 遅い、最強

en: recommended
ja_JP: 推奨

en: %s bytes
ja_JP: %sバイト

en: faster (possibility for slow PHP installs)
ja_JP: 速い (PHP のインストールが遅い可能性)

en: easy to break, fastest
ja_JP: 壊れやすい、最速

en: %s bits
ja_JP: %sビット

en: Encryption key size:
ja_JP: 暗号化キーのサイズ:

en: Key size: %d bits
ja_JP: キーのサイズ: %dビット

en: Public key was sent to:
ja_JP: 公開キーをこちらに送信しました:

en: This is sometimes caused by a firewall - try turning off SSL in the expert settings, and testing again.
ja_JP: これはファイアウォールが原因で発生することがあります - 上級設定から SSL を無効にして、再度テストしてください。

note: translators: %s: Missing credential type (e.g., login)
en: login
ja_JP: ログイン

note: translators: %s: Approximate email size limit in MB
en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s MB; backups larger than any limits will likely not arrive.
ja_JP: メールサーバーにはサイズ制限が存在する傾向があることに注意してください。一般的には約%sMb程度です。制限を超えるバックアップは届かない可能性が高いです。

en: UpdraftCentral (Remote Control)
ja_JP: UpdraftCentral (リモート管理)

en: View recent UpdraftCentral log events
ja_JP: UpdraftCentral の最近のログイベントを表示

en: Enter any description
ja_JP: 説明を入力

en: Description
ja_JP: 説明

en: Delete...
ja_JP: 削除...

en: Created:
ja_JP: 作成日時:

en: Access this site as user:
ja_JP: ユーザーとしてこのサイトにアクセス:

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Key description
ja_JP: キーの説明

en: An invalid URL was entered
ja_JP: 無効な URL が入力されました

en: This connection appears to already have been made.
ja_JP: この接続はすでに確立しているようです。

en: You must visit this link in the same browser and login session as you created the key in.
ja_JP: このリンクには、キーを作成したときと同じブラウザーとログインセッションでアクセスする必要があります。

en: You must visit this URL in the same browser and login session as you created the key in.
ja_JP: この URL には、キーを作成したときと同じブラウザーとログインセッションでアクセスする必要があります。

en: You are not logged into this WordPress site in your web browser.
ja_JP: この WordPress サイトに Web ブラウザーでログインしていません。

en: The key referred to was unknown.
ja_JP: 参照されたキーが不明です。

en: A new UpdraftCentral connection has not been made.
ja_JP: UpdraftCentral との新規接続は確立されていません。

en: An UpdraftCentral connection has been made successfully.
ja_JP: UpdraftCentral との接続が確立されました。

en: UpdraftCentral Connection
ja_JP: UpdraftCentral 接続

en: (tap on an icon to select or unselect)
ja_JP: (選択または選択解除するア​​イコンをタップ)

en: The given file was not found, or could not be read.
ja_JP: 指定されたファイルが見つからないか、読み込めません。

en: You should save your changes to ensure that they are used for making your backup.
ja_JP: 変更を保存して、バックアップの作成に確実に使用されるようにする必要があります。

en: Please enter a valid URL
ja_JP: 有効な URL を入力してください

en: Fetching...
ja_JP: 取得中...

en: Your settings have been saved.
ja_JP: 設定を保存しました。

en: Total backup size:
ja_JP: バックアップサイズの合計:

note: translators: %s: Item to be removed
en: these backup sets
ja_JP: これらバックアップ一式

note: translators: %s: Item to be removed
en: this backup set
ja_JP: このバックアップ一式

en: We requested to delete the file, but could not understand the server's response
ja_JP: ファイルの削除を要求しましたが、サーバーからの応答が認識できませんでした。

en: Saving...
ja_JP: 保存中…

note: translators: %s: Price
en: %s per year
ja_JP: %s/年

en: or (annual discount)
ja_JP: もしくは (年間割引)

en: No Vault connection was found for this site (has it moved?); please disconnect and re-connect.
ja_JP: このサイトの保管庫との接続が見つかりませんでした。移動した可能性もあります。一度接続を解除してから再接続してください。

en: The backup was aborted by the user
ja_JP: バックアップはユーザーによって中止されました

en: stop
ja_JP: 停止

en: The backup has finished running
ja_JP: バックアップの実行が終了しました

en: reset
ja_JP: 初期化

en: calculate
ja_JP: 計算

en: Uploads URL:
ja_JP: アップロード URL:

en: To import an ordinary WordPress site into a multisite installation requires %s.
ja_JP: マルチサイトインストールに通常の WordPress のサイトをインポートするには %s が必要です。

en: Please read this link for important information on this process.
ja_JP: この処理の重要な情報については、このリンクをお読みください。

en: It will be imported as a new site.
ja_JP: 新しいサイトとしてインポートされます。

en: Call WordPress action:
ja_JP: WordPress action を呼び出す:

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Please fill in the required information.
ja_JP: 必要な情報を入力してください。

en: (when decrypted)
ja_JP: (復号した時)

en: %s checksum: %s
ja_JP: %s チェックサム: %s

en: Size: %s MB
ja_JP: サイズ: %s MB

en: External database (%s)
ja_JP: 外部データベース (%s)

en: files: %s
ja_JP: ファイル: %s

en: Skipping: this archive was already restored.
ja_JP: 省略: この圧縮ファイルはすでに復元済み

en: Uploaded to:
ja_JP: アップロード先:

en: File Options
ja_JP: ファイルオプション

en: Database backup schedule
ja_JP: データベースバックアップのスケジュール

en: Files backup schedule
ja_JP: ファイルのバックアップスケジュール

en: This button will delete all UpdraftPlus settings and progress information for in-progress backups (but not any of your existing backups from your cloud storage).
ja_JP: このボタンをクリックすると、UpdraftPlus のすべての設定と進行中のバックアップの進行状況情報が削除されます (ただし、既存のバックアップはクラウドストレージから削除されません)。

en: Check out UpdraftVault.
ja_JP: UpdraftVault をチェックしてください。

en: Not got any remote storage?
ja_JP: リモートストレージをお持ちでない場合

en: settings
ja_JP: 設定

note: translators: %s: "settings" which is the name of a tab on which remote storage settings are configured
en: Backup won't be sent to any remote storage - none has been saved in the %s
ja_JP: バックアップはリモートストレージに送信されません - %s に何も保存されていません

en: Your saved settings also affect what is backed up - e.g. files excluded.
ja_JP: 保存した設定も、バックアップされるものに影響します。例: 除外ファイル。

en: Include your files in the backup
ja_JP: バックアップ内のすべてのファイルを含める

en: Continue restoration
ja_JP: 復元を続行

en: You have an unfinished restoration operation, begun %s ago.
ja_JP: %s前に開始した未完了の復元操作があります。

en: Unfinished restoration
ja_JP: 未完了の復元

en: %s minutes, %s seconds
ja_JP: %s分%s秒

en: Backup Contents And Schedule
ja_JP: コンテンツのバックアップとスケジュール

en: Premium / Extensions
ja_JP: プレミアム / 拡張機能

en: Sufficient information about the in-progress restoration operation could not be found.
ja_JP: 進行中の復元操作に関する十分な情報が見つかりませんでした。

[ctx: (verb)]
en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: You have chosen to backup files, but no file entities have been selected
ja_JP: ファイルのバックアップを選択していますが、実際のファイルが選択されていません

en: Extensions
ja_JP: 拡張機能

en: Advanced Tools
ja_JP: 高度なツール

en: To complete your migration/clone, you should now log in to the remote site and restore the backup set.
ja_JP: 移行/複製を完了するには、リモートサイトにログインしてバックアップセットを復元する必要があります。

en: You must copy and paste this key now - it cannot be shown again.
ja_JP: このキーをコピーして、どこかに貼り付けて保存しておいてください。キーは再表示されません。

en: Key created successfully.
ja_JP: キーの作成に成功しました。

en: The backup directory is not writable (or disk space is full) - the database backup is expected to shortly fail.
ja_JP: バックアップ用ディレクトリが書き込み可能ではありません (またはディスク容量がいっぱいです) - データベースのバックアップはまもなく失敗すると予想されます。

en: required for some remote storage providers
ja_JP: 一部のリモートストレージプロバイダに必要

en: Not installed
ja_JP: 未インストール

en: the options table was not found
ja_JP: オプションテーブルが見つかりませんでした

en: no options or sitemeta table was found
ja_JP: オプションまたはサイトメタテーブルが見つかりませんでした

note: translators: %s: Item to be removed
en: Are you sure that you wish to remove %s from UpdraftPlus?
ja_JP: %sを UpdraftPlus から削除してよいですか ?

en: Deselect
ja_JP: 選択を解除

en: Select all
ja_JP: すべて選択

en: Actions upon selected backups
ja_JP: 選択したバックアップへの操作

en: Press here to look inside your remote storage methods for any existing backup sets (from any site, if they are stored in the same folder).
ja_JP: ここを押して、リモートストレージメソッド内の既存のバックアップセットを確認します (同じフォルダーに保存されている場合ならどのサイトからでも)。

en: Backup sets removed:
ja_JP: バックアップ一式の削除

en: Processing...
ja_JP: 処理中...

en: For backups older than
ja_JP: より古いバックアップ

en: week(s)
ja_JP: 週

en: hour(s)
ja_JP: 時間

en: day(s)
ja_JP: 日

en: in the month
ja_JP: 月

en: day
ja_JP: 日

note: Description of the plugin
en: Backup and restore: take backups locally, or backup to Amazon S3, Dropbox, Google Drive, Rackspace, (S)FTP, WebDAV & email, on automatic schedules.
ja_JP: 複数のバックアップ保存先に対応したバックアップと復元プラグイン。ローカル、Amazon S3、Dropbox、Google Drive、Rackspace、(S)FTP、WebDAV、メールに自動スケジュールでバックアップします。

note: Plugin Name of the plugin
en: UpdraftPlus - Backup/Restore
ja_JP: UpdraftPlus - バックアップ/復元

en: Table prefix has changed: changing %s table field(s) accordingly:
ja_JP: テーブル接頭辞が変更されました。よって、%s件のテーブルフィールドを変更しました:

en: Too many database errors have occurred - aborting
ja_JP: 多くのデータベースエラーが発生しました - 強制終了

en: To use this backup, your database server needs to support the %s character set.
ja_JP: このバックアップを使うために、データベースサーバーが %s 文字コードに対応している必要があります。

en: This database needs to be deployed on MySQL version %s or later.
ja_JP: このデータベースは、MySQLバージョン %s 以降にデプロイする必要があります。

en: This problem is caused by trying to restore a database on a very old MySQL version that is incompatible with the source database.
ja_JP: 元となるデータベースと互換性のない、とても古い MySQL のバージョンのデータベースを復元しようとするときにこの問題が起こります。

en: the database query being run was:
ja_JP: 実行したデータベースクエリー :

[ctx: The user is being told the number of times an error has happened, e.g. An error (27) occurred]
en: An error (%s) occurred:
ja_JP: エラー (%s) が発生しました:

en: An SQL line that is larger than the maximum packet size and cannot be split was found; this line will not be processed, but will be dropped: %s
ja_JP: 最大パケットサイズよりも大きく分割することができない、SQL 行がありました。この行は処理されませんが、削除されます: %s

en: will restore as:
ja_JP: 次のように復元:

note: translators: %s: Database table name
en: Restoring table: %s
ja_JP: テーブル復元中: %s

en: Requested table engine (%s) is not present - changing to MyISAM.
ja_JP: 要求されたテーブルエンジン (%s) が存在しません - MyISAM に変更します。

en: An error occurred on the first %s command - aborting run
ja_JP: 最初のコマンドでエラー %s が発生しました - 処理を中止

en: Split line to avoid exceeding maximum packet size
ja_JP: 最大パケットサイズを超えないように行を分割

en: Old table prefix:
ja_JP: 古いテーブル接頭辞:

en: Content URL:
ja_JP: コンテンツ URL:

en: Site home:
ja_JP: サイトのホーム:

en: Backup created by:
ja_JP: ファイルのバックアップ作成者:

en: Failed to open database file
ja_JP: データベースファイルを開けませんでした

en: Failed to find database file
ja_JP: データベースファイルが見つかりませんでした

en: Please supply the requested information, and then continue.
ja_JP: 要求された情報を入力してから、続行してください。

en: You should enable %s to make any pretty permalinks (e.g. %s) work
ja_JP: きれいなパーマリンク (例: %s) を動作させるには %s を有効化する必要があります。

en: You are using the %s webserver, but do not seem to have the %s module loaded.
ja_JP: %s のウェブサーバを使用していますが、%s のモジュールが読み込まれていないようです。

en: Files found:
ja_JP: 見つかったファイル:

en: The WordPress content folder (wp-content) was not found in this zip file.
ja_JP: この zip ファイル内に WordPress のコンテンツフォルダー (wp-content) が見つかりません。

en: This version of UpdraftPlus does not know how to handle this type of foreign backup
ja_JP: このバージョンの UpdraftPlus は、この種類の異質なバックアップを処理できません。

en: Existing unremoved folders from a previous restore exist (please use the "Delete old folders" button to delete them before trying again): %s
ja_JP: 以前の復元で未削除のフォルダが存在します (再試行の前にそれらを削除するには、「古いディレクトリの削除」ボタンを使用してください): %s

en: file
ja_JP: ファイル

en: folder
ja_JP: フォルダー

en: UpdraftPlus needed to create a %s in your content directory, but failed - please check your file permissions and enable the access (%s)
ja_JP: UpdraftPlus はコンテンツディレクトリに %s を作成する必要がありましたが、失敗しました。ファイルの権限を確認し、アクセス (%s) を有効化してください

en: The directory does not exist
ja_JP: ディレクトリが存在しません。

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem
ja_JP: 復号化されたデータベースをファイルシステムに書き込めませんでした

en: Failed to create a temporary directory
ja_JP: 一時ディレクトリの作成に失敗

en: Failed to unpack the archive
ja_JP: アーカイブの展開に失敗

en: Failed to delete working directory after restoring.
ja_JP: 復元後、作業用ディレクトリの削除に失敗しました。

en: You should check the file ownerships and permissions in your WordPress installation
ja_JP: WordPress のファイル所有権や権限を確認してください。

en: Could not move old files out of the way.
ja_JP: 邪魔になっている古いファイルを移動できませんでした。

en: Cleaning up rubbish...
ja_JP: 不要なものをクリーニング中…

en: Restoring the database (on a large site this can take a long time - if it times out (which can happen if your web hosting company has configured your hosting to limit resources) then you should use a different method, such as phpMyAdmin)...
ja_JP: データベースを復元しています...
    (大きいサイトは時間がかかります - タイムアウトが起こった (ホスティング会社があなたのリソースを制限しているときに起こる) 場合、 phpMyAdmin など別の方法で復元したほうがいいでしょう。

en: Moving unpacked backup into place...
ja_JP: 展開したバックアップを正しい場所に移動中...

en: Moving old data out of the way...
ja_JP: 古いデータを別の場所に移動中...

en: Database successfully decrypted.
ja_JP: データベースは正常に復号化されました。

en: Decrypting database (can take a while)...
ja_JP: データベース復号化中 (しばらく時間がかかります)...

en: Unpacking backup...
ja_JP: バックアップを解凍中...

en: Copying this entity failed.
ja_JP: この実体をコピーできませんでした。

en: Backup file not available.
ja_JP: バックアップファイルは利用できません。

en: (This applies to all WordPress backup plugins unless they have been explicitly coded for multisite compatibility).
ja_JP: (マルチサイト互換性用に明示的にコード化されていない限り、これはすべての WordPress のバックアップ用プラグインに適用されます)。

en: Without upgrading, UpdraftPlus allows <strong>every</strong> blog admin who can modify plugin settings to backup (and hence access the data, including passwords, from) and restore (including with customized modifications, e.g. changed passwords) <strong>the entire network</strong>.
ja_JP: アップグレードすることなく、UpdraftPlus では、プラグインの設定を変更できる<strong>すべての</strong>ブログの管理者が、<strong>ネットワーク全体</strong>のバックアップ (故にパスワードや対象ファイルなどデータへのアクセスも) と、復元 (パスワードの変更などの独自の変更を含む) を行うことができます。

en: This is a WordPress multi-site (a.k.a. network) installation.
ja_JP: これはマルチサイト (別名サイトネットワーク) のインストールです。

en: UpdraftPlus warning:
ja_JP: UpdraftPlus 警告:

en: UpdraftPlus Backups
ja_JP: UpdraftPlus バックアップ

en: You do not have the UpdraftPlus %s add-on installed - get it from %s
ja_JP: UpdraftPlus %s アドオンがインストールされていません - %s から取得できます

en: Your email address and password were not recognised by UpdraftPlus.Com
ja_JP: メールアドレスとパスワードを UpdraftPlus.Com で確認できません。

en: You entered an email address that was not recognised by UpdraftPlus.Com
ja_JP: UpdraftPlus.Com によって認識されないメールアドレスが入力されました。

en: If you have forgotten your password, then go here to change your password on updraftplus.com.
ja_JP: もしあなたがパスワードを忘れたなら、updraftplus.com.でパスワードを変更する場合、ここにいきます。

en: Your email address was valid, but your password was not recognised by UpdraftPlus.Com.
ja_JP: メールアドレスは有効ですが、パスワードが UpdraftPlus.Com に承認されていません。

en: UpdraftPlus.Com returned a response, but we could not understand it
ja_JP: UpdraftPlus.Com は応答しましたが、理解できませんでした

en: You do not currently have any UpdraftVault quota
ja_JP: 現在、UpdraftVault の空きスペースがありません

note: translators: %s: Response data from UpdraftPlus.com translators: %s: API response data
en: UpdraftPlus.Com returned a response which we could not understand (data: %s)
ja_JP: UpdraftPlus.Com が理解できない応答を返しました (データ: %s)

note: translators: %s: Blocked IP address
en: To remove the block, please go here.
ja_JP: ブロックを除去するには、こちらへ。

note: translators: %s: Blocked IP address
en: This most likely means that you share a webserver with a hacked website that has been used in previous attacks.
ja_JP: 過去にハッキング元として使用されたウェブサイトとサーバーを共有している可能性があります。

note: translators: %s: Server IP address translators: %s: Blocked IP address
en: It appears that your web server's IP Address (%s) is blocked.
ja_JP: サーバーの IP アドレス (%s) がブロックされているようです。

note: translators: %s: Blocked IP address
en: UpdraftPlus.com has responded with 'Access Denied'.
ja_JP: UpdraftPlus.com は「アクセス拒否」の応答を返しました。

en: You need to supply both an email address and a password
ja_JP: メールアドレスとパスワードの両方を指定する必要があります

en: An unknown error occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com
ja_JP: UpdraftPlus.com への接続試行中に不明なエラーが発生

en: Refresh current status
ja_JP: 現在の状態を更新

en: Get more quota
ja_JP: さらに多くの保存容量を取得

en: Current use:
ja_JP: 現在使用:

en: You can get more quota here
ja_JP: ディスク容量を増やすにはこちら

note: translators: 1: Available storage, 2: Required storage, 3: Quota usage
en: Error: you have insufficient storage quota available (%1$s) to upload this archive (%2$s) (%3$s).
ja_JP: エラー: このアーカイブ (%2$s) (%3$s) をアップロードするには、ディスク容量 (%1$s) が不足しています。

en: Quota:
ja_JP: 割り当て:

en: Vault owner
ja_JP: Vault の所有者

en: Well done - there's nothing more needed to set up.
ja_JP: お疲れ様でした。セットアップが完了しました。

en: This site is <strong>connected</strong> to UpdraftVault.
ja_JP: このサイトは UpdraftVault に<strong>接続しています</strong>。

en: You are <strong>not connected</strong> to UpdraftVault.
ja_JP: UpdraftVault に<strong>接続していません</strong>。

en: Go here for help
ja_JP: ヘルプ

en: Don't know your email address, or forgotten your password?
ja_JP: メールアドレスが分からないか、パスワードを忘れた場合。

en: Enter your UpdraftPlus.Com email / password here to connect:
ja_JP: 接続するには UpdraftPlus.Com のメールアドレスとパスワードを入力してください:

en: Back...
ja_JP: 戻る…

note: translators: %s: Price
en: %s per quarter
ja_JP: %s/四半期

en: Read more about it here.
ja_JP: 詳しくはこちら。

en: UpdraftVault is built on top of Amazon's world-leading data-centres, with redundant data storage to achieve 99.999999999% reliability.
ja_JP: UpdraftVault は99.999999999%の信頼性を達成するために、冗長化されたデータストレージと、Amazon の世界最先端のデータセンターの上に構築されています。

en: Show the options
ja_JP: オプションを表示

en: S3 (Compatible)
ja_JP: S3 (互換)

en: Delete failed:
ja_JP: 削除失敗:

en: Please check your access credentials.
ja_JP: アクセス用の認証情報をご確認ください。

en: The communication with %s was not encrypted.
ja_JP: %s との通信は暗号化されていませんでした。

en: The communication with %s was encrypted.
ja_JP: %s との通信は暗号化されていました。

en: We accessed the bucket, and were able to create files within it.
ja_JP: バケットにアクセスし、その中にファイルを作成できました。

en: We successfully accessed the bucket, but the attempt to create a file in it failed.
ja_JP: バケットに正常にアクセスできましたが、ファイルの作成に失敗しました。

en: Failure
ja_JP: 失敗

en: The error reported by %s was:
ja_JP: %s で発生したエラー:

en: Failure: No bucket details were given.
ja_JP: 失敗: バケットの詳細はありませんでした。

en: API secret
ja_JP: API シークレット

note: translators: %s: Cloud storage provider
en: %s location
ja_JP: %s の場所

note: translators: %s: Cloud storage provider
en: %s secret key
ja_JP: %s シークレットキー

note: translators: %s: Cloud storage provider
en: %s access key
ja_JP: %s アクセスキー

en: To create a new IAM sub-user and access key that has access only to this bucket, upgrade to Premium.
ja_JP: このバケットのみにアクセスできる IAM サブユーザーとアクセスキーを新規作成するには、プレミアム版にアップグレードしてください。

note: translators: %s: Cloud storage provider
en: %s end-point
ja_JP: %s エンドポイント

en: Other %s FAQs.
ja_JP: 他の %s FAQ。

en: If you see errors about SSL certificates, then please go here for help.
ja_JP: SSL 証明書に関するエラーが表示された場合、こちらのヘルプをご覧ください。

en: ... and many more!
ja_JP: ... 他にも多数 !

en: Examples of S3-compatible storage providers:
ja_JP: S3 互換性ストレージプロバーダーの例:

en: %s re-assembly error (%s): (see log file for more)
ja_JP: %s の再構築エラー (%s):（詳細はログファイルを参照）

en: upload (%s): re-assembly failed (see log for more details)
ja_JP: アップロード (%s): 再構築に失敗しました（詳細はログを参照）

en: chunk %s: upload failed
ja_JP: チャンク %s: アップロード失敗

en: error: file %s was shortened unexpectedly
ja_JP: エラー: ファイル %s が予期せず短縮されました

en: %s upload: getting uploadID for multipart upload failed - see log file for more details
ja_JP: %s アップロード: マルチパートアップロード用のアップロード ID の取得に失敗 - 詳細はログファイルを参照

en: The required %s PHP module is not installed - ask your web hosting company to enable it
ja_JP: 必要な %s PHP モジュールがインストールされていません - 有効にするには、ウェブホスティング業者にお問い合わせください

en: %s Error: Failed to initialise
ja_JP: %s エラー: 初期化に失敗

[ctx: "tenant" is a term used with OpenStack storage - Google for "OpenStack tenant" to get more help on its meaning]
note: translators: %s: Tenant (used in OpenStack storage)
en: tenant
ja_JP: テナント

note: translators: %s: Missing credential type (e.g., password) translators: %s: Password
en: password
ja_JP: パスワード

note: translators: %s: Username
en: username
ja_JP: ユーザー名

en: Container
ja_JP: コンテナ

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Leave this blank, and a default will be chosen.
ja_JP: ここを空白にすると、初期値が選択されます。

en: Region
ja_JP: 地域

en: Tenant
ja_JP: テナント

en: Follow this link for more information
ja_JP: 以下より詳細をお読みください

[ctx: Keystone and swauth are technical terms which cannot be translated]
en: This needs to be a v2 (Keystone) authentication URI; v1 (Swauth) is not supported.
ja_JP: これは v2 (キーストーン) 認証 URI である必要があります。v1 (Swauth) はサポートされていません。

note: translators: %s: Authentication URI
en: authentication URI
ja_JP: 認証 URI

note: translators: %s: Region name
en: Region: %s
ja_JP: 地域: %s

note: translators: %s: Remote storage method
en: %s error - we accessed the container, but failed to create a file within it
ja_JP: %s エラー - コンテナに接続できましたが、 ファイルを作成できませんでした

note: translators: %s: Remote storage method
en: The %s object was not found
ja_JP: %s オブジェクトが見つかりませんでした

note: translators: %s: Remote storage method
en: Could not access %s container
ja_JP: %s コンテナにアクセスできませんでした

note: translators: %s: Remote storage method
en: %s error - failed to access the container
ja_JP: %s のエラー - コンテナへのアクセスに失敗

note: translators: 1: plugin name, 2: version number
en: Your %1$s version: %2$s.
ja_JP: お使いの %1$s バージョン: %2$s。

en: You will need to ask your web hosting company to upgrade.
ja_JP: アップグレードするには、ホスティング業者に問い合わせる必要があります。

en: This remote storage method (%s) requires PHP %s or later.
ja_JP: このリモートストレージ (%s) を使うには PHP %s 以上が必要です。

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here once and follow this link to complete authentication with %s.
ja_JP: (下の「変更を保存」をクリックして) 設定を保存した<strong>後</strong>は、一度ここに戻り、このリンクに従って %s による認証を完了してください。

en: <strong>(You appear to be already authenticated,</strong> though you can authenticate again to refresh your access if you've had a problem).
ja_JP: <strong>(すでに認証済みのようですが</strong>、問題があれば再認証しアクセスを更新できます)

en: Authenticate with Google
ja_JP: Google で認証

en: To be able to set a custom folder name, use UpdraftPlus Premium.
ja_JP: フォルダ名を変更するには UpdraftPlus Premium が必要です。

en: It is an ID number internal to Google Drive
ja_JP: これは Google ドライブ内部で使用される ID 番号です

en: <strong>This is NOT a folder name</strong>.
ja_JP: <strong>これはフォルダ名ではありません</strong>。

en: Folder
ja_JP: フォルダー

en: Client Secret
ja_JP: クライアントシークレット

en: If Google later shows you the message "invalid_client", then you did not enter a valid client ID here.
ja_JP: 後で Google が「invalid_client」のメッセージを表示した場合、ここに正しいクライアント ID が入力されていないということです。

en: Client ID
ja_JP: クライアント ID

en: N.B. If you install UpdraftPlus on several WordPress sites, then you cannot re-use your project; you must create a new one from your Google API console for each site.
ja_JP: 注意: 複数の WordPress のサイトに UpdraftPlus をインストールする場合、プロジェクトの再利用ははできません。Google API コンソールから各サイト用に新しく作成する必要があります。

en: You must add the following as the authorised redirect URI (under "More Options") when asked
ja_JP: 尋ねられた際、(詳細オプションの) 承認済みのリダイレクト URI として、以下を追加する必要があります

en: Select 'Web Application' as the application type.
ja_JP: アプリケーションの種類は「ウェブアプリケーション」を選択します。

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Drive API and create a Client ID in the API Access section.
ja_JP: このリンクから Google API コンソールにアクセスすると、そこで Drive API を有効化したり、API アクセスセクションでクライアント ID を作成したりできます。

en: download: failed: file not found
ja_JP: ダウンロード: 失敗: ファイルが見つかりません

en: Have not yet obtained an access token from Google - you need to authorise or re-authorise your connection to Google Drive.
ja_JP: まだ Google からアクセストークンを取得していません - Googleドライブへの接続を、承認または再承認する必要があります。

en: Account is not authorized.
ja_JP: アカウントは許可されていません。

en: Upload expected to fail: the %s limit for any single file is %s, whereas this file is %s GB (%d bytes)
ja_JP: アップロードの失敗が予想されます。個別ファイルの%s制限は%sですが、このファイルは%s GB (%dバイト) です

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded is %d bytes
ja_JP: アカウントがいっぱいです: 現在の %s アカウントには%dバイトしか残っていませんが、ファイルのアップロードには %dバイト必要です

en: failed to access parent folder
ja_JP: 親フォルダへのアクセスに失敗しました

en: Failed to upload to %s
ja_JP: %s へのアップロードに失敗

en: Name: %s.
ja_JP: 名前: %s。

en: you have authenticated your %s account.
ja_JP: %s アカウントを認証しました。

en: However, subsequent access attempts failed:
ja_JP: しかし、その後のアクセス試行は失敗しました。

en: %s authorization failed
ja_JP: %s認証に失敗

en: Google Drive list files: failed to access parent folder
ja_JP: Google Drive の一覧ファイル: 親フォルダーにアクセスできません

en: Failure: we successfully logged in, but were not able to create a file in the given directory.
ja_JP: 失敗: 正常にログインしましたが、指定のディレクトリにファイルを作成できませんでした。

en: Success: we successfully logged in, and confirmed our ability to create a file in the given directory (login type:
ja_JP: 成功: 正常にログインし、指定のディレクトリにファイルを作成できることを確認しました (ログイン種別:

en: Failure: we did not successfully log in with those credentials.
ja_JP: 失敗: この認証情報では正常にログインできませんでした。

en: Failure: No server details were given.
ja_JP: 失敗: サーバーの詳細はありませんでした。

en: Almost all FTP servers will want passive mode; but if you need active mode, then uncheck this.
ja_JP: ほとんどすべての FTP サーバーはパッシブモードを必要とします。ただし、アクティブモードが必要な場合は、これをオフにしてください。

en: Passive mode
ja_JP: パッシブモード

en: Needs to already exist
ja_JP: すでに存在している必要があります

en: Remote path
ja_JP: リモートパス

en: FTP password
ja_JP: FTP パスワード

en: FTP login
ja_JP: FTP ログイン

en: FTP server
ja_JP: FTP サーバー

en: Only non-encrypted FTP is supported by regular UpdraftPlus.
ja_JP: 暗号化されないFTPは通常の UpdraftPlus でサポートされています。

en: encrypted FTP (explicit encryption)
ja_JP: 暗号化された FTP (明示的な暗号化)

en: encrypted FTP (implicit encryption)
ja_JP: 暗号化された FTP (暗黙的な暗号化)

en: regular non-encrypted FTP
ja_JP: 通常の暗号化されていない FTP

note: translators: %s: Settings type
en: Testing %s Settings...
ja_JP: %s の設定をテスト中...

note: translators: %s: Storage method name
en: %s login failure
ja_JP: %s へのログインに失敗

note: translators: %s: Storage method name
en: No %s settings were found
ja_JP: %s の設定が見つかりませんでした

note: translators: %s: Admin email address
en: configure it here
ja_JP: こちらで設定

note: translators: %s: Admin email address
en: Your site's admin email address (%s) will be used.
ja_JP: サイトの管理者メールアドレス (%s) が使われます。

en: The attempt to send the backup via email failed (probably the backup was too large for this method)
ja_JP: メールを介したバックアップの送信に失敗 (おそらくこの方法を使うにはバックアップが巨大すぎます)

note: translators: %s: Site URL and description type
en: Backup is of: %s.
ja_JP: 以下のバックアップ: %s

en: WordPress Backup
ja_JP: WordPress バックアップ

en: Your %s quota usage: %s %% used, %s available
ja_JP: %s クォータ使用量: %s %% 使用済み、%s 使用可能

en: Your %s account name: %s
ja_JP: %s アカウント名: %s

en: you have authenticated your %s account
ja_JP: あなたの %s のアカウントの認証中

en: Success:
ja_JP: 成功:

en: %s authentication
ja_JP: %s 認証

en: Account holder's name: %s.
ja_JP: アカウント所有者名: %s

note: translators: %s: Description
en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here and follow this link to complete authentication with %s.
ja_JP: 下の「変更を保存」をクリックした<strong>後</strong>に、ここに戻ってこのリンクをクリックし、%s との認証を完了してください。

en: Authenticate with %s
ja_JP: %s で認証

en: Backups are saved in %s.
ja_JP: バックアップは %s に保存されます。

en: Need to use sub-folders?
ja_JP: サブフォルダを使用する必要がありますか ?

en: Failed to access %s when deleting (see log file for more)
ja_JP: 削除中に %s へのアクセスに失敗 (詳細はログファイルをご覧ください)

en: %s returned an unexpected HTTP response: %s
ja_JP: %s は予期しない HTTP 応答を返しました: %s

en: did not return the expected response - check your log file for more details
ja_JP: は期待した応答を返しませんでした - 詳細はログファイルをご覧ください

en: error: failed to upload file to %s (see log file for more)
ja_JP: エラー: %s へのファイルのアップロードに失敗 (詳細はログファイルを参照)

en: We accessed the container, and were able to create files within it.
ja_JP: コンテナにアクセスし、その中にファイルを作成できました。

en: Success
ja_JP: 成功

en: Cloud Files error - we accessed the container, but failed to create a file within it
ja_JP: Cloud Files エラー - コンテナにアクセスしましたが、その中にファイルを作成できませんでした

en: Cloud Files authentication failed
ja_JP: Cloud Files の認証に失敗

en: Failure: No container details were given.
ja_JP: 失敗: コンテナの詳細が指定されていません。

en: Cloud Files username
ja_JP: Cloud Files ユーザー名

en: US or UK Cloud
ja_JP: 英/米のクラウド

note: translators: %s: Settings type
en: %s settings test result:
ja_JP: %s の設定テストの結果:

note: translators: %s: Settings type translators: %s: Remote storage method translators: %s: Backup method name translators: %s: Backup method
en: Test %s Settings
ja_JP: %s の設定をテスト

en: Error - no such file exists.
ja_JP: エラー - そのファイルは存在しません。

note: translators: %s: Remote storage method
en: Error downloading remote file: Failed to download
ja_JP: リモートファイルのダウンロードエラー: ダウンロードに失敗

note: translators: %s: Remote storage method
en: %s Error
ja_JP: %s のエラー

en: No settings were found
ja_JP: 設定が見つかりませんでした

note: translators: %s: Remote storage method
en: %s error - failed to upload file
ja_JP: %s エラー - ファイルをアップロードできませんでした

note: translators: %s: Remote storage method
en: %s Error: Failed to upload
ja_JP: %s エラー: ファイルのアップロードに失敗

note: translators: %s: Remote storage method
en: %s authentication failed
ja_JP: %s 認証に失敗

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: API key
ja_JP: API キー

en: Cloud Files Container
ja_JP: Cloud Files コンテナ

en: Cloud Files API Key
ja_JP: Cloud Files API キー

en: To create a new Rackspace API sub-user and API key that has access only to this Rackspace container, use Premium.
ja_JP: この Rackspace コンテナにのみアクセスできる新規 Rackspace API サブユーザーと API キーを作成するには、プレミアム版をご利用ください。

en: Cloud Files Username
ja_JP: Cloud Files ユーザー名

en: London (LON)
ja_JP: ロンドン (LON)

en: Hong Kong (HKG)
ja_JP: 香港 (HKG)

en: Northern Virginia (IAD)
ja_JP: ノーザンバージニア (IAD)

en: Chicago (ORD)
ja_JP: シカゴ (ORD)

en: Sydney (SYD)
ja_JP: シドニー (SYD)

en: Dallas (DFW) (default)
ja_JP: ダラス (DFW) (デフォルト)

en: Cloud Files Storage Region
ja_JP: Cloud Files ストレージの地域

en: UK
ja_JP: 英国 (UK)

en: US (default)
ja_JP: 米国 (US, 既定)

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US-accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK-based
ja_JP: rackspacecloud.com で作成していれば、米国アカウントです。 rackspace.co.uk で作成していれば、英国拠点です

en: US or UK-based Rackspace Account
ja_JP: 英/米の Rackspace アカウント

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK accounts.
ja_JP: rackspacecloud.com で作成していれば米国アカウントです。 rackspace.co.uk で作成していれば英国のアカウントです。

en: Also, you should read this important FAQ.
ja_JP: この重要な FAQ もご覧ください。

en: Authorisation failed (check your credentials)
ja_JP: 認証に失敗 (認証情報をご確認ください)

note: translators: %s: Connection type (e.g., FTP)
en: The %s connection timed out; if you entered the server correctly, then this is usually caused by a firewall blocking the connection - you should check with your web hosting company.
ja_JP: %s の接続のタイムアウト: サーバーに正しく入力していれば、これは通常、接続をブロックするファイアウォールが原因です - 利用中のウェブホスティング会社に確認してください。

note: translators: %s: Authentication service name (e.g., Dropbox)
en: You need to re-authenticate with %s, as your existing credentials are not working.
ja_JP: 既存の認証情報が機能していないため、%s で再認証する必要があります。

en: The attempt to undo the double-compression succeeded.
ja_JP: 二重圧縮の取り消し試行に成功しました。

en: The attempt to undo the double-compression failed.
ja_JP: 二重圧縮の取り消し試行に失敗しました。

en: The database file appears to have been compressed twice - probably the website you downloaded it from had a mis-configured webserver.
ja_JP: データベースファイルは2回圧縮されているようです。おそらく、データベースファイルをダウンロードしたサイトの Web サーバーの構成が間違っていたと考えられます。

en: restoration
ja_JP: 復元

note: translators: %s: The process that requires the functions. translators: %s: Storage method name requiring enabled functions
en: Your hosting company must enable these functions before %s can work.
ja_JP: %s が動作するには、ホスティングサービスがこれらの機能を有効化しておく必要があります。

note: translators: %s: List of disabled PHP functions. translators: %s: Disabled PHP functions
en: Your web server's PHP installation has these functions disabled: %s.
ja_JP: ウェブサーバーの PHP インストールでは、これらの機能が無効化されています: %s

en: UpdraftPlus was unable to find the table prefix when scanning the database backup.
ja_JP: UpdraftPlus は、データベースのバックアップのスキャン中に、テーブル接頭辞を見つけられませんでした。

en: This database backup is missing core WordPress tables: %s
ja_JP: このデータベースのバックアップには、WordPress コアのテーブルがありません: %s

en: You must upgrade MySQL to be able to use this database.
ja_JP: このデータベースを使用するには MySQL をアップグレードする必要があります。

en: The database backup uses MySQL features not available in the old MySQL version (%s) that this site is running on.
ja_JP: データベースのバックアップには、このサイトが実行されている古い MySQL のバージョン (%s) にはない MySQL の機能が使用されます。

en: Site information:
ja_JP: サイトの情報:

en: If you want to restore a multisite backup, you should first set up your WordPress installation as a multisite.
ja_JP: マルチサイトのバックアップを復元したい場合、先に WordPress をマルチサイトにしてください。

en: You are running on WordPress multisite - but your backup is not of a multisite site.
ja_JP: WordPress はマルチサイトで動作していますが、バックアップがマルチサイトになっていません。

en: Backup label:
ja_JP: バックアップ用のラベル:

en: Any support requests to do with %s should be raised with your web hosting company.
ja_JP: %s に関するサポートリクエストは、ご利用のホスティングサービスにご連絡ください。

en: You should only proceed if you cannot update the current server and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc are compatible with the older %s version.
ja_JP: 現在のサーバーを更新できず、プラグイン / テーマ / その他が古い%sバージョンと互換性があることに自信がある (または危険を冒すつもりがある) 場合にのみ続行してください。

en: This is significantly newer than the server which you are now restoring onto (version %s).
ja_JP: これは、復元先のサーバー (バージョン%s) よりかなり新しいものです。

en: The site in this backup was running on a webserver with version %s of %s.
ja_JP: このバックアップのサイトは、%s バージョン %s のウェブサーバー上で実行されていました。

en: (version: %s)
ja_JP: (バージョン: %s)

en: Failed to open database file.
ja_JP: データベースファイルを開く際に失敗しました。

en: The database is too small to be a valid WordPress database (size: %s Kb).
ja_JP: このデータベースは、有効な WordPress のデータベースとしては小さすぎます (サイズ: %sKB)。

en: File not found
ja_JP: ファイルが見つかりません

en: The decryption key used:
ja_JP: 使用する復号キー:

en: Could not read the directory
ja_JP: ディレクトリを読み込めませんでした

en: The backup has not finished; a resumption is scheduled
ja_JP: バックアップは完了していません。再開が予定されています。

en: The backup attempt has finished, apparently unsuccessfully
ja_JP: バックアップは終了しましたが、失敗しているようです

en: The backup succeeded (with warnings) and is now complete
ja_JP: バックアップは成功したようで (警告が発生) 、ただいま完了しました

en: One or more backups has been added from scanning remote storage; note that these backups will not be automatically deleted through the "retain" settings; if/when you wish to delete them then you must do so manually.
ja_JP: リモートストレージのスキャンから1つ以上のバックアップが追加されました。これらのバックアップは、「保持」設定によって自動的に削除されないことに注意してください。削除したい場合は手動で削除する必要があります。

en: Your website is visited infrequently and UpdraftPlus is not getting the resources it hoped for; please read this page:
ja_JP: このサイトは頻繁に訪問されておらず、UpdraftPlus は期待したリソースを得られていません。こちらのページを御覧ください。

en: Others
ja_JP: その他

en: Uploads
ja_JP: アップロード

en: Themes
ja_JP: テーマ

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Error - failed to download the file
ja_JP: エラー - ファイルのダウンロードに失敗しました

en: Error opening local file: Failed to download
ja_JP: ローカルファイルのオープンエラー: ダウンロードに失敗しました

en: %s error - failed to re-assemble chunks
ja_JP: %s エラー - チャンクの再構築に失敗しました

en: %s Error: Failed to open local file
ja_JP: %s エラー: ローカルファイルが開けませんでした

en: Your free disk space is very low - only %s Mb remain
ja_JP: ディスクの空き容量が非常に少なくなっています - 残り%s Mb のみ

en: The amount of memory (RAM) allowed for PHP is very low (%s Mb) - you should increase it to avoid failures due to insufficient memory (consult your web hosting company for more help)
ja_JP: PHP で使用できるメモリ (RAM) 量が非常に少ないです (%sMB)  - メモリ不足による失敗を避けるには、増量すべきです (支援を得るには利用中のウェブホスティング業者にご相談ください)

en: No log files were found.
ja_JP: ログファイルが見つかりませんでした。

en: %s error: %s
ja_JP: %s エラー: %s

en: check your log for more details.
ja_JP: 詳細はログを確認してください。

en: A zip error occurred
ja_JP: zip エラーが発生しました

en: The zip engine returned the message: %s.
ja_JP: zip エンジンが以下のメッセージを返しました: %s。

en: Your free space in your hosting account is very low - only %s Mb remain
ja_JP: ホスティングアカウントの空き容量が非常に少なくなっています。残り %s MB

en: A very large file was encountered: %s (size: %s Mb)
ja_JP: 非常に大きなファイルが検出されました: %s (サイズ: %s MB)

en: Failed to open the zip file (%s) - %s
ja_JP: ZIP ファイル (%s) の展開に失敗 - %s

en: %s: unreadable file - could not be backed up
ja_JP: %s: ファイルが読み込み不可能 - バックアップできませんでした

en: %s: unreadable file - could not be backed up (check the file permissions and ownership)
ja_JP: %s: 読み込み不能なファイル - バックアップできませんでした (権限と保有者をご確認ください)

en: Infinite recursion: consult your log for more information
ja_JP: 無限再帰: 詳細はログを参照してください

en: Could not open the backup file for writing
ja_JP: 書き込みのためにバックアップファイルを開くことができませんでした。

en: An error occurred whilst closing the final database file
ja_JP: 最終的なデータベースファイルを閉じる際にエラーが発生しました

en: Failed to open database file for reading:
ja_JP: 読み込むためのデータベースファイルを開けませんでした:

en: Table %s has very many rows (%s) - we hope your web hosting company gives you enough resources to dump out that table in the backup.
ja_JP: テーブル %s には非常に多くの行 (%s) があります。Web ホスティング会社がそのテーブルをバックアップで削除するのに十分なリソースを提供してくれることを願っています。

en: No database tables found
ja_JP: データベーステーブルが見つかりません

en: please wait for the rescheduled attempt
ja_JP: 再試行をお待ちください

en: Connection failed: check your access details, that the database server is up, and that the network connection is not firewalled.
ja_JP: 接続失敗: アクセス詳細、データベースサーバーの稼働状態、ネットワーク接続がファイヤーウォールで保護されていないかどうかをご確認ください。

en: database connection attempt failed.
ja_JP: データベースへの接続に失敗しました。

en: Latest status:
ja_JP: 最新の状態:

en: Backup contains:
ja_JP: バックアップに含まれる:

en: WordPress backup is complete
ja_JP: WordPress のバックアップが完了しました

en: Backup of:
ja_JP: バックアップ:

note: translators: %s: The TeamUpdraft news URL
en: read more at %s
ja_JP: %s の続きを読む

en: Email reports created by UpdraftPlus (free edition) bring you the latest TeamUpdraft.com news
ja_JP: UpdraftPlus (無料版) で作成されたメールレポートは、TeamUpdraft.com の最新ニュースをお届けします

en: Backed up: %s
ja_JP: バックアップしました: %s

en: The log file has been attached to this email.
ja_JP: このメールにログファイルが添付されています。

en: Warnings encountered:
ja_JP: 警告が発生:

en: Errors encountered:
ja_JP: 発生したエラー:

en: Unknown/unexpected error - please raise a support request
ja_JP: 不明/予期しないエラー - サポートリクエストを行ってください

en: Database only (files were not part of this particular schedule)
ja_JP: データベースのみ (ファイルはこの個別の予定には含まれませんでした)

en: Database (files backup has not completed)
ja_JP: データベース (ファイルのバックアップ未完了)

en: Files only (database was not part of this particular schedule)
ja_JP: ファイルのみ (データベースはこの個別の予定には含まれませんでした)

en: Files (database backup has not completed)
ja_JP: ファイル (データベースのバックアップ未完了)

en: Files and database
ja_JP: ファイルとデータベース

en: Incremental
ja_JP: 増分

en: Full backup
ja_JP: 完全バックアップ

en: %s - could not back this entity up; the corresponding directory does not exist (%s)
ja_JP: %s - この実体をバックアップできませんでした。対応するディレクトリが存在しません (%s)

en: Error message
ja_JP: エラーメッセージ

en: Could not read one of the files for restoration
ja_JP: 復元用のファイルの1つを読み込むことができませんでした

en: The backup records do not contain information about the proper size of this file.
ja_JP: バックアップの記録には、このファイルの適切なサイズに関する情報は含まれていません。

en: file is size:
ja_JP: ファイルのサイズ:

en: Archive is expected to be size:
ja_JP: アーカイブの予想サイズ:

en: File is not locally present - needs retrieving from remote storage
ja_JP: ファイルがローカルに存在しません - リモートストレージから取得する必要があります

en: Looking for %s archive: file name: %s
ja_JP: %s 圧縮ファイルを探し中です: ファイル名: %s

en: Final checks
ja_JP: 最終チェック

en: If making a request for support, please include this information:
ja_JP: サポートを求める際、この情報を含めてください:

en: ABORT: Could not find the information on which entities to restore.
ja_JP: 中止: 復元する実態の情報が見つかりませんでした。

en: Follow this link to download the log file for this restoration (needed for any support requests).
ja_JP: この復元用のログファイル (サポートに必要) をダウンロードするには、このリンクにアクセスしてください。

en: Why am I seeing this?
ja_JP: なぜこれが表示されていますか ?

en: Backup does not exist in the backup history
ja_JP: バックアップ履歴にバックアップが存在しません

en: This backup does not exist in the backup history - restoration aborted.
ja_JP: このバックアップはバックアップ履歴に存在しません。復元は中止されました。

en: View Log
ja_JP: ログを表示

en: Delete this backup set
ja_JP: このバックアップ一式を削除

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to restore
ja_JP: このボタンを押した後、復元したい構成要素の選択画面が表示されます

en: (backup set imported from remote location)
ja_JP: (バックアップ一式をリモートの場所からインポート)

en: If you are seeing more backups than you expect, then it is probably because the deletion of old backup sets does not happen until a fresh backup completes.
ja_JP: 予想よりも多いバックアップが表示される場合、おそらくそれは新しいバックアップが完了するまで、古いバックアップ一式の削除が行われないことが理由です。

en: (Not finished)
ja_JP: (未完了)

en: You are missing one or more archives from this multi-archive set.
ja_JP: このマルチアーカイブセットの1つ以上のアーカイブが見つからないようです。

en: Files backup (created by %s)
ja_JP: ファイルのバックアップ (%s が作成)

en: Files and database WordPress backup (created by %s)
ja_JP: WordPress のファイルとデータベースのバックアップ (%s が作成)

note: translators: %s: The description of the accepted foreign backup type.
en: Backup created by: %s.
ja_JP: 作成者によるバックアップ: %s

en: External database
ja_JP: 外部データベース

en: Database (created by %s)
ja_JP: データベース (%s が作成)

en: unknown source
ja_JP: 不明なソース

en: Site
ja_JP: サイト

en: Backup sent to remote site - not available for download.
ja_JP: バックアップをリモートサイトに送信します。ダウンロードはできません。

en: Backup data (click to download)
ja_JP: データをバックアップ (クリックしてダウンロード)

en: Backup date
ja_JP: バックアップ日付

en: You have not yet made any backups.
ja_JP: まだバックアップを行っていません。

en: Any other directories found inside wp-content
ja_JP: wp-content 中の他のディレクトリ

en: Your wp-content directory server path: %s
ja_JP: wp-content ディレクトリサーバーパス: %s

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: See this FAQ also.
ja_JP: この FAQ も参照してください。

en: Disable SSL entirely where possible
ja_JP: 可能な限り SSL を完全に無効化

en: Note that not all cloud backup methods are necessarily using SSL authentication.
ja_JP: すべてのクラウドバックアップ方式が必ずしも SSL 認証を使用しているわけではないことにご注意ください。

en: Do not verify SSL certificates
ja_JP: SSL 証明書を検証しない

en: Use the server's SSL certificates
ja_JP: サーバーの SSL 証明書を使用

en: Do not place it inside your uploads or plugins directory, as that will cause recursion (backups of backups of backups of...).
ja_JP: 再帰 (バックアップのバックアップのバックアップの ...) が発生するため、アップロードディレクトリまたはプラグインディレクトリ内に配置しないでください。

en: If that is unsuccessful check the permissions on your server or change it to another directory that is writable by your web server process.
ja_JP: 失敗した場合、お使いのサーバーのアクセス権を確認するか、Web サーバーのプロセスが書き込み可能な別のディレクトリに変更します。

en: or, to reset this option
ja_JP: または、このオプションを初期化

en: Follow this link to attempt to create the directory and set the permissions
ja_JP: ここをクリックし、ディレクトリの作成とアクセス権を設定します。

en: Backup directory specified exists, but is <b>not</b> writable.
ja_JP: 指定したバックアップ用ディレクトリは存在しますが、書き込み可能<b>ではありません</b>でした。

en: Backup directory specified does <b>not</b> exist.
ja_JP: 指定したバックアップ用ディレクトリは<b>存在しません</b>でした。

en: Backup directory specified is writable, which is good.
ja_JP: 指定されたバックアップ用ディレクトリは書き込み可能です。正常です。

en: Backup directory
ja_JP: バックアップ用ディレクトリ

en: Delete local backup
ja_JP: ローカルバックアップを削除

en: Split archives every:
ja_JP: アーカイブを分割:

en: This will also cause debugging output from all plugins to be shown upon this screen - please do not be surprised to see these.
ja_JP: これにより、すべてのプラグインからのデバッグ出力がこの画面に表示されるようになります - これらを見ても驚かないでください。

en: Check this to receive more information and emails on the backup process - useful if something is going wrong.
ja_JP: ここをチェックすると、バックアップ処理に関する詳細な情報とメールを受信します- 何か問題が生じた場合に役立ちます。

en: Debug mode
ja_JP: デバッグモード

en: open this to show some further options; don't bother with this unless you have a problem or are curious.
ja_JP: ここを開くと追加のオプションが表示されますが、問題が起きているか好奇心がある以外には気にする必要はありません。

en: Show expert settings
ja_JP: 上級設定を表示

en: Expert settings
ja_JP: 上級設定

en: Advanced / Debugging Settings
ja_JP: 高度 / デバッグの設定

en: You can send a backup to more than one destination with Premium.
ja_JP: プレミアム版では、バックアップを複数の宛先に送信できます。

en: None
ja_JP: なし

en: Choose your remote storage
ja_JP: 保存先を選択

en: Sending Your Backup To Remote Storage
ja_JP: バックアップをリモートストレージに送信中

en: your site's admin address
ja_JP: サイトの管理者アドレス

en: Check this box to have a basic report sent to
ja_JP: 基本的なレポートを送信するには、ここをチェックします

en: Email
ja_JP: メール

en: Reporting
ja_JP: レポート

en: Backup more databases
ja_JP: もっとデータベースをバックアップ

en: First, enter the decryption key
ja_JP: 最初に、復号化キーを入力

[ctx: Uploader: Drop db.gz.crypt files here to upload them for decryption - or - Select Files]
en: or
ja_JP: または

en: Drop encrypted database files (db.gz.crypt files) here to upload them for decryption
ja_JP: 復号化のためのアップロードを行うには、ここに暗号化されたデータベースファイル (db.gz.crypt ファイル) をドロップします

en: Manually decrypt a database backup file
ja_JP: 手動でデータベースバックアップファイルを解読

en: You can manually decrypt an encrypted database here.
ja_JP: ここで暗号化されたデータベースを手動で復号化できます。

en: Database encryption phrase
ja_JP: データベース暗号化フレーズ

en: Database Options
ja_JP: データベースオプション

en: Include in files backup
ja_JP: バックアップに含めるファイル

note: translators: $1$s: translatable text ,%2$s: translatable text, %3$s: translatable text,%4$s: UpdraftPlus Premium product name
en: fix the time at which a backup should take place
ja_JP: バックアップを実行する時間を指定する

en: Database backup interval
ja_JP: データベースのバックアップ間隔

en: and retain this many scheduled backups
ja_JP: 予約からのバックアップを保存しておく数

en: Files backup interval
ja_JP: ファイルのバックアップ間隔

en: Monthly
ja_JP: 月

en: Fortnightly
ja_JP: 2週間ごと

en: Weekly
ja_JP: 毎週

en: Daily
ja_JP: 毎日

note: translators: %s: Number of Hours.
en: Every %s hours
ja_JP: %s時間ごと

[ctx: i.e. Non-automatic]
en: Manual
ja_JP: 手動

en: No backup has been completed
ja_JP: 完了しているバックアップはありません

en: incremental backup; base backup: %s
ja_JP: 増分バックアップ。ベースバックアップ: %s

en: You will need to consult with your web hosting provider to find out how to set permissions for a WordPress plugin to write to the directory.
ja_JP: WordPress プラグインがディレクトリに書き込むための権限設定方法を見つけるには、ホスティングプロバイダーに相談する必要があります。

en: The folder exists, but your webserver does not have permission to write to it.
ja_JP: フォルダーは存在しますが、ウェブサーバーに書き込み権限がありません。

en: The request to the filesystem to create the directory failed.
ja_JP: ディレクトリ作成時のファイルシステムへの処理が失敗しました。

en: Failed
ja_JP: 失敗

en: Remove old directories
ja_JP: 古いディレクトリを削除

en: Warning: %s
ja_JP: 警告: %s

en: show log
ja_JP: ログを表示

en: Job ID: %s
ja_JP: ジョブ ID: %s

en: last activity: %ss ago
ja_JP: 最後の実行: %s秒前

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Encrypted database
ja_JP: 暗号化されたデータベース

en: Encrypting database
ja_JP: データベースを暗号化中

en: table: %s
ja_JP: テーブル: %s

en: Creating database backup
ja_JP: データベースのバックアップを作成中

en: Created database backup
ja_JP: データベースのバックアップを作成

en: Backup finished
ja_JP: バックアップ完了

en: Waiting until scheduled time to retry because of errors
ja_JP: エラーが発生したため、予定時間まで再試行を待機中

en: Pruning old backup sets
ja_JP: 古いバックアップ一式を刈り込み整理

en: Uploading files to remote storage
ja_JP: リモートストレージにファイルをアップロード

en: Created file backup zips
ja_JP: ファイルのバックアップ用の ZIP を作成

en: Creating file backup zips
ja_JP: ファイルのバックアップ用の ZIP を作成中

en: Backup begun
ja_JP: バックアップ開始

en: This will delete all your UpdraftPlus settings - are you sure you want to do this?
ja_JP: すべての UpdraftPlus 設定を削除します。本当に実行してもよいですか ?

en: Wipe settings
ja_JP: 設定を消去

en: count
ja_JP: 計算する

en: N.B. This count is based upon what was, or was not, excluded the last time you saved the options.
ja_JP: 注意: 注：この合計は、直近の設定の保存時に、除外されていたもの、または除外されていなかったものに基づいています。

en: Total (uncompressed) on-disk data:
ja_JP: ディスク上の総データ (未圧縮):

en: Show raw backup and file list
ja_JP: バックアップとファイルの未加工の一覧を表示

en: Call
ja_JP: 呼び出し

en: Fetch
ja_JP: 取得

en: %s (%s used)
ja_JP: %s (%s 使用)

en: Free disk space in account:
ja_JP: アカウント内の空き容量:

en: zip executable found:
ja_JP: 見つかった実行可能な zip ファイル:

en: No
ja_JP: いいえ

en: Yes
ja_JP: はい

en: show PHP information (phpinfo)
ja_JP: PHP の情報を表示 (phpinfo)

en: %s version:
ja_JP: %s バージョン:

en: Memory limit
ja_JP: メモリの制限

en: Current memory usage
ja_JP: 現在のメモリ使用量

en: Peak memory usage
ja_JP: 最大メモリ使用量

en: Web server:
ja_JP: ウェブサーバー:

en: Unless you have a problem, you can completely ignore everything here.
ja_JP: 問題がなければ、ここのすべてを完全に無視することができます。

en: Do read this helpful article of useful things to know before restoring.
ja_JP: 復元前に知っておくと役立つ情報を得るには、この記事をお読みください。

note: translators: %s: Restoration type
en: %s restoration options:
ja_JP: %s の復元オプション:

en: You will need to restore it manually.
ja_JP: 手動で復元する必要があります。

note: translators: %s: Entity that cannot be restored
en: The following entity cannot be restored automatically: "%s".
ja_JP: このデータは自動復元できません: "%s"。

en: Your web server has PHP's so-called safe_mode active.
ja_JP: お使いのサーバーは PHP の safe_mode が有効です。

en: Choose the components to restore
ja_JP: 復元する構成を選択

en: Restoring will replace this site's themes, plugins, uploads, database and/or other content directories (according to what is contained in the backup set, and your selection).
ja_JP: 復元すると、このサイトのテーマ、プラグイン、アップロード、データベース、および/または他のコンテンツディレクトリが置き換えられます (バックアップセットに含まれている内容と選択したものに応じて)。

en: Retrieving (if necessary) and preparing backup files...
ja_JP: バックアップファイルの取得 (必要であれば) および準備中...

en: Restore backup
ja_JP: バックアップを復元

en: Please allow time for the communications with the remote storage to complete.
ja_JP: リモートストレージとの通信が完了するまでしばらくお待ちください。

en: Also delete from remote storage
ja_JP: リモートストレージからも削除

en: Delete backup set
ja_JP: バックアップ一式を削除

en: Select Files
ja_JP: ファイルを選択

[ctx: Uploader: Drop backup files here - or - Select Files]
en: or
ja_JP: または

en: Drop backup files here
ja_JP: ここへバックアップ用ファイルをドロップ

note: translators: 1: Software name (WordPress), 2: Required version (3.3) translators: %1$s: WordPress, %2$s: Version number translators: %1$s: WordPress  %2$s: version number
en: This feature requires %1$s version %2$s or later
ja_JP: この機能には%1$sバージョン%2$s以降が必要です

en: Or, you can place them manually into your UpdraftPlus directory (usually wp-content/updraft), e.g. via FTP, and then use the "rescan" link above.
ja_JP: または、利用中の UpdraftPlus ディレクトリへと (通常は wp-content/updraft) 手動で配置できます。例えばFTP を介して。その後、上記の「再スキャン」を使用します。

en: Upload files into UpdraftPlus.
ja_JP: UpdraftPlus にファイルをアップロード。

en: UpdraftPlus - Upload backup files
ja_JP: UpdraftPlus - バックアップファイルをアップロード

en: If you are using this, then turn Turbo/Road mode off.
ja_JP: あなたはこれを使用している場合、ターボ/ロードモードをオフにしてください。

en: Opera web browser
ja_JP: Opera ウェブブラウザについて

en: Rescan remote storage
ja_JP: リモートストレージを再スキャン

en: Rescan local folder for new backup sets
ja_JP: 新規バックアップ一式のためにローカルフォルダーを再スキャン

en: The location of this directory is set in the expert settings, in the Settings tab.
ja_JP: このディレクトリの場所は、「設定」タブの「上級設定」で設定されています。

en: Press here to look inside your UpdraftPlus directory (in your web hosting space) for any new backup sets that you have uploaded.
ja_JP: ここを押して、アップロードしたすべての新しいバックアップ一式の (ウェブホスティングの領域内の) UpdraftPlus ディレクトリで確認してください。

en: Upload backup files
ja_JP: バックアップファイルをアップロード

en: More tasks:
ja_JP: 他のタスク:

en: refresh
ja_JP: 更新

en: Web-server disk space in use by UpdraftPlus
ja_JP: UpdraftPlus が使用しているウェブサーバの容量

en: This is a count of the contents of your Updraft directory
ja_JP: Updraft ディレクトリの内容を算出したものです

en: Latest UpdraftPlus.com news:
ja_JP: UpdraftPlus.com の最新ニュース:

en: Download most recently modified log file
ja_JP: 最近のログファイルをダウンロード

en: (Nothing yet logged)
ja_JP: (まだ何もありません)

en: Last log message
ja_JP: 最後のログメッセージ

en: Send this backup to remote storage
ja_JP: このバックアップをリモートストレージに送信

en: Include your database in the backup
ja_JP: バックアップにデータベースを含める

en: Backup non-WordPress files and databases
ja_JP: WordPress 以外のファイルやデータベースをバックアップ

en: Ask a pre-sales question
ja_JP: 購入前に質問する

en: Full feature list
ja_JP: 全機能一覧

en: Do you need WordPress Multisite support?
ja_JP: WordPress のマルチサイトへの対応が必要ですか ?

en: Multisite
ja_JP: マルチサイト

en: Time now
ja_JP: 現在の時間

en: Files
ja_JP: ファイル

en: Next scheduled backups
ja_JP: 次回に予定されたバックアップ

en: At the same time as the files backup
ja_JP: ファイルのバックアップと同時に

en: Nothing currently scheduled
ja_JP: 予定なし

en: This button is disabled because your backup directory is not writable (see the settings).
ja_JP: バックアップ用ディレクトリが書き込み可能ではないため、このボタンは無効になっています (設定を参照)。

en: The 'Backup Now' button is disabled as your backup directory is not writable (go to the 'Settings' tab and find the relevant option).
ja_JP: バックアップ用ディレクトリが書き込み可能ではないため、「今すぐバックアップ」ボタンは無効になっています (「設定」タブに移動し、関連するオプションを見つけてください)。

en: JavaScript warning
ja_JP: JavaScript の警告

en: Current limit is:
ja_JP: 現在の制限:

en: Your backup has been restored.
ja_JP: バックアップが復元されました。

en: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
ja_JP: ページの読み込み完了後、まだこれらの言葉が表示される場合、そのサイト内の JavaScript か jQuery に問題が発生しています。

en: Warning:
ja_JP: 警告:

en: Your settings have been wiped.
ja_JP: 設定をすべて消去しました。

en: Backup directory successfully created.
ja_JP: バックアップ用ディレクトリを作成しました。

en: Backup directory could not be created
ja_JP: バックアップ用ディレクトリを作成できませんでした

en: Return to UpdraftPlus configuration
ja_JP: UpdraftPlus 設定に戻る

en: Actions
ja_JP: 操作

en: Version
ja_JP: バージョン

en: More plugins
ja_JP: 他のプラグイン

en: Lead developer's homepage
ja_JP: 開発者のホームページ

en: Newsletter sign-up
ja_JP: メールマガジン購読

en: Support
ja_JP: サポート

en: Premium
ja_JP: プレミアム

en: Bad filename format - this does not look like an encrypted database file created by UpdraftPlus
ja_JP: ファイル名の形式が良くありません - これは UpdraftPlus によって作成された、暗号化されたデータベースのファイルのようにみえません。

en: Bad filename format - this does not look like a file created by UpdraftPlus
ja_JP: ファイル名の形式が良くありません - これは UpdraftPlus によって作成されたファイルのようにみえません。

en: This backup was created by %s, and can be imported.
ja_JP: このバックアップは %s によって作成され、インポート可能です。

en: This file could not be uploaded
ja_JP: このファイルはアップロードできませんでした

en: Error: %s
ja_JP: エラー: %s

en: You will find more information about this in the Settings section.
ja_JP: 詳細は「設定」からご覧ください。

en: Backup directory (%s) is not writable, or does not exist.
ja_JP: バックアップ用ディレクトリ (%s) は、書き込み可能でないか、存在しません。

en: No local copy present.
ja_JP: ローカルコピーが存在しません。

en: Download in progress
ja_JP: 進行中のダウンロード

en: Download failed
ja_JP: ダウンロード失敗

en: The log file could not be read.
ja_JP: ログファイルを読み取れませんでした。

en: Error: unexpected file read fail
ja_JP: エラー: 予期しないファイルの読み込みの失敗

en: Messages:
ja_JP: メッセージ:

en: Could not find that job - perhaps it has already finished?
ja_JP: ジョブが見つかりませんでした - すでに終了していませんか ?

en: Job deleted
ja_JP: ジョブを削除しました

en: You should soon see activity in the "Last log message" field below.
ja_JP: 間もなく以下の「最近のログメッセージ」フィールドでアクティビティを見られます。

en: Start backup
ja_JP: バックアップ開始

en: Constants
ja_JP: 定数

en: Options (raw)
ja_JP: オプション (raw)

en: Known backups (raw)
ja_JP: 既知のバックアップ (未加工データ)

en: Backup set not found
ja_JP: バックアップ一式が見つかりません

note: translators: %s: List of missing archives with description
en: This multi-archive backup set appears to have the following archives missing: %s
ja_JP: このマルチ圧縮のバックアップ一式は、不足する次の圧縮ファイルを持っているようです: %s

note: translators: 1: File name, 2: Actual file size, 3: Expected file size
en: File (%1$s) was found, but has a different size (%2$s) from what was expected (%3$s) - it may be corrupt.
ja_JP: ファイル (%1$s) が見つかりましたが、サイズ (%2$s) が予想 (%3$s) と異なります - 破損している可能性があります。

note: translators: %s: File name
en: File was found, but is zero-sized (you need to re-upload it): %s
ja_JP: ファイルはありましたが、0サイズでした(ファイルを再アップロードしてください): %s

note: translators: %s: File path
en: File not found (you need to upload it): %s
ja_JP: ファイルが見つかりません (ファイルをアップロードしてください): %s

note: translators: %s: Backup source information
en: Backup created by unknown source (%s) - cannot be restored.
ja_JP: 未知のソース (%s) にて作成されたバックアップ - 復元できません。

en: Database
ja_JP: データベース

en: Only the WordPress database can be restored; you will need to deal with the external database manually.
ja_JP: 復元できるのは WordPress データベースだけです。外部データベースは手動で処理する必要があります。

en: You should make sure that this really is a backup set intended for use on this website, before you restore (rather than a backup set of an unrelated website).
ja_JP: 復元する前に、これが本当にこのサイトで使用することを目的としたバックアップセットであることを確認する必要があります (無関係なサイトのバックアップセットではなく)。

en: This backup set was not known by UpdraftPlus to be created by the current WordPress installation, but was either found in remote storage, or was sent from a remote site.
ja_JP: このバックアップ·セットは、現在の WordPress のインストール時に UpdraftPlus によって作成されなかったが、いずれかのリモートストレージに発見された、またはリモートサイトから送信されました。

en: No such backup set exists
ja_JP: そのようなバックアップ一式は存在しません

en: Nothing yet logged
ja_JP: まだ何もありません

en: %s has been chosen for remote storage, but you are not currently connected.
ja_JP: %s がリモートストレージとして選択されましたが、現在接続されていません。

en: UpdraftPlus notice:
ja_JP: UpdraftPlus からの通知:

en: Read this page for a guide to possible causes and how to fix it.
ja_JP: 考えられる原因とそれを修正する手引きは、このページをご覧ください。

en: Notice
ja_JP: 通知

en: Please consult this FAQ if you have problems backing up.
ja_JP: バックアップに関する問題があればこの FAQ をご覧ください。

en: Your website is hosted using the %s web server.
ja_JP: このサイトは %s サーバーを使用してホストされています。

en: Go here for more information.
ja_JP: 詳細はこちら。

en: The amount of time allowed for WordPress plugins to run is very low (%s seconds) - you should increase it to avoid backup failures due to time-outs (consult your web hosting company for more help - it is the max_execution_time PHP setting; the recommended value is %s seconds or more)
ja_JP: WordPress プラグインの実行に許可された時間が、非常に少ないです (%s秒) - タイムアウトによるバックアップの失敗を避けるために増加させる必要があります (支援が必要であればウェブホスティング業者にご相談ください - 問題となるのは、PHP の max_execution_time の設定で推奨値は %s秒以上です)

en: Warning
ja_JP: 警告

en: To change any of the default settings of what is backed up, to configure scheduled backups, to send your backups to remote storage (recommended), and more, go to the settings tab.
ja_JP: バックアップ内容のデフォルト設定を変更したり、スケジュールされたバックアップを構成したり、バックアップをリモート ストレージに送信したり (推奨) したりするには、「設定」タブに移動します。

en: To make a backup, just press the Backup Now button.
ja_JP: バックアップするには「今すぐバックアップ」ボタンをクリックするだけです。

en: Welcome to UpdraftPlus!
ja_JP: UpdraftPlus へようこそ !

en: Update Theme
ja_JP: テーマを更新

en: Update Plugin
ja_JP: プラグインを更新

en: Allowed Files
ja_JP: アップロードできるファイル

en: Send
ja_JP: 送信

en: Testing connection...
ja_JP: 接続テスト中...

en: Deleting...
ja_JP: 削除中...

en: key name
ja_JP: キー名

note: translators: %s: Missing key name translators: %s: Key. translators: %s: Missing parameter name translators: %s: Missing credential type (e.g., login) translators: %s: Missing credential type (e.g., password) translators: %s: Username translators: %s: Password translators: %s: Tenant (used in OpenSt
en: Failure: No %s was given.
ja_JP: 失敗: %s が与えられていません。

en: Key
ja_JP: キー

en: Please give this key a name (e.g. indicate the site it is for):
ja_JP: このキーに名前を付けてください (例: 対象のサイト):

note: translators: %s: Minimum required UpdraftPlus version
en: You should check that the remote site is online, not firewalled, does not have security modules that may be blocking access, has UpdraftPlus version %s or later active and that the keys have been entered correctly.
ja_JP: 以下をご確認ください。リモートサイトがオンラインになっている、 ファイアーウォールにブロックされていない、アクセスをブロックするようなセキュリティーモジュールが入っていない、 UpdraftPlus のバージョンが %s 以上である、 正しいキーが入力されている。

en: Send to site:
ja_JP: サイトに送信:

en: Creating...
ja_JP: 作成中...

en: Add site
ja_JP: サイト追加

en: Adding...
ja_JP: 追加中...

en: Update quota count
ja_JP: アップデート割当数

en: Counting...
ja_JP: 計算中...

en: Disconnecting...
ja_JP: 切断中...

en: Disconnect
ja_JP: 切断

en: Connecting...
ja_JP: 接続中…

en: Connect
ja_JP: 接続

en: You have made changes to your settings, and not saved.
ja_JP: 設定を変更していますが、保存していません。

en: Automatic backup before update
ja_JP: 更新前の自動バックアップ

en: Download log file
ja_JP: ログファイルをダウンロード

en: Restore
ja_JP: 復元

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Proceed with update
ja_JP: 更新を続行

en: Create
ja_JP: 作成

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: The file was uploaded.
ja_JP: ファイルはアップロードされました。

en: Unknown server response status:
ja_JP: 不明なサーバーの応答状態:

en: Unknown server response:
ja_JP: 不明なサーバーの応答:

en: This decryption key will be attempted:
ja_JP: この復号化キーを試行します:

en: Follow this link to attempt decryption and download the database file to your computer.
ja_JP: このリンクから復号化を試み、データベースファイルをコンピューターにダウンロードしてください。

en: Upload error
ja_JP: アップロードエラー

en: This file is not an UpdraftPlus encrypted database archive (such files are .gz.crypt files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_db.crypt.gz).
ja_JP: このファイルは UpdraftPlus で暗号化されたデータベースアーカイブではありません (通常は次のようなファイル名を持つ .gz.crypt ファイルです: backup_(time)_(site name)_(code)_db.crypt.gz)。

en: Upload error:
ja_JP: アップロードエラー:

en: (make sure that you were trying to upload a zip file previously created by UpdraftPlus)
ja_JP: (以前に UpdraftPlus にて作成した ZIP ファイルをアップロードしようとしたか確認してください)

en: If this is a backup created by a different backup plugin, then UpdraftPlus Premium may be able to help you.
ja_JP: これが別のバックアップ用プラグインによって作成されたバックアップなら、UpdraftPlus プレミアムが役立つかもしれません。

en: However, UpdraftPlus archives are standard zip/SQL files - so if you are sure that your file has the right format, then you can rename it to match that pattern.
ja_JP: しかし、UpdraftPlus 圧縮ファイルは、通常の zip/ SQL ファイルです - 従って、ファイルが適切な形式だと確認していれば、命名パターンに一致する名前に変更できます。

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus backup archive (such files are .zip or .gz files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).
ja_JP: このファイルは UpdraftPlus のバックアップ用圧縮ファイルではないようです (そうしたファイルは次のような名前の .zip ファイルや .gz ファイルです: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).

en: Raw backup history
ja_JP: 未加工のバックアップ履歴

en: Delete Old Directories
ja_JP: 古いディレクトリを削除

en: PHP information
ja_JP: PHP 情報

en: Requesting start of backup...
ja_JP: バックアップの開始を要求中...

en: Download error: the server sent us a response which we did not understand.
ja_JP: ダウンロードエラー: サーバーは認識できない応答を返しました。

en: Download to your computer
ja_JP: お使いのコンピュータにダウンロード

en: Delete from your web server
ja_JP: Web サーバーから削除

en: File ready.
ja_JP: ファイルの準備完了。

en: Error
ja_JP: エラー

en: Error:
ja_JP: エラー:

en: Error data:
ja_JP: エラーデータ:

en: Error: the server sent us a response which we did not understand.
ja_JP: エラー: サーバーが、プラグインには認識できない応答を送信しました。

en: Errors:
ja_JP: エラー:

en: Warnings:
ja_JP: 警告:

en: Error: the server sent an empty response.
ja_JP: エラー: サーバーが空の応答を送信しました。

en: Processing files - please wait...
ja_JP: ファイルを処理中 - お待ちください...

en: Some files are still downloading or being processed - please wait.
ja_JP: 一部のファイルがまだダウンロード中か処理中です - お待ち下さい。

en: Begun looking for this entity
ja_JP: この実体を検索開始

en: calculating...
ja_JP: 計算中...

en: Trying...
ja_JP: 試行中...

en: The new user's RackSpace console password is (this will not be shown again):
ja_JP: 新しいユーザーの RackSpace のコンソールのパスワード (再度表示されません):

en: The web server returned an error code (try again, or check your web server logs)
ja_JP: ウェブサーバーがエラーコードを返しました (再試行するか、サーバーログを確認してください)

en: Unexpected response:
ja_JP: 予期しない応答:

en: If you exclude both the database and the files, then you have excluded everything!
ja_JP: データベースとファイルの両方を除外すると、何も選択されません。

en: To send to more than one address, separate each address with a comma.
ja_JP: 複数のアドレスに送信するには、各アドレスをカンマで区切ってください。

en: Rescanning remote and local storage for backup sets...
ja_JP: オンラインおよびローカルストレージからバックアップ一式を再スキャン...

en: Rescanning (looking for backups that you have uploaded manually into the internal backup store)...
ja_JP: 再スキャン中 (内部のバックアップ保管にて、手動でアップロードしたバックアップを検索) …

note: translators: %s: Typical mail server size limit in megabytes
en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s Mb; backups larger than any limits will likely not arrive.
ja_JP: メールサーバーにはサイズ制限が存在する傾向があることに注意してください。一般的には約%sMb程度です。制限を超えるバックアップは届かない可能性が高いです。

en: Send a report only when there are warnings/errors
ja_JP: 警告/エラー時のみレポートを送信

en: Premium WooCommerce plugins
ja_JP: プレミアム WooCommerce プラグイン

en: Free two-factor security plugin
ja_JP: 無料の二段階認証セキュリティプラグイン

en: More quality plugins
ja_JP: 他の高品質なプラグイン

en: UpdraftPlus Premium
ja_JP: UpdraftPlus プレミアム

note: translators: %d: Number of months
en: Dismiss (for %d months)
ja_JP: 非表示 (%dヶ月間)

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Backup Now
ja_JP: 今すぐバックアップ
